Fit HubFitnessSpor Salonu Acemilerini Pes Ettirmeyin

Spor Salonu Acemilerini Pes Ettirmeyin

Spor salonunuza yeni gelenler bırakmak için sebep ararlar. Bu sebeplerden biri olmayın…

Her yeni sezonda aynı şey olur. Yeni sezon motivasyonuyla ya da iyi bir üyelik anlaşmasına ikna edilmek suretiyle, yeni gelenler spor salonları doldurmaya başlar. Yeni gelenler makinelerde fazla zaman geçirerek, birden fazla ekipmanı aynı anda kullanarak ya da çalışma alanınıza çok yakın bir şekilde dolanarak, hali hazırda konsantre ve verimli bir şekilde antrenman yapanları rahatsız edebilir.

Çekindiklerinden midir bilinmez, soru sormaksızın antrenmanınızı bölebilirler. Bu yüzden de birilerinin antrenmanını bölüyor olduklarını — ya da daha da beteri, kötü bir antrenman yaptıklarını bilmeyebilirler. Bir acemi soru sorabilecek cesareti topladıklarında, çok gülünç durumlara düşebilirler. Bir keresinde, personal trainer olarak işimi yaparken bir acemi bana, “Hangi alet en fazla yağ yakar?” diye sormuştu.

personal-trainer_1
Sorunun delice gelmesi bir yana, durumu farklı bir şekilde ele alabileceğimi düşündüm: o adamı inceleyebilme, makinelerin değil sarf edilen çabanın yağ yaktığını öğretebileceğimi ve birkaç ilginç tavsiye ile o çabayı en verimli şekilde nasıl kullanabileceğini gösterebilirdim.

Yeni başlayanlar, sizin ne yaptığınızı çok iyi biliyor olduğunuzu görürler ve kendilerinin bilmediklerini kabullenirler. Bu gerçeklik birçok insan için küçük düşürücü olabilir — bu durum, diğer üyelerden henüz negatif bir etkiye maruz kalmalarından çok daha önce ortaya çıkan bir olumsuzluktur onlar için.

Saçma bir soru sorulduğunda, karşımdakine tokat atma isteğime direnir ve biraz zaman ayırıp onlara yardımcı olmaya çalışırım. Bu, spor salonunda azimle çalışmaya devam eden ve pes eden insanlar arasındaki farkı yaratır. Hatta daha da kötüsü, yine de spor yapabilmek için doğru düzgün barbell bile olmayan salonlara gitmelerine sebep olabilirsiniz.

Sizin de bir zamanlar acemi olduğunuzu hatırlayın. Tecrübeli kişiler size yardımcı olmadan önce kaç kere hata yaptığınızı düşünün. Bunun geri ödemesini yapmak için her anınız doğru zamandır. Yeni gelenlerin spor salonundan gitmelerini isteyen adam olmayın. Birçoğu zaman hiçbir sebep yokken kendi kendilerine pes edecekler.
Onlara, bırakmaları için bir bahane daha vermeyin. Geri dönmelerini sağlayın.

Hazırlayan: Matt Tuthill

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!