Fit HubBeslenmeŞekeri Beslenmenizden Çıkarmanıza Yardımcı 5 Süper Yöntem

Şekeri Beslenmenizden Çıkarmanıza Yardımcı 5 Süper Yöntem

Eğer beslenme düzeninizde gerçek bir değişiklik yaparak kilo vermek ya da sadece daha sağlıklı beslenmek istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey şeker tüketiminizi azaltmanızdır.

Şekerin yoğun tüketiminin vücuda olan zararlarının kanıtlandığı birçok araştırma bulunmaktadır. Kronik kalp damar rahatsızlıkları, tip 2 diyabet, sindirim sistemi rahatsızlıkları ve kanser ile ilişkisinin gözlemlendiği bu çalışmaları ayrıca şeker tüketimi sonrası gelen uyuşukluk ve yorgunluk da desteklemektedir.

Tüm bu kötü sonuçlardan ötürü şeker tüketimini minimuma çekmek uzun vadede daha sağlıklı bir yaşama sahip olabileceğinizin bir göstergesidir. Ancak biliyoruz ki hemen her öğünde şekere yer verebilen bireyler olarak bunu pat diye başarmak kolay olmayabiliyor.

Eğer şeker tüketiminizi azaltmak istiyor ama nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız size birkaç tavsiyemiz olacak.

5 Yöntem İle Şeker Tüketiminizi Azaltmaya Başlayın:

1. Şekerli Ürünleri Kademeli Olarak Azaltın

Hiçbir bağımlılık için bir yere kendinizi kapatıp saatler geçirmeniz pek akıllıca bir çözüm değil.

Şekere de hem psikolojik hem fizyolojik olarak bağımlı olabilirsiniz. Bu sebeple kademeli olarak şeker kullanımınızı kontrol altına almalısınız. Gün içerisinde tükettiğiniz şeker kaynaklarınız neler? Bunu fark etmenin en iyi yollarından biri bir kenara yedikçe not almak; hatta ilk birkaç günü sırf neler tükettiğinizi gözlemlemek için not alarak geçirebilirsiniz.

Şekere geri dönersek, şekerlemeleri mi çok tüketiyorsunuz, şekerli içecekleri ve sodaları mı, paketli ürünleri mi? İlk kademede o hafta 5 şekerli ürünü planınızdan çıkarın. Bir sonraki hafta 4 tane daha çıkarın. Bu şekilde devam ederek haftada 1 şekerli ürüne inene kadar planı sürdürün.

Bir süre sonra siz daha az şeker tükettikçe vücudunuz da daha az şeker arayacaktır. Ayrıca şekeri kademeli bir şekilde azalttıkça, bir anda kesmenin getirebileceği baş ağrısı, aşırı istek, konsantrasyon bozukluğu ve yorgunluk gibi etkilerden korunmuş olursunuz.

2. Şeker İle Doğal Tatlı Yiyeceklerin Yerini Değiştirin

Doğal olarak şekerli tada sahip birçok leziz yiyecek var. Özellikle meyveleri düşünün, muz, mango, kırmızı-mor küçük meyveler ve ananas. Çayınız içerisinde bal ya da maple şurup denilen akçaağaç şurubunu kullanabilirsiniz.

Bir kere beyniniz şeker olarak bu tatlı yiyecekleri kabul ettiği andan itibaren rafine şekerlere ihtiyacınız kalmayacak.

Unutmayın birçok tarifte muz ve hurma, şeker yerine kullanılmaktadır. Hamurlu tatlılarda, kek ve turtalarda hurma ve muz içerikleri ile bol bol karşılaşabilirsiniz çünkü bu meyveler gerçekten tatlı! Hem de sağlık doğal şekerlerden gelen bir tatlılık!

3. Tatlandırıcılara da Dur Deyin

Evet tatlandırıcıların şeker ihtiyacınızı bastırdığını biliyoruz. Ancak yapay tatlandırıcılar sindirim sisteminiz için oldukça zorlayıcı ürünlerdir. Kısa vadede şişkinlik uzun vadede sindirim problemlerine sebep olabilir. Ayrıca, tatlandırıcıları yoğun bir şekilde kullanmanız şeker açlığınızı ve isteğinizi canlı tutacaktır. Bu da sizin; şeker kullanmadıkça tatlandırıcı ile şeker isteğinizi bastırmaya devam edip tatlandırıcıya mahkûm kalmanıza sebep olacaktır.

4. Hazır ve İşlenmiş Gıdalardan Uzak Durun

Tatlı yerine tuzlu ve işlenmiş yiyecekler ile kriz durdurmaya çalışıyor olabilirsiniz. Ya da patates kızartmaları harika bir atıştırmalık gibi gözükebilir. Ancak sodyum ve yağ oranı yüksek besinler aldıkça tam tersini daha çok canınız çekmeye devam edecek: tatlıdan bahsediyoruz! Yani sizi anlamsız bir çarkın içine atan bu durum sonucu, işlenmiş gıdaların ve şekerin yoğun tüketimi olacaktır. Paketli ürünleri mümkün oldukça hayatınızdan çıkarıp, kendi yaptığınız gerçek yiyecekler ve bol su ile açlığınızı yatıştırın.

5. Yemek Planları Hazırlayın ve Yemeklerinizi Yapın

Tüm atıştırmalıklarınız dahil olmak üzere yemek planları yapın!

Eğer Pazartesi işe geldiğinizde bugün ne yiyeceğinizi bilmiyorsanız öğleden sonra masanızda koca bir brownieyi mideye indirirken kendinizi bulabilirsiniz. Plansız yemekler çoğu zaman plansız bir beslenme ve açlık hissi demektir. Pazar günleri mutfağa girin, kendinize doğal şekerleri kullanarak tatlılar hazırlayın, yeşillikli ve proteinli yemeklerinizi yapın. Bunlar açlığınızı ve şeker isteğinizi kontrol etmenize yardımcı olacaktır. Pazartesiye bu şekilde başlamak haftanıza daha sağlıklı daha kontrollü ve daha güçlü başlamak demektir!

Yedikçe Yiyesiniz Gelecek Proteini Bol Enfes Cheesecake Tarifi!

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!