Fit HubSağlıkKamp Yapmanın 4 Faydası

Kamp Yapmanın 4 Faydası

Şehrin gürültüsünü ve spor salonunu kilometrelerce geride bırakıp, kamp yapmaya ne dersiniz? Doğa içinde egzersiz yapmanın ve zihninizi boşaltmanın tadını çıkarın.

Gerçek kamp tutkunları, kamp yapmanın mevsimi olmadığını bilir. Eğer kamp konusunda yeniyseniz ya da kamp yapmak sizin için bir fikir olmaktan öteye geçmediyse, doğru yerdesiniz. Kulaklığınızı çıkarın ve sokak gürültüsünden izole olmanızı sağlayan müzik listenizi durdurun. Doğanın sesine kulak vermenin tam sırası.

Öncelikle gideceğiniz yeri ve yanınıza alacağınız ekipmanları belirleyin.

Kamp yerini ayarlayın. İlk defa kamp yapacaksanız, şehir merkezine yakın lokasyonları tercih etmenizi öneririz. Böylelikle kolaylıkla şehir merkezine geri dönebilir, aklınıza gelmeyen eksik bir malzeme varsa temin edebilirsiniz. Kamp konusunda deneyimli bir arkadaşınızın size eşlik etmesi de işinizi kolaylaştıracaktır.

Çadırınızı hazırlayın. Hava durumu ve kamp yaptığınız yer, çadır seçiminizi etkileyen unsurlar arasındadır. Özellikle su geçirmeyen, rüzgâra karşı dayanıklı ve tenteli bir çadır tercih edin. Aldığınız çadırı, kampa gitmeden evvel kendi kendinize evde kurmayı deneyin.

Uyku tulumunuzu yanınıza alın. Gittiğiniz yerin en fazla ne kadar soğuk olduğunu önden kontrol edin. Soğukluk derecesine göre üç mevsim, kışlık ya da ekstrem uyku tulumu seçeneklerine bakabilirsiniz. Ayrıca tulumun altına koymak ve daha rahat uyumak için yanınızda bir mat da götürebilirsiniz. Eğer çok soğuk bir yerde kamp yapacaksanız, ısı yalıtımını etkileyebileceği için boydan boya değil yarım fermuarlı olanları tercih edin.

Kat kat giyinin. Terlediğiniz zaman çabuk kuruyan; teri üzerinizde tutmayacak kumaşa sahip kıyafetler alın. Zorlu koşullara uyum sağlayan, su geçirmeyen outdoor ürünleri tercih edin.

Malzemeleri hazırlayın. Fener, çakı, termos, pişirme malzemeleri ve bozulmayacak gıdaları, çantanıza yerleştirin. Geniş hacimli, uzun doğa yürüyüşleri gibi outdoor aktivitelere uygun bir çanta kullanın.

Kamp Hayatının Avantajları

Daha İyi Uyursunuz

Ofis ortamında uzun süre mavi ışığa maruz kalmak, uyku döngümüzü düzenleyen melatonin hormonunun baskılanmasına neden olabilir. Ancak doğaya çıktığımızda melatonin dostu sarı, doğal ışığa maruz kalırız. Bu durum da uyku döngümüzü olumlu yönde etkiler. Eğer doğru ekipmanı seçerek kamp yapıyorsanız, aktivite dolu bir günden sonra çok rahat bir şekilde uykuya dalabilirsiniz. Kamp yapanların çoğu, kamptan döndükten sonra uyku döngülerinin düzene girdiğini belirtiyor.

Daha Mutlu Olursunuz

Ağaçlarla çevrili bir alanda daha fazla oksijen alırsınız. Doğa içinde mutlu olmamızın bir nedeni de aslında budur. Daha fazla oksijen aldığımızda, mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin hormonunun seviyesi de artar. 

Stres Seviyeniz Azalır

Kamp yaptığınızda şehrin kalabalığından, telefon ve tablet gibi dikkat dağıtıcı diğer unsurlardan uzaklaşırsınız. İş baskısı, trafik ve şehir hayatının koşturmacası gibi yaygın stres tetikleyicileri ortadan kalkar. Kuş cıvıltıları, sahile vuran dalgaların sesi ve rüzgarın sakinleştirici etkisi ise stresinizi alır, götürür.

Daha Aktif Olursunuz

Yiyecek toplamak, kamp alanında dolaşmak ve kamp hayatını etkili bir şekilde yönetmek için hareket halinde olursunuz. Ayrıca keşif için yürüyüş yaptığınızda ya da bisikletle dolaştığınızda, kardiyo egzersizi de yapmış sayılırsınız. Yürüyüşe çıktığınızda saatte ortalama 120-130 kalori yakarsınız. Bisikletle dolaştığınızda ise saatte 300-500 kalori yakabilirsiniz.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!