Fit HubSağlıkBağışıklık Sisteminizi Hızlıca Güçlendirmenizi Sağlayacak 10 Takviye (2021 Güncel Liste)

Bağışıklık Sisteminizi Hızlıca Güçlendirmenizi Sağlayacak 10 Takviye (2021 Güncel Liste)

Bağışıklık Sistemimizi Neden Güçlendiririz?

Hem kış ayları hem yetersiz beslenme bağışıklık sistemimizin güçsüzleşmeye başlamasına neden olur. Vücudumuza yeterli miktarda kaliteli besin alamadığımızda, vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde çalışması zorlaşır bu da bağışıklık sistemine hızlı bir şekilde yansır. Bağışıklığın düşmesi de vücudumuzu hastalıklara açık hale getirir. Mikroorganizmalara ve virüslere karşı vücudumuz daha dayanıksız hâle gelir.

Son yıllarda zaman zaman kendini gösteren güçlü grip salgınları ve virüs temelli enfeksiyonlar çoğu kişinin bağışıklığının çökmesine sebep olmaktadır. Domuz gribi (İnfluenza, H1N1) vakalarını henüz unutmamışken şimdi, Çin’den başlayarak yavaş yavaş tüm dünyada görülmeye başlayan koronavirüs (2019-nCoV) bize bağışıklığın önemini yeniden hatırlatmış durumda…

Bağışıklık Güçlendirici Takviye Kampanyası

Beslenmenizin yeteri kadar iyi olmadığını düşünüyor ve bağışıklığınızı destekleyecek takviyeler arıyorsanız Vitaminler.com’da bulunan bağışıklık güçlendirici vitamin ve mineral kampanyasını incelemelisiniz. Kampanyada vitamin takviyelerinin yanı sıra kompleks multivitaminler, probiyotikler ve birbirini destekleyen kombine ürünler de bulunmaktadır. Takviyelerin tamamı vücut metabolizmanızın sağlıklı bir şekilde çalışması için destek ürünlerdir.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirecek 10 Takviye

Bağışıklık sistemini güçlendiren gıda takviyeleri arasında sizlere yardımcı olabilecek en gözde 10 takviyeyi listeledik:

1. Nature’s Supreme Multivitamin for Men

Erkekler için özel olarak formüle edilmiş olan Nature’s Supreme Multivitamin for Men, Türkiye’nin ilk ve tek zerdeçal (turmerik) bileşeni içeren bir multi-vitamindir.

Toplamda 35 farklı bileşen (14 çeşit vitamin, 9 çeşit mineral, 4 çeşit amino asit içeriği ve 8 çeşit ilave bileşenler) içeren Nature’s Supreme Multivitamin for Men, sahip olduğu amino asit içeriği ve Koenzim Q10, Ginseng ve L-karnitin gibi ilave bileşenler ve “patentli” ham madde içeriği ile kendi kategorisindeki ürünler arasında fark yaratmayı başarmıştır.

2. Nature’s Supreme Multivitamin for Women

Kadınlar için özel olarak formüle edilmiş olan Nature’s Supreme Multivitamin for Women, Türkiye’nin ilk ve tek turna yemişi (cranberry) ekstresi bileşeni içeren bir multi-vitamindir.

Toplamda 30 farklı bileşen (14 çeşit vitamin, 10 çeşit mineral ve 6 çeşit ilave bileşen) içeren Nature’s Supreme Multivitamin for Women, sahip olduğu vitamin ve mineral içeriğine Koenzim Q10, Turna yemişi ekstresi gibi önemli ilave bileşenler ve “patentli” ham madde içeriği ile kendi kategorisindeki ürünler arasında fark yaratmayı başarmıştır.

3. Pharmaton 60 Kapsül

Pharmaton 60 Kapsül Vitalty içerisinde bulunan Ginseng (Panax G115) ürünü ile dikkat çekmektedir. Patentli ve standardize edilmiş ginseng içeriği üstün kalitesini gösterir. Pharmaton Vitalty ürünü içerisinde bağışıklık sistemi için elzem olan birçok vitamin ve mineral bulunur. Pharmaton Vitality içerisinde bağışıklığın güçlendirilmesine destek A vitamini, B12 ve B6 başta olmak üzere enerji oluşumuna destek çıkan B vitaminleri, C, D ve E vitaminleri bulunmaktadır. Ayrıca ürün içerisinde demir, bakır, çinko, manganez ve selenyum mineralleri bulunmaktadır.

