Fit HubFitnessSpor Salonunda Motivasyonunuzu Nasıl Arttırabilirsiniz?

Spor Salonunda Motivasyonunuzu Nasıl Arttırabilirsiniz?

Daha ağır kaldırmak için sağlam motivasyona, motivasyon için bu yazıya ihtiyacınız var.

Yazan: Mehmet Edip

Bizi istediğimiz hedefe doğru ilerlememizi sağlayan aslında motivasyonumuzdur. Mesela, ağırlık antrenmanlarından konuşursak eğer, birisinin sizden daha yüksek ağırlıklarla bench press yaptığını görmek sizi motive edebilir. Belki de motivasyon kaynağınız, tam karşınızda antrenman yapan güzel kızı etkilemek. Nedeni ne olursa olsun, hep bir sonraki hedefe doğru bizi motive eden bir sürü fiziksel ve zihinsel motivasyon kaynağıyla iç içe yaşıyoruz.

Hedef Koyun

Kişisel rekorunuzu belirleyin ya da aşamalı olarak kaldırdığınız ağırlıkları arttırın. Spor salonuna her gittiğinizde en son performansınızı geliştirmeye çalışın. Bir ‘fit not’ tutun ve her antrenmanı kaydedin. Bu şekilde arzuladığınız hedefe daha kolay varacaksınız.

Kendinizi Ödüllendirin

Çok ağır bir antrenman yaptıysanız, kendinizi antrenman sonrası bir ödülle, mesela çok yemeyi arzuladığınız bir yemekle ödüllendirin. Bu küçük ödül, antrenmanınızdan daha tatmin edici bir sonuç almanızı sağlayacaktır. Ayrıca beyninize, sınırlarınızı zorlamaksızın kendinizi ödüllendirmediğiniz mesajını da ileterek sizi kodlayacaktır.

Müzik Dinleyin

Müzik dinleyin ve canlanın. Setler sırasında hızlı tempolu müzikler dinleyin, dinlenme anlarınızda ise daha hafif tempolu müziklere kulak verin. Brunel Üniversitesi’ndeki bir araştırma, bu yöntemin antrenman verimini arttırdığını ve antrenman sırasında maruz kaldığınız zahmete daha dirençli hale geldiğinizi belirtmektedir.

Pozitif Düşünün

Kendinizi havaya sokacak olumlu düşüncelerde yoğunlaşın. Özgüveninizi arttırmaya çalışın. Bilinçli bir şekilde tekrarlanarak yapılan pozitif düşünce ve konuşmalar, kendinize olan inancınızı yükseltecektir. Kullanabileceğiniz iki yöntemden biri, ruh haliniz ile ilgili konuşmalar yapmak (duygusal benliğiniz üzerinde etki etmektedir) ve pozitif ‘öz olumlama’ cümleleri kurmaktır (çoğu sporcunun, vücut geliştirmede ne kadar mükemmel olduklarını kendi kendilerine telkin ettikleri bir yöntemdir; Arnold dâhil).

Motive Edici Bir Şeyler İzleyin

İster sevdiğiniz bir filmden olsun, ister fitness ile ilgili sizi motive edecek bir video olsun fark etmez; sizi motive edecek videoları izlemek harika bir antrenman yapmanızı sağlayacaktır.

 

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!