Fit HubAntrenmanKettlebell Swing Nasıl Yapılır?

Kettlebell Swing Nasıl Yapılır?

Kettlebell egzersizine doğru şekilde başlayın…

Yazı: Jason Leydon

PROBLEM

Nihayet salonda kettlebell’lerin yanına geldiniz ve temel sallama (swing) hareketlerini denemeye başladınız. Ama bu biyomekanik olarak dezavantajlı bir hareket gibi görünüyor ve alt sırtınızı sakatlamayacağınızdan emin olmak istiyorsunuz. Dert etmeyin, doğru yaparsanız korktuğunuz şey başınıza gelmez.

ÇÖZÜM

Kettlebell egzersizleri yapısı gereği tehlikeli değildir. Sakatlanmaya neden olan tekniğini hatalı uygulamaktır, özellikle de hareket mesafesinin sonunda omurgayı uzattığınız ya da büktüğünüz zaman. Aşağıdaki sıralama ne kadar deneyimli olursanız olun öğrenme sürecini kolaylaştıracaktır.

ANTRENMAN

Dikkate değer bir kondisyon artışı için bu istasyon çalışmasını 15 dakika içinde yapabildiğiniz kadar tur yaparak dayanıklılığınızı sınayın.

sall1

 

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN

1. Temelinizi atın: Ayaklarınız omuz genişliğinde açık ve ayak parmak uçlarınız da hafif dışa bakmalıdır.
2. Atletik olun: Dizleri bükün, kalçayı geriye atın ve elleri dizlerin üzerine koyarak duruş tarzınızı belirleyin.
3. Güç üretin: Kettlebell’i kaldırmak için omuzlarınızı geride ve aşağıda tutun ve kalçayı öne ve yukarı itin.

İLERLEME

1. Başlangıç: Direk karşıya bakın ve ön kollarınız bacaklarınızın iç kısmına değsin.
2. Uygulama: Kollarınızla fazladan bir destek sağlamadan kalçanızın ürettiği gücün kettlebell’i havaya kaldırmasını sağlayın.
3. Orta nokta: Kettlebell başınızın hizasına yaklaşırken kalça kaslarınızı sıkın. Omurgayı da sakatlamamak için karın kaslarınızı sıkı tutun.
4. Bitiş: Üst noktadan itibaren kettlebell’in bacaklarınızdan geçerek yavaşlamadan başlangıç konumuna gelmesini sağlayın. Bu, bir tekrardan diğerine geçilen sürekli ve seri bir hareket olmalıdır.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!