Fit HubAntrenmanSpor Mahkemesi : Row Egzersizleri - Barbell mı, Dumbbell mi?

Spor Mahkemesi : Row Egzersizleri – Barbell mı, Dumbbell mi?

AÇILIŞ KONUŞMALARI

Savunma: Barbell egzersizleri genel kas gelişimi için en iyisidir, çünkü barbell daha fazla ağırlığın kullanılmasını sağlar.

İddia: (Tek kolla) ‘One Arm Dumbbell Row’lar, her bir kolun daha fazla ağırlık çekmesine olanak sağlar.

BULGULAR

  • Araştırmalar, ‘One Arm Dumbbell Row’un, iki kolla yapılan barbell hareketlerine oranla, aynı ağırlığın yarısından fazlasını tek kolla kaldırmanızı sağladığını gösteriyor. Yani dumbbell toplam ağırlığı, barbell’de kaldırılandan daha fazlasına denk geliyor.
  • Bu teoriyi test etmek için Weider Araştırma Grubu’nda gerçekleştirdiğimiz araştırma, vücut geliştiricilerin ortalama 50 kg kullanarak tek kolla ‘Dumbbell Row’ları yapabildiğini ve böylece iki kolda toplam 100 kg’a ulaşabildiğini gösterdi.
  • Aynı denekler, ‘Barbell Row’larını sadece ortalama 86 kg ağırlıkla gerçekleştirebiliyor.
  • Weider araştırma çalışmasına katılan sporcular tek kolla ‘Dumbbell Row’larında ‘Barbell Row’larından 14 kg (yaklaşık %15) daha fazla ağırlık kaldırabildi.

KARAR

ONE ARM DUMBBELL ROW

Görünüşe bakılırsa çoğu kişi ‘One Arm Dumbbell Row ‘yaparken ‘Barbell Row’da olduğundan daha güçlü. ‘One Arm Dumbbell Row’, sırt kaslarına daha büyük yük bindirmenizi ve böylece daha büyük kas kütlesi kazanmanızı sağlar.

HÜKÜM

‘Bent-Over Rowing’ egzersizlerini (gövde öne doğru eğik) yaparken şunları hatırlayın:

  • ‘One Arm Dumbbell Row’ yapmak, daha büyük bir toplam ağırlıkla çalışmanıza ve böylece sırtınızda daha büyük kas kütlesi oluşmasına olanak sağlar.
  • Ayrıca sırt kaslarınıza farklı açıdan etki yapan ‘Dumbbell Row’un etkilemeyeceği kasların gelişimini tetikleyecek ‘Barbell Row’ hareketini de ek olarak yapabilirsiniz.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!