Fit HubSağlıkSaçınız Dökülmesin İstiyorsanız Kullanmanız Gereken 5 Takviye

Saçınız Dökülmesin İstiyorsanız Kullanmanız Gereken 5 Takviye

Daha önce saç dökülmesi problemi ile karşı karşıya kaldınız mı bilmiyoruz ama hiç keyif verici bir şey olmadığını söylemeliyiz. Özellikle banyo sonrası avuç avuç saç döküyorsanız bir sorun var demektir. Peki saç dökülmesinin nedenleri neler, saç dökülmesine ne iyi gelir biliyor musunuz?

Öncelikle bu yazı saç dökülmesi yaşayanlar için bir kurtarıcı; bu problemle karşılaşmamak isteyenler için bir yardımcı olmayı amaçlar bunu söyleyelim. Ancak sizinle paylaşacağımız saç dökülmesine iyi gelen vitamin ve mineralleri dermatoloğunuza danışmanızı öneririz.

Şimdi saç dökülmesi ne, ne miktarda saç teli döküldüğünde problem değil bunlara bakalım.

Saç Dökülmesi Normal midir?

Aslında herkes yılda 3 kere saç dökülmesi ile karşılaşabilir. Bu sayı normal kabul edilmektedir. Bu 3 dönemde de saç dökülmesi süresinin 2 ayı geçmemesi ise dikkat edilmesi gereken süredir. Bir gün içerisinde 100-150 saç telinin dökülmesi de normal kabul edilmektedir. Ancak bazı faktörlere bağlı olarak eğer avuç avuç saç döktüğünüze şahit olursanız durumu mutlaka bir dermatoloğa danışmanız gerekmektedir. Bu denli yoğun saç dökülmeleri genellikle duş alırken ve saç tararken kendini daha çok belli eder. Böyle bir dönem yaşıyorsanız süresine ve yoğunluğuna dikkat kesilin deriz.

Aşağıda hangi sebepler ile saç dökülmesi yaşıyor olabileceğinizden bahsedeceğiz. Öncesinde sizinle vücudunuzdaki vitamin ve mineral eksikliğine bağlı saç dökülmesi sorununa iyi gelebilecek ya da böyle bir dökülmenin olmasını önleyebilecek vitamin ve mineralleri paylaşmak istiyoruz:

1. Voonka Selenium 100 Mcg 92 Tablet

sac-dokulmesine-ne-iyi-gelir

Voonka Selenium 100 Mcg 92 Tablet, tablet formda hazırlanmış cam şişeden sunulan her kapsülünde 100 mcg selenyum bulunan bir mineral desteğidir. Servis başı fiyatı 0,45 TL’dir.

2. Redoxon C Vitamini Çinko Efervesan 20 Tablet

sac-dokulmesine-ne-iyi-gelir

Redoxon C Vitamini Çinko Efervesan 20 Tablet, içerisinde c vitamini, d vitamini ve çinko bulunduran efervesan formda bir vitamin desteğidir. Servis başı fiyatı 1,50 TL’dir.

3. Nature’s Supreme Biotin 2500 Mcg 120 Kapsül

sac-dokulmesine-ne-iyi-gelir

Nature’s Supreme Biotin 2500 Mcg 120 Kapsül, ham madde olarak DSM’nin patentli markası Quali®-Biotini kullanan, bitkisel kapsüllerden oluşan helal sertifikalı bir vitamin desteğidir. Servis başı fiyatı 0,41 TL’dir.

4. Ligone Beta-Glucan Probiotic Multivitamin 30 Kapsül

sac-dokulmesine-ne-iyi-gelir

Ligone Beta-Glucan Probiotic Multivitamin 30 Kapsül, içerisinde demir ve çinko başta olmak üzere birçok minerali, biotin ve e vitamini başta olmak üzere birçok vitamini ve 2 milyar aktif probiyotiği barındıran bir multivitamin ürünüdür. Servis başı fiyatı 1,30 TL’dir.

5. Pharmaton 30 Kapsül

sac-dokulmesine-ne-iyi-gelir

Pharmaton 30 Kapsül, selenyum, demir, çinko ve biotin başta olmak üzere birçok mineral ve vitamini bir arada bulunduran multivitamin ürünüdür. Servis başı fiyatı 1,50 TL’dir.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Yaşlanmadım ama saçlarım dökülüyor ya da kadın olmama rağmen saçlarım dökülüyor neden diyorsanız üzülerek belirtmeliyiz ki saç dökülmesine birçok faktör sebep olabiliyor. Yaş ve cinsiyete bağlı saç dökülmesi sıklıkla yaşanıyor olsa da günümüzde diğer etmenler de saç dökülmesi vakalarını çoğaltmış durumda.

Aşağıdaki sebepler saç dökülmesine sebep olabilmektedir:

 • Genetif faktörler
 • Saç dersinde oluşan yaralar ve hastalıklar
 • Yanlış beslenmeye bağlı vitamin ve mineral eksiklikleri
 • Hormonal sorunlar
 • Bazı hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçlar
 • Hamilelik (doğum gerçekleştikten 2-3 ay kadar sonra kadınlarda saç dökülmesi yaşanabilir)
 • Kemoterapi gibi tedavi süreçleri (genellikle bu tedavilerin sonucunda kısa bir süre sonra saçlar tekrar çıkmaya başlayacaktır)
 • Stres ve depresyon
 • Yanlış kozmetik ürün kullanımı

[yasr_overall_rating]

14 YORUMLAR

 1. Saçlarım da dökülme var açılmalar da olmaya başladı doktora gittim testler yaptırdım ama hiçbir sorun çıkmadı. Keratin kullanmaya ve bu takviyeleri almaya başladım tavsiye üzerine saçlarım da dökülme durdu açılmalarda da etkisi olmaya başladı. Bu kadar zaman dökülme ve açılmayı boşa takmışım kafama bu besinler çözümmüş. Şu da iyi biotin

 2. benim de saçlarımda dökülme vardı ben titanyumlu keratini kullanmaya başladım ve çok memnun kaldım çok faydasını gördüm öneriyorum

 3. saçlarımdaki vitamin eksikleğinden saçlarım çok dökülüyordu liquid keratin bakımı yaptırdım ve saçlarım düzeldi memnun kaldım öneriyorum

 4. Biotin, çinko, demir eksikliği saç dökülmesinin ana sebepleri eğer hormonal bir bozukluk yoksa.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!