Fit HubBeslenmeSporcu Beslenmesi: Makarna Aşkına

Sporcu Beslenmesi: Makarna Aşkına

Fit bir vücut ve hızlı çalışan bir metabolizma ile sağlıklı bir bedene sahip olmak kendinize ve hayatınıza dair hedeflerinizden biri ise, düzenli bir spor hayatına adapte olmuş olmanız gerekir. Ancak böylesi sağlıklı bir sisteme sahip olmak için kuracağınız denklemde spor tek başına yeterli olmayacaktır. Onun yanına sağlıklı beslenme de konulması gerekir ve kendiniz için hazırlayacağınız diyet listesi yaptığınız egzersize uygun olmalıdır. Aksi takdirde kas kütlenizi arttıramaz, ince ama çelimsiz bir vücuda sahip olursunuz.

Söz konusu sporcu beslenmesi olduğunda, dayanıklılıkta artış ve kas kütlesi artışı için proteinlerin ve karbonhidratların gücüne inanmak gerekir. Özellikle karbonhidrat, antrenman öncesi beslenme için elzemdir. Karbonhidratlar kan şekeri seviyesini dengeleme ve kasları çalıştırmada yakıt görevi görür. Dolayısıyla, spor öncesi karbonhidrat tüketilmediğinde, egzersiz sırasında istediğiniz verimi elde edemeyebilir, bedeninizi yorarak aşırı bitkinlik hissedebilirsiniz. Çünkü kaslarınızdaki glikojen deposu ne kadar doluysa vücut o kadar dirençli olur.

Kendiniz için ağzınıza layık bir karbonhidrat deposu aramanıza aslında pek de gerek yok; herkesin aklındaki ilk tercihin makarna olacağına eminiz. Çünkü kendisi hem lezzetli bir karbonhidrat deposudur hem de sayısız tarife elverişliliği ile size çeşit sunar.

Sizi hem besin değeri anlamında hem de lezzet anlamında tatmin edecek güzel bir makarna tarifi peşindeyseniz, aradığınız şeyi ünlü şef Fabio Viviani’nin verdiği sağlıklı makarna tarifinde bulabilirsiniz.

Karbonhidrat Bombası (4 Kişilik)

Malzemeler

450g ince erişte

2 yemek kaşığı tereyağı

225g pastırma

2 diş sarımsak (doğrayın)

2 baş arpacık soğanı (ince ince dilin)

250ml tavuk suyu

1 yemek kaşığı sirke

4 yumurta

100ml koyu krema

Tuz, karabiber

Yapılışı

1. Büyük bir tencere tuzlu suyu kaynatın. Makarnayı ekleyip 7-9 dakika kadar haşlayın. Makarnanızı fazla hamurlaşmadan aldente halde olacak şekilde haşlayın.

2. Makarnanız haşlanırken tereyağını büyük bir tencerede orta ateşte eritin. Pastırmayı ilave edip çıtırdayana kadar 7 dakika pişirin. Sarımsağı ve soğanı da katıp 2 dakika daha pişirin. Tavuk suyunu ilave edin ve su seviyesi yarı yarıya inene kadar kaynatın.

3. Sirkeyi içinde su olan küçük bir tencereye döküp kaynatın. Suyu kaşıkla karıştırırken yumurtayı kırın ve çılbır gibi 4 dakika pişirin. Yumurtaları dikkatlice alıp streçle sarılmış bir tabağın üstüne koyun.

4. Koyu kremayı makarna sosuna ilave edin ve yarı yarıya inene kadar pişirin. Sosun çok koyu olmadan kremamsı bir kıvama gelmesi lazım. Tuz ve karabiberle ekleyin.

5. Makarnayı sosa döküp karıştırın, ardından peyniri katın. Makarnayı tabaklara bölüştürüp üstüne yumurta koyun.

Püf Noktası

Yumurtayı suya atarken suyu karıştırırsanız yumurta akı sarısının etrafına daha iyi yapışacaktır.

Makrolar:

792 Kalori

28g Protein

68g Karbonhidrat

45g Yağ

Yediğin Gibi Yak!

Bu enfes tarif ile vücudunuzun ihtiyacı olan karbonhidratı aldığınıza göre, şimdi sıra onu adabıyla yakmada! Karnınızı doyurduktan sonra kas kütlenizi de adabıyla doyurmak için bir zamanlar Arnold Schwarzenegger’in emir erliğini yapmış olan fitness model ve pazarlamacı Matt Green’in (@mattgreenfitness) Müthiş Açık Hava Antrenmanı‘na bir şans verebilirsiniz.

Çok dışarıya açılmaya gerek yok diyenlerdenseniz de antrenör Ryan Farhoudi’nin (@farhoudifitness) antrenmanıyla makarnadan aldığınız kalorinin çoğunu yakabilirsiniz:

20 tekrarlı dörder setten sumo squat, deaflift, spider-man şınavı, planktan şınava ve TRX row. Hareketler arasında 25 saniye high knee yaptınız mı bu iş tamam!

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!