4. İmuneks Inflamax Optimize Zerdeçöp 60 Kapsül

İmuneks Inflamax Optimize Zerdeçöp 60 Kapsül bağışıklık güçlendiricidir. Etken maddesi, Hint safranı adıyla da bilinen zerdeçal bitkisinin aktif maddesi kurkumindir. Kurkumin zerdeçal ekstresi olarak tanınır. 4000 yıllık geçmişe sahip zerdeçalın doğal anti-inflamatuar olduğu düşünülmektedir. Antioksidan etkisi yüksek İmuneks Inflamax Optimize Zerdeçöp gıda takviyesi 60 kapsülden oluşur. Bağışıklık güçlendirici İmuneks ilk hafta sabah akşam 2’şer kapsül, takip eden haftalarda sabah 2 kapsül kullanılması tavsiye edilir.

5. NBL Probiotic GOLD 20 Saşe

NBL Probiotic GOLD 20 Saşe, sindirim sisteminin düzenlenmesine ve bağışıklığın güçlendirilmesine destek olan mikroorganizmalardan oluşur. Probiyotik takviyelerinin çoğunda görmeye alışık olmadığımız vitaminler ile güçlendirilmiş içeriğe sahiptir. NBL Probiotic, her saşe içerisinde bulunan 2,5 milyar mikroorganizmaya ek olarak A vitamini, C vitamini, B1 (Tiamin), B2 (Riboflavin), B6 (Piridoksin) ve E vitamini bulunmaktadır.

6. Sambucol Plus Şurup 120 mL

Sambucol Plus Şurup 120 mL, kaliteli C vitamini içeriği ve tadı ile beğeni toplayan bir C vitamini takviyesidir. İçerisinde C vitaminine ek olarak çinko da bulunmaktadır. Sambucol gıda takviyesinin içerisinde bulunan C vitamininin kan damarlarının normal fonksiyonlarına destek çıktığı, enerji oluşumuna yardımcı olduğu, yorgunluğu azalttığı, cilt ve dişlerin korunmasına destek olduğu bilinmektedir. Sambucol Plus Şurup hem çocuklar hem yetişkinler tarafından bağışıklığı destekleyici takviye olarak kullanılabilir.

7. Enterogermina Yetişkinler İçin 5 mL x 20 Flakon

Enterogermina Yetişkinler İçin 5 mL probiyotik takviyesidir. 11 yaş ve üzeri bireylerde günde 1 flakon tavsiye edilmektedir. Her flakonda sindirim sisteminin düzenlenmesine ve bağışıklık sisteminin korunmasına destek olan 4 milyar mikroorganizma bulunmaktadır. Sıcak içeceklerle de birlikte tüketilebilen Enterogermina probiyotik takviyesi tatsız ve kokusuzdur. Bir paketinde 20 flakon bulunmaktadır.

8. Möller’s Omega 3 Cod Liver Oil 250 mL

Möller’s Omega 3 Cod Liver Oil 250 mL balık yağı bağışıklığa, cilde ve kemiklere destek olan ve yağda çözünebilen A, E ve D vitaminleri işe zenginleştirilmiştir. Möller’s Omega 3 balık yağı takviyesi içerisinde 400 mg EPA ve 600 mg DHA yağ asitleri ile kalp, beyin ve göz sağlığının korunmasına da destek çıkar. Möller’s Omega 3 balık yağı çocukların ve yetişkinlerin kullanımına uygundur.

9. Nature’s Supreme Vitamin B6 10 Mg 100 Kapsül

Nature’s Supreme Vitamin B6, hep kapsülünde 10 mg B6 vitamini içeren bir gıda takviyesidir. B6 vitamini (Pridoksin HCI) vücutta protein sentezine destek olarak kasların gelişimine katkıda bulunur, kan hücrelerinin oluşumunu destekler ve yorgunluğun azalmasına yardım eder. Nature’s Supreme Vitamin B6, patentli ham madde kalitesi ile öne çıkmaktadır. Bitkisel kapsüle sahip ürün vejetaryen ve veganların kullanımına uygudur. Yetişkinler için günde 1 kapsül kullanılması önerilir.

