Fit HubFitnessSpor Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Spor Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Neden spor yapıyorsunuz? Daha ince bir bele sahip olmak için mi, güçlü kaslara ve geniş bir göğse sahip olmak için mi yoksa sağlık için mi? Cevabınız ne olursa olsun spor yaparken dikkat etmeniz gereken konular var.

Spordan sonra ne yemeli, spordan önce ne yemeli, kas yapmak için hangi hareketleri yapmalı, ısınma ve esneme egzersizleri ille de yapılmalı mı, sabah spor yapmak mı akşam spor yapmak mı… Özellikle spora yeni başlayanlar tam olarak hangi konulara odaklanmaları gerektiğini çok fazla bilemezler. Bazen de ileri seviye sporcular fitness hedeflerinde ilerledikçe tekrara düşebilip motivasyon kaybetmeye başlayabilirler.

spor-yaparken-dikkat-etmeniz-gerekenler

Oysa amacınız ne olursa olsun spor temelinde sağlıklı yaşama hizmet eden mükemmel bir araçtır. Size bir artı olarak düzgün şekilli bir vücut kazandırır. Bu yüzden her ne sebep ile olursa olsun spor yaparken dikkat etmeniz gereken hususlar bulunur. Bunlar sağlığınızı ve spor yaşamınızı koruyup sürdürebilmenizi sağlar.

Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şimdi bazı temel başlıklar altında spor yaparken dikkat edilmesi gerekenlere bakalım:

1. Spordan Önce Isınma Spordan Sonra Esneme

spor-yaparken-dikkat-etmeniz-gerekenler

Ne zaman nerede olursa olsun spordan önce ısınma hareketleri mutlaka uygulayın ve aynı şekilde hangi egzersizi yapmış olursanız olun spordan sonra esneme hareketleri ile soğuma yapın.

Bu iki küçük egzersiz sakatlanma riskini azaltmanıza yardımcı olur. Spordan önce 5 dakika kadar kaslarınıza kan akışını hızlandıracak ve antrenmana hazırlanmalarına yardımcı olacak ufak dinamik hareketler uygulayın. Yaptığınız antrenman bittikten sonra da soğuma dediğimiz kaslarınızın üzerindeki baskıyı hafifleten, yorgunluğunuzu azaltacak, kaslarınızın esneyip uzamasına yardımcı olacak esneme hareketlerini yapın. 10-15 dakika da bu egzersizleri uygulamanız yeterlidir.

2. Spor ve Beslenme

Aslında bu madde tam olarak spor yaparken dikkat etmeniz gerekenleri listelemiş olmuyor ancak eğer spor hayatınız var ise verim alabilmek için mutlaka ama mutlaka dikkat etmeniz gereken spor ve beslenme ilişkisine değiniyor.

spor-yaparken-dikkat-etmeniz-gerekenler

Eğer spor yapıyorsanız kas gelişimi, zayıflama, sağlıklı olma gibi bir bilinciniz ya da hedefiniz var demektir. Bu çok güzel bir durum çünkü spordan verim alabilmek için beslenme üzerinde de değişiklik yapmanız gerekir ve beslenme sizin doğrudan genel sağlığınız üzerinde etkilidir.

Eğer kas geliştirmek istiyorsanız protein odaklı bir beslenme sizin için elzemdir. Karbonhidratları mümkün oldukça spor öncesi tüketmeye özen göstermek gerekir. Bunun sebebi sporda kaslarınızın ihtiyacı olan enerjiyi karbonhidratlardan kolay ve hızlı bir şekilde sağlayabilmesidir. Karbonhidrat tüketimini tamamen kısıtlamak ise çok doğru bir beslenme modeli olmayabilir.

3. Motivasyon Kazanın ve Monotonluğu Kırın

Eğer yaptığınız antrenmanlar monotonlaşmaya başladıysa ve spor salonuna gitmekten ya da spor yapmaktan kaçmaya başladıysanız kontrolü kaybetmemeniz gerekiyor demektir.

spor-yaparken-dikkat-etmeniz-gerekenler

Bazen motivasyon kaybı hedefin büyük oranda gerçekleştirilmesi ile ilerlemenin yavaşlamasına bağlı olarak da görülmektedir. Örneğin ilk kez spor ya da diyet yapan birinin vücudu şekle girmeye ve kilo vermeye çok daha çabuk başlar. Ancak ileri seviye sporcularda durum böyle değildir. Hemen her konuda olduğu gibi seviye arttıkça yol alma da yavaşlar. Bu bazen sporcuların motivasyonunu kırar ve sıkılmalarına sebep olur.

Bu gibi bir durum ile karşılaştığınızı düşünüyorsanız geleneksel set ve tekrar mantığından bir süre uzaklaşın. Örneğin, belli bir egzersizde sekiz tekrarlı dört set yapmak yerine, bir dakika içinde yapabileceğiniz kadar tekrarlı 2-3 set yapın. Ya da egzersiz başına beş dakika içerisinde yapabileceğiniz kadar tekrar yapın ve sadece gerekirse dinlenin. 1-3 hafta boyunca tüm egzersizlerde bunu yaparak monotonluğu kırın, kaslarınızı şok ederek gelişimi tetikleyin.

Eğer spora yeni başlamış biriyseniz ve yine de motive olamıyorsanız farklı spor türlerini denemeye çalışın, evde antrenman yapıyorsanız dışarıda ya da spor salonunda denemeler yapın. Kendinize bir spor arkadaşı edinin ve birbirinizi tetikleyin.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!