Fit HubFitnessAğırlık Egzersizlerinin 5 Faydası

Ağırlık Egzersizlerinin 5 Faydası

Ağırlık egzersizleri denince hala birçok insanın aklına vücut geliştirme sporcuları geliyor. Ancak mesele sadece belirgin kaslara sahip olmak ve yarışmalara katılmak değil. Tek bir egzersiz türüyle kalp sağlığınızı iyileştirmeniz, denge kazanmanız, sakatlıklardan korunmanız, daha güçlü kemik ve kaslara sahip olmanız mümkün.  

Haydi gelin ve ağırlık egzersizlerinin faydalarını ayrıntılarıyla inceleyelim.

Kuvvetiniz Artar

Ağırlık antrenmanları aynı zamanda direnç antrenmanı olarak da adlandırılır. Çünkü kaslarınız direnen bir kuvvete karşı kasılır, güçlenir ve şekillenir. Burada iki tür dirençten bahsedebiliriz. İzometrik direnç; şınav çektiğimiz esnada zemine -hareket etmeyen nesneye- karşı kaslarımızı kasmayı kapsar. İzotonik kuvvet antrenmanlarında ise ağırlık kaldırmada olduğu gibi kaslarınız bir dizi hareketle kasılır.

Kaslarımız bu sayede güçlendikçe, alışveriş poşeti taşımak gibi kas gücü gerektiren günlük işleri yapmanız kolaylaşır. Ağırlık antrenmanlarının aynı zamanda kuvvet antrenmanı olarak geçmesinin bir nedeni de budur. Bu fayda aslında oldukça barizdir. Ağırlık antrenmanları aynı zamanda hız, enerji, kuvvet gerektiren spor türlerinde atletik performansın artırılmasına katkı sağlar. Hatta yağsız kas kütlesine sahip olmanızı sağlayarak atletik dayanıklılığınızı artırır.

Kemikleriniz Güçlenir

Kemiklerin mineral yoğunluğu, 30 yaşından itibaren azalmaya başlar. Ağırlık antrenmanları kemiklerinizde geçici bir stres oluşturur. Bu stres, kemik üreten hücrelerin aktif olarak rol almasına ve dolayısıyla daha güçlü kemiklere neden olur. Daha güçlü kemikler ise özellikle yaş aldıkça ortaya çıkan osteoporoz (kemik erimesi), kemik kırılması ya da düşme gibi riskleri azaltmaya yardımcı olur.

Ağırlık antrenmanında kullanabileceğiniz aksesuarlar için tıklayın!

Kalp Sağlığınıza Katkı Sağlar

Birçok çalışma, düzenli olarak yapılan ağırlık egzersizlerinin kan basıncını ve kötü kolestrolü düşürdüğünü destekliyor. Ağırlık egzersizleri kandaki glikozun kas hücrelerine gönderilmesini sağlayarak kan şekeri seviyesini dengelemeye yardımcı oluyor. Ayrıca kilo kontrolü sağlamasıyla da aynı şekilde kan şekeri seviyesini olumlu yönde etkiliyor. Yüksek kan şekeri ise kalp hastalıkları için büyük bir risk faktörü olarak karşımıza çıkıyor. Kısacası, daha fazla kas kütlesine sahip olarak kan şekeri seviyenizin düzenlenmesine katkı sağlarken kalbinizi de koruyabiliyorsunuz.

Sakatlık Riskiniz Azalır

Ağırlık antrenmanları kuvvet kazanmanıza; kas, tendon ve bağlardaki hareket kabiliyetinizin artmasına yardımcı olur. Bu durum da diz, kalça ve bileklerin yaralanmalara karşı ekstra güç kazanmasına katkı sağlar. Ağırlık antrenmanları ayrıca kas dengesizliklerini önler. Örneğin daha sağlam merkez bölgesi, hamstring ve kalça kaslarına sahip olmak, ağırlık kaldırdığınızda sırtınıza binen yükü azaltır. Böylece sırt sakatlığı yaşama riskiniz de düşer. Ağırlık antrenmanı uygulayan 7.738 atlet üzerinde yapılan bir incelemede, sakatlık riskinin %33’e kadar azaldığı belirtiliyor.

Daha Etkili Bir Şekilde Kalori Yakarsınız

Tüm egzersizler metabolizma hızınızın artmasına katkı sağlar. Ağırlık antrenmanı yaptığınız zaman, vücudunuz egzersizin yoğunluğuna göre daha fazla enerji talep eder. Bu sayede egzersiz sırasında daha fazla kalori yakmış olursunuz. Bedeniniz dinlenme ve toparlanma evresinde de kalori yakmaya devam eder.

Örnek ağırlık antrenmanı programımızı uygulamak için Ağırlık Antrenmanı: Ice Cream Fitness 5×5 yazımızı tıklayın.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!