Fit HubBeslenmeNar ile Daha Az Yağ, Daha Çok Kas

Nar ile Daha Az Yağ, Daha Çok Kas

Daha az yağ, daha çok kas için nar tohumlarını toplayın…

Nar suyunun gücünden herhalde haberdarsınızdır. Narın zengin antioksidan içeriği, sadece sağlığınız için sayısız faydalar sağlamakla kalmaz, aynı zamanda nitrik oksit seviyelerini de arttırır. Daha derine inerseniz, narın artılarının bununla da sınırlı kalmadığını görürsünüz. Nar tohumları, konjuge linolenik asit olarak bilinen sağlıklı yağ açısından zengin bir kaynaktır.

Bu, CLA’dan (Conjugated Linoleic Acid=Konjuge Linoleik Asit) farklıdır. Houston Üniversitesi’nde yapılmış yeni bir araştırmaya göre, nar tanelerindeki yağ, yağ yakımını hızlandırırken, kas gelişimini de arttırabilmektedir.

Araştırmacılar bir deneyde, ilk gruptaki fareleri, nar tohumu yağı ile de destekleyerek yüksek oranda yağ içeren bir diyete, diğer grubu ise hiçbir şeyle takviye edilmemiş bir diyete tabi tutmuşlar.

Nar tohumu yağını almış olan farelerde daha az vücut yağı oluştuğu ve insülin duyarlılıkları ile leptin seviyelerinin yükseldiği görülmüş.

Leptindeki artış, metabolizma hızınızın yükselmesine yardımcı olabilir, bu da daha fazla vücut yağını yakmanızı sağlar. Yükselen insülin duyarlılığı, hem yağ yakımını hem de kas gelişimini hızlandırabilir, bunun nedeni ise insülinin kas hücrelerinizde daha aktif olmasıdır. İnsülin, kaslardaki protein sentezini ve kan şekeri alımını daha iyi tetikler, bu da karbonhidratların vücut yağı olarak depolanmasını engelleyerek daha fazla vücut yağı yakmanızı sağlar.

Kahvaltınızla birlikte ya da antrenman öncesinde narın tohum zarını yemeyi deneyin; bu zar, tohumları içinde barındıran daha etli kısımdır. Bir kase nar tohumu zarı 144 kalori, 3 gram protein, 33 gram karbonhidrat ve 7 gram lif içerir.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!