Fit HubSağlıkSoğuk Algınlığı Belirtilerini Azaltma Yolları

Soğuk Algınlığı Belirtilerini Azaltma Yolları

Soğuk algınlığının ilk belirtileri oldukça açıktır: burun tıkanıklığı veya akıntısı, hapşırma ve boğaz ağrısı. Çoğu insan için soğuk algınlığının bu erken belirtilerini tanımak kolaydır.

Soğuk algınlığı aslında üst solunum yolunuzda oluşan viral bir enfeksiyondur. ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi’ne (CDC) göre 200’den fazla virüs buna neden olabilir. En yaygın olanları rinovirüslerdir. Bu virüsler kişiden kişiye veya yüzeyden yüzeye kolayca yayılır.  

Vücudumuz soğuk algınlığına neden olan virüslere maruz kaldığında belirtiler genelde kendini 1-3 gün içinde belli eder. Bu belirtiler ise genelde 7-10 gün arası sürer. Tabii genel sağlık durumunuza göre bu süre uzayabilir ya da kısalabilir. Belirtilerin ağırlığına ve süresine bağlı olarak elbette doktora giderek uygun bir tedavi planı uygulayabilirsiniz. Ancak evde cenin şeklinde durup hastalığın geçmesini beklemek yerine, yapabileceğiniz şeyler de mevcut.

Soğuk algınlığı belirtileri ne kadar tanıdık gelse de bir kere hasta olduktan sonra evdeki dinlenme süreci can sıkıcı olabiliyor. Hastalandığınız zaman daha iyi hissetmenize ya da ileriki dönemde soğuk algınlığından kaçınmanıza yardımcı olabilecek yollar elbette var.  

Evde Uygulayabileceğiniz Öneriler

Tuzlu su ile gargara yapın. Tuzlu su gargarası boğazınızdaki tahrişi hafifletmeye yardımcı olarak sizi rahatlatabilir.

Bol bol sıvı tüketin. Yeterli miktarda sıvı almak, kaybettiğiniz sıvıları yerine koymanıza yardımcı olurken aynı zamanda tııkanıklığı gidermeye de yardımcı olur.

Dinlenmeyi ihmal etmeyin. Dinlenmek, vücudunuzun virüsle başa çıkmak için enerji tasarrufu yapmasına yardımcı olur.

Çinko içeren pastillere şans verin. Çinko içeren pastiller belirtilerin en başında alınırsa, soğuk algınlığı belirtilerinin süresini azaltabilir.

Bitki çayı için. Ilık bitki çayları boğazınızı rahatlatmaya yardımcı olur. Ekinezya çayı, bazı durumlarda soğuk algınlığının süresini azaltmada etkili olabilir. İçerdiği flavonoidler, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve inflamasyonu azaltmaya yardımcıdır.

Bal tüketin. Antibakteriyel özellikleri ile öne çıkan bal, öksürük belirtilerini ve boğaz ağrısını azaltmaya yardım eder. Bitki çaylarınızın içine biraz bal ekleyerek, belirtilerin azalmasına katkıda bulunabilirsiniz.

C vitamini alın. Antioksidan olan C vitamini, vücudun kolajen üretmesi için de gereklidir. Yeşil yapraklı sebzelerde ve turunçgillerde bolca bulunur. Bitki çayınıza limon suyu etkileyerek ve bal katarak soğuk algınlığı sürenizin azalmasına yardım edebilirsiniz.

Probiyotik içeren besinler yiyin. Sağlıklı bağırsaklar, sağlıklı vücudun anahtarıdır. Yoğurt ve kefir gibi probiyotik yönünden zengin besinler tüketmek, bağışıklık sisteminize fayda sağlar ve dolayısıyla hastalık yaşama ihtimalinizi azaltır.

Burun tıkanıklığını rahatlatacak alternatif yöntemleri öğrenmek için Soğuk Algınlığına Karşı 5 Esansiyel Yağ başlıklı yazımızı okuyun.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!