Fit HubBeslenmeSağlık İçin Protein

Sağlık İçin Protein

Sağlığınız için proteinli gıdalar deneyin, farkı hissedeceksiniz!

Whey protein eşsiz bir şekilde çabucak sindirilir ve kas oluşumuna yardım eder. Ancak ortaya çıkan kanıtlar, bu marifetli maddenin “protein tozu nedir” sorusunun cevabının kapsamını artırıp bağışıklık fonksiyonunu da geliştirdiğini gösteriyor…

Laval Üniversitesi’nde (Quebec Kanada) yapılan bir araştırmaya göre, whey protein tozu, bağışıklık sistemi hücrelerini güçlendirerek sağlıklı olmanızda daha etkin rol oynamalarını sağlıyor. “Protein tozu ne işe yarar” sorusunun cevabı bu araştırma ve yapılan güncel çalışmalarla birlikte genişlemiş ve bazı hastalık ve rahatsızlıklarda dahi etkileri gözlemlenmiştir.

Enfeksiyonları uzak tutmak ve tabii ki kas gelişimini körüklemek için öğün aralarında 20-50 gram, antrenman öncesi 20 gram ve antrenman sonrası 40-50 gram alın.

Whey Protein Nedir?

Whey diğer adıyla peynir altı suyu proteini, kas yapısı ve kilo kaybı dahil olmak üzere protein diyeti yapanlarda birçok işlevi için kullanılır. Protein tozu faydaları birçok bakımdan değerlendirilebilmekle beraber özellikle bazı dikkat çeken yönleri ile araştırmacıların sıkça inceleme yaptıkları bir konudur. Sizin için protein tozu yararları ile ilgili son çalışmaları anlattık. “Protein tozu zararlı mı?” sorusunun akıllara geldiği düşünülecek olursa bu yararlar göz önüne alınmalı ve bilimsel çalışmaların sonuçlarına önem verilmelidir.

Kilo Kaybına Yardımcı

whey-protein

“Protein tozu nasıl kullanılır?” sorusunun cevabı büyük ölçüde ne amaçla kullanıldığı ile belirlenmektedir. “Protein tozu kilo aldırır mı?” sorusu da aynı şekilde hedef doğrultusunda verilebilen bir cevaba sahiptir. Kilo almak için protein tozu kullanıldığı gibi kilo kaybı için de kullanılabilmektedir, burada önemli ayrım kas kütlesinin mi yoksa yağ kütlesinin mi artırılmak istendiğidir. Nutrition & Metabolism’de yayınlanan 158 kişiden oluşan bir çalışmada, Whey protein verilen katılımcılar “daha fazla vücut yağı kaybettiler ve kontrol içeceği tüketenlere kıyasla daha fazla yağsız kas koruma gösterdiler.”

[ls_content_block id=”13465″]

Anti-kanser Özellikleri Dikkat Çekiyor

Protein tozu whey formunda olduğunda kanser tedavisinde umut verici sonuçlar oluşturmuştur. Konsantrenin kullanımı Anticancer Research dergisinde yayınlandı. Yine de daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu söylenebilir.

Kolesterolü Düşürme Etkisi de Kanıtlandı

The British Journal of Nutrition’da yayınlanan bir çalışma, 12 hafta boyunca 70 kilo olan erkek ve kadınlara peynir altı suyu takviyesi verildi ve lipid, insülin seviyeleri gibi bir dizi parametre ölçüldü. 12. haftada, toplam kolesterol ve LDL kolesterolünde, Whey kullanan grupta diğer gruba kıyasla önemli bir düşüş olduğu görüldü.

Astım Hastalarında Bağışıklığı Güçlendirebiliyor

whey-man

Whey protein tozu, astımı olan çocuklarda bağışıklığı artırabiliyor. Uluslararası Gıda Bilimi ve Beslenme Dergisi’nde yayınlanan 11 çocuktan oluşan küçük bir çalışma, astım hastası çocukların günde iki kez 10 gram Whey proteini aldıklarında, bağışıklıklarının iyileştiğini tespit etti.

Kan Basıncı ve Kardiyovasküler Hastalıklarda Etkili

Uluslararası Dairy Journal’da yayınlanan araştırmada, Whey proteini ile takviye edilen içeceklerin hipertansiyonu olan hastalarda protein tozu kullanımı kan basıncını önemli ölçüde azaltmış; kalp hastalığı veya inme geliştirme riskinin de düşürmüştür.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!