Fit HubAntrenmanYağ Yakımı İçin Ağırlık Antrenmanları Ne Kadar Önemli?

Yağ Yakımı İçin Ağırlık Antrenmanları Ne Kadar Önemli?

Vücut yağını yakmak için, spor salonu müdavimlerinin çoğu kardiyo ve diyet üzerine yoğunlaşır. Yağ yakımı denildiğinde genelde bölgesel yağ yakımı ve hızlı kilo verme ele alındığı için önemli bir nokta gözden kaçırılır: ağırlık antrenmanları.

Aslında yağ yakmak için ağırlık antrenmanı da oldukça etkilidir. Çünkü ağırlık antrenmanı doğru yapıldığı zaman, bir taraftan kas ve güç inşa ederken, diğer taraftan da yağ yakar. Kas gelişimi daha fazla yağ deposunun harekete geçirilip yakılması için harika bir sistemdir. Buradaki kilit nokta, ağırlık antrenmanları sırasında belli bazı değişkenlerden nasıl yararlanılacağıdır.

Hızlı Yağ Yakımı İçin Çoklu Kas Grupları Hareketleri

Araştırmalara göre, çok eklemin kullanıldığı serbest ağırlıklı temel egzersizleri yapmak (barbell row, deadlift, squat gibi) makinelerle yapılan izolasyon egzersizlerinden daha fazla kalori yaktırmaktadır. Yani en hızlı yağ yakımı için ağırlık antrenmanlarını düşünmeniz iyi olacaktır. Aynı anda çok kas gruplarını harekete geçirmek birçok farklı bölgenin ihtiyacını karşılayacak yüksek yoğunlukta enerjiyi gerektirecektir.

yag-yakimi

Ayrıca, kullandığınız ağırlık miktarı tekrarlarınızın hızı ve setler arasındaki dinlenme periyotlarını da göz önünde tutmalısınız. Bu dört antrenman değişkeni arasında doğru seçimi yapmak, vücut yağ oranınızı azaltma çabalarınızda büyük fark yaratabilir. En kolay yağ yakımı tek bir cevap ile buluşmuyor olsa da Victoria’s Secret mankenlerinden vücut geliştiricilere, yağsız kas kütlesi için çabalayan herkese dikkat edersek ağırlık antrenmanlarından fayda sağladıklarını görürüz.

Victoria’s Secret mankenlerinin antrenörü kadınlar için ağırlık antrenmanlarını öneriyor! Detayları öğrenmek için linke tıklayabilirsiniz.

Vücutta Hızlı Yağ Yakımı İçin Az Beslenme Şart mı?

yag-yakimi

Hızlı kilo verme yağ yakımı ile gerçekleşebilir, bunun için antrenman programınızı ve diyetinizi güncellemeniz gerekmektedir. Bazen fitnessa kilo verme amaçlı başlayan kişilerden ilk zamanlarda çok hızlı kilo verdiklerini ancak ilerleyen dönemlerde kilo vermede problem yaşadıklarını, göbeklerindeki son yağ tabakasından bir türlü kutulamadıklarını ve benzer şikayetleri duyabiliyoruz. Beslenmeye dikkat etmeden ne tür antrenman yaparsanız yapın eksik istediğiniz miktarda kilo vermeniz mümkün olmayacaktır.

[ls_content_block id=”13465″]

Başlangıçta gerçekten de her şey çok daha kolay oluyor. Her zaman her konuda giriş seviyesinin kolay olması gibi düşünün. Vücudunuz yağ yakmaya başladığı ilk anlarda bu durumla yeni karşılaşır ve hızlı bir şekilde karşılık verir. Azıcık bir egzersiz çok büyük farklar oluşmasını sağlayabilir. İlerleyen dönemlerde ise seviye zorlaşır ve vücudunuzdan beklediğiniz tepkiler de daha yavaş gelir olur. Bu normaldir.

Bu durumla karşı karşıya kaldığınızda pes etmemeniz gerekir. Ağırlık antrenmanlarınızın setlerini ve yoğunluğu arttırabileceğiniz gibi beslenme düzeninizi yeniden ele almanız gerekebilir. Beslenme, kilo vermenizde esasen birinci basamaktır. Yağ yakımı için diyet uygulamanız son kalan kilolardan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!