Fit HubSağlıkSağlığınız İçin Protein ve Omega 3 Kaynağı Ton Balığı Tüketin

Sağlığınız İçin Protein ve Omega 3 Kaynağı Ton Balığı Tüketin

Ton balığının aslında farklı balık türlerine verilen genel bir isim olduğunu biliyor muydunuz?

Ton balığı, farklı balık türlerine verilen genel bir isimdir. Birleşik Devletler’de konserve ‘beyaz’ ton balığının içinde orkinos bulunuyor. Buna karşılık, ‘light’ ton balığının içinde ise kızıl orkinos, tongol, irigöz orkinos ya da sarıkanat orkinos bulunuyor olabilir. Tuna, tuna fish diye bilinen bu balık tüm dünyada oldukça büyük bir ilgiye sahip.

Ton Balığı Sadece Proteinden Alabileceğiniz En İyi Verime Sahip Sırrı da Omega 3 Desteği!

Tuna fish yani ton balığının, bir çeşit sağlıklı yağ asidi olan omega 3 açısından en zengin kaynaklardan biri olması ve yüksek protein oranı bu balığın öneminin temellerini oluşturuyor. Bu noktada protein için başka kaynaklarımız olsa dâhi yüksek omega 3 oranına sahip çok fazla kaynak yok. Ayrıca omega 3 insan vücudunun sentezleyebildiği bir besin değil. (1) Bu sebeple muhakkak beslenme yolu ile ya da gıda takviyesi ile vücuda alınması gerekiyor. Ton balığı protein ve omega 3’ü bir arada almak için muhteşem bir kaynak olmuş oluyor.

ton-baligi-protein

Sağlıklı yağ asitleri makro besin grubu içerisindedir. Sanılanın aksine diyetlerinizden yağı tamamen çıkarmak pek akıllıca bir seçim değildir. Çünkü tuna içinde bulunan omega 3 gibi sağlıklı yağlar vücudunuzu yağ yakımına teşvik eder. Bununla ilgili birçok araştırma bulunmaktadır. Araştırmacılar omega 3 yağının, vücudu egzersiz sırasında enerji olarak karbonhidratları değil yağ depolarını kullanmaya teşvik ettiğini gözlemlemiştir. (2) Bunun yanısıra yapılan bir çalışmada 12 hafta boyunca günde 3er gram omega 3 tüketerek egzersiz yapan kadınların tüketmeyenlere göre toplamda %10 kalori ve %19-27 aralığında daha çok yağ yaktıklarını gözlemlemiştir. (3) Buradan ton balığının omega 3 içeriğinin yağ yakımını destekleyebileceğini söyleyebiliyoruz.

Omega 3 desteklerini buradan satın alabilirsiniz.

ton-baligi-protein

100 gramında ortalama 20-25 gram arasında protein bulunan ton balığı son derece sağlıklı bir besindir. Özellikle diyet dönemlerinizde kolayca tüketebileceğiniz bu ürün, günlük protein ihtiyacınızın büyük bir kısmını kolayca karşılamanıza yardımcı olur.

Protein tozu desteklerini buradan satın alabilirsiniz.

Ton Balığı İle Proteini Yüksek Sağlıklı Salatalar Yapın!

Ton balıklı salatanıza eklediğiniz light mayonezi, az yağlı yoğurt ile değiştirin. Yoğurt, hem yüksek proteinli hem de daha az yağlı bir besindir. Proteini daha da arttırmak için salataya, doğranmış katı yumurta koyabilirsiniz. Düşük karbonhidratlı bir ara öğün ya da öğle yemeği için salatanızı rendelenmiş havuç ve kereviz saplarıyla renklendirebilirsiniz. Balık ve yoğurt tüketiminin zehirlenmeye sebep olduğu efsanesine inanmayın!

Sağlıklı Beslenmeye Yeni Başlayanlar İçin 4 Maddede Temiz Beslenme

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!