Fit HubSağlıkVitaminli Su ile Tanıştınız mı?

Vitaminli Su ile Tanıştınız mı?

Su ve vitaminler… İnsanlar için oldukça önemli iki temel ihtiyaç. Bu iki kahraman, vücudumuzda birçok önemli işlevi yerine getirerek bizi canlı tuttukları gibi sağlığımızı da korurlar. Onlar olmadan eksiklikler ortaya çıkar ve bedenimiz bu durumlara olumsuz tepkiler verir. Peki, bu ikili bize harika bir yaşam iksiri vermek için güçlerini birleştirseydi ne olurdu?

Suyun dünyadaki yaşamlar için ne kadar önemli olduğu nadiren aklımıza geliyor. Fakat hepimiz biliyoruz ki su dünya yüzeyinin %70’ini kaplıyor ve yaklaşık %3’üde içilebilir sudan oluşuyor. Vücudumuzun da yaklaşık %60 ile %70’i sudan oluşuyor ve böyle düşününce, belirli organlarımız için sürekli olarak hidrasyona ihtiyaç duymamız oldukça mantıklı. Nasıl ki bir otomobilin düzgün çalışması için benzine ihtiyacı varsa, vücudumuz da aynı şekilde suya ihtiyaç duyuyor. Tıpkı benzin gibi, suyun da yerine yenisinin konulması gerekir. Vücudumuz her gün yaklaşık 250 mililitre su kaybeder ve doktorlar her gün en az sekiz bardak su içmemizi önerir.

Vitaminli Formül

Besin tükettiğimizde vücudumuza, proteinler, karbonhidratlar ve yağlar da dahil olmak üzere birçok değişik madde girer. Bu maddeler genel olarak bize enerji sağlar ve dokuların korunmasına yardımcı olur. Bu maddeler işlevlerini kimyasal reaksiyonlarla yerine getirir. Ancak, vitaminlerin yardımı olmadan bunların hiçbirini yapamazlar.

Yiyecek ve içeceklerde bulunan vitaminler, bu reaksiyonları hızlandırarak katalizör görevi görür. Vitamin eksikliği yaşadığımızda, vücudumuz bu eksikliği kolayca yerine koyamaz. Bu nedenle vitamin eksiklği aslında vücuttaki rahatsızlıklara neden olan en önemli faktördür. Yine araba örneğinden gidecek olursa eğer şu şekilde düşünebilirsiniz; su vücut için yakıt kaynağıysa, vitaminler arabalarımızdaki benzini ateşleyen kıvılcım gibidir.

Vitaminler iki gruba ayrılır ve çözündükleri malzemelere göre tanımlanırlar. Yağda çözünen vitaminler yağda çözündükleri gibi, vücuda yavaşça dağılarak fazlalıkları yağ dokularında depolanır. Böylece bu vitaminlere günlük olarak ihtiyaç duyulmaz. Yağda çözünen vitaminler arasında A vitamini, D vitamini, E vitamini ve K vitamini bulunur. Suda çözünen vitaminler suda çözünerek idrarla vücuttan atılır. Bu yüzden günlük olarak tüketmek önemlidir. Suda çözünen vitaminler arasında B vitamini kompleksi grubu ve C vitamini bulunur.

Peki, Vitaminli Su Nedir?

Enerji toplamak, bağışıklığınızı arttırmak ya da sadece su içişinizi keyifle hale getirmek istiyorsanız, aromalı vitaminli su ürünlerine şans verebilirsiniz. Son yıllarda popülerliği oldukça artan bu fonksiyonel içecek çeşidi, bedenimizin iki temel ihtiyacını birleştiren lezzetli bir arabulucu gibi.

Vitamin içeren içecek çeşitleri, fiziksel aktivite sırasında veya sonrasında su ve elektrolit takviyesi için kullanılan spor içeceklerinden ya da proteinli su gibi zenginleştirilmiş içecekler çeşitlerinden farklıdır. Vitaminli içecek, kafein içermeyen veya daha az miktarda kafein içeren alkolsüz içeceklerden de oldukça farklıdır aslında. Bazı vitamin suları içecek olarak kabul edilirken, diğerleri, yani katkı maddeleri içerenler (örneğin, taurin veya diğer amino asitler), gıda takviyesi olarak kabul edilir ve bu şekilde pazarlanır. Vitaminli su markaları da bu şekilde diğerlerinden ayrışmış olur.

Vitaminli Su Ne İşe Yarar?

Vitaminlerin potansiyel olarak biyolojik etkileri vardır. Vitamin ile zenginleştirilmiş içeçeklerdeki vitamin seviyeleri ve diğer bazı katkı maddeleri genellikle önerilen günlük ihtiyacı karşılar. Şekersiz vitaminli su ve meyva aromalı vitaminli su, düşük kaloriye sahip oldukları için de her yaştan insan tarafından rahatlıkla tüketebildiği için popülariteleri git gide artmaktadır. Tamamlayıcı vitamin suları, iştahsızlık ile mücadele eden, çiğneme güçlüğü çeken veya dengeli beslenmekte zorlanan insanlar için yararlı olabilir. Doğla vitaminli su, kullanan kişilere sağlıklı bir vitamin dengesi sağlayabilir.

Doğal, vitaminli sular B6 vitamini, B12, C vitamini ve niasin gibi besinleri içeren içecekler, süt ürünleri gibi gıdaların yetersiz olduğu durumlarda bağışıklık sistemi, antioksidan takviyesi, enerji ve performans gelişimi için gerekli olan takviyeyi temin edebilirler. Vitamin ve minerallerle zenginleştirilmiş bu içecekleri bir alışkanlık haline getirmeyi deneyebilirsiniz.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!