10. Supradyn All Day 30 Tablet

Supradyn All Day, bileşiminde 13 vitamin ve 9 mineral içeren suda eriyen tablet şeklinde bir gıda takviyesidir. Tüm bu bileşenlere ek olarak içeriğinde bulundurduğu Koenzim Q10 ilave bileşeni ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Güzel tadı ve pratik kullanımıyla kullanıcılar tarafından sıkça tercih edilen ürün olmaktadır. Supradyn All Day, günde 1 tablet olarak kullanılmalıdır.

Bağışıklık Sistemi Nedir?

Bağışıklık sistemi, vücudun enfeksiyonlarla mücadelesine yardımcı olan doğal bir savunma sistemidir. İşte bu sebepten ötürüdür ki bizlerin sağlıklı olmasını sağlayan faktör bağışıklık sistemimizdir.

Bağışıklık sisteminin bir parçası olan organlarımız; bademcikler, lenfatikler, lenf düğümleri, timüs bezi, kemik iliği ve dalaktır.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Bağışıklık sistemimiz bizleri, hastalığa neden olan mikroorganizmalara karşı savunur. Ancak bazı zamanlarda bu savunma yetersiz kalabilmektedir. Bağışıklık sistemi savunmasının yetersiz kalması, mikrobun vücudumuza girdiğinde bizleri kolaylıkla hasta etmesine neden olur. Peki ya, bu sürece müdahale ederek bağışıklık sistemini güçlendirmek mümkün mü?

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yapılmalı?

Bağışıklığınızı güçlendirmek, kulağa gayet hoş gelen bir fikir olsa da bunu başarabilmenin bazı nedenlerden oldukça zor olduğu kanıtlamıştır. Çünkü bağışıklık sistemi, tek bir varlık veya tek bir organ değildir, adından da anlaşılabileceği gibi ortada, denge ve uyumun bir arada olmasını gerektiren bir “sistem” mevcuttur.

Bilim insanlarınn dahi karmaşıklığını hala çözemediği çok fazla şey bulunan bir sisteme, “bağışıklık sistemi tam olarak budur demek veya bağışıklık sistemini kolayca güçlendirebilirsniz” demek yanlış olacaktır.

Her ne kadar sahip olunan yaşam tarzı ve sağlıklı bağışıklık sistemi işleyişi arasında bir bağ olduğunu kanıtlayan bilimsel veriler henüz bulunmamış olsa da, yaşam tarzının bağışıklık sistemi üzerinde “hiçbir” etkisinin olmadığı anlamına gelmemektedir. Bilim insanları, hayvanlar ve insanlar üzerinde yaşam tarzının (diyet, egzersiz), yaş ve stresin bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerini araştırmaya devam etmektedirler.

Ayrıca, genel olarak yaşam tarzında yapılan doğal çözüm olarak nitelendirebileceğimiz bazı değişikliklerin, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkili olduğu bilinmektedir. Mesela bu değişikliğe, beslenme planınıza yüksek C vitamini ve antioksidan içerikli bağışıklık sitemini güçlendiren besinler ekleyerek başlayabilirsiniz. Bunun dışında, Sigara tüketmeyi bırakmak, düzenli egzersiz yapmak, yüksek proteinli meyve sebzeler tüketmek, alkol tüketimini kesmek, yeterli uyku uyumak, elleri sık sık yıkamak, tüketilecek olan etleri iyice pişirmek ve stresi en az indirmeye çalışmak gibi yaşam tarzı değişikliklerini, bağışıklık sistemini güçlendirmek için doğal çözümler olarak nitelendirebiliriz.

Tüm bunlara ek olarak, bağışıklık güçlendirici ilaçlar ve içerikleri tamamen doğal yollarla elde edilen bağışıklık sistemini güçlendiren takviyeler kullanarak, bozulan sisteminizi düzene sokabilir ya da sisteminizin düzenli işleyişine destek olabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Merhaba.

    benimde bağırsak sorunlarım vardı bana sarımsağı önerdiler. Sarımsak vücudumuzda ki zararlı bakteri ve virüslere savaş açarak enfeksiyonlardan koruyor dediler denedim pişmöan olmadım bunun gibi bağırsak sistemineiyi baya yiyecek var. ben çocuklarıma bile aşırıya kaçmadan sarımısak veriyorum.

  2. Siyah sarımsak tüketiyorum normal sarimsak tan daha çok faydası var ayrıca koku yapmiyor

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!