Fit HubSağlıkRegl Döneminde Spor Yapılır mı?

Regl Döneminde Spor Yapılır mı?

Regl dönemi, kadınların her ay başa çıkmaları gereken zorlu bir süreçtir. Ağrılar ve sancılar yetmiyormuş gibi bir de üzerine gerginlik, şişlik ve ödem, bozulmuş sinirler, aşırı yeme isteği ile değişkenlik gösteren ruh hali eklenince, bu dönemde değil spor yapmak yataktan çıkmak bile zor gelir. Ancak regl döneminin uzayıp giden bu problemler listesi ile baş etme yollarından biri egzersizin ta kendisidir.

Hormon sisteminizdeki değişiklikler, çektiğiniz bütün sıkıntıların nedeni olsa da bu durumu aleyhinize çevirebilir ve regl dönemi hormon düzensizliklerinizi antrenman performansınızı arttırmak için bir silah olarak kullanabilirsiniz.

Endorfinin Gücünü Kullanın

Regl dönemi hormonal açıdan karmaşık bir süreçtir. Regl olduğunuzda cinsiyet ve steroid hormonu olan progestoren ile östrojen seviyeniz, aylık döngünün içindeki en düşük değerini görür. Haliyle kendinizi yorgun ve bitkin hissedersiniz. Modunuzu düşüren bu değerleri dipten alıp yukarı çekmede spor yapmanın temel faydasından, yani endorfinden yardım alabilirsiniz.

Spor yapmak doğal endorfin değerini yükselttiği için kendinizi iyi hissetmenizi sağlar ve ruh halinizi iyileştirebilir. Üstelik endorfin doğal bir ağrı kesici olduğundan, regl döneminde spor yapmak sizi rahatsız edici adet sancılarından da kurtarabilir.

Regl Döneminde Spor Yaparak Şişkinliğinizi Azaltın

Sporun ağrı kesici etkisi günümüzde tıbbın da kabul ettiği bir gerçek. Egzersiz yapmanın rahim kasılmalarını rahatlatması ve süreci kolaylaştırması; endorfin salgısı ile krampları, bel ve baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olması işin hormonal tarafıdır. Bu işin bir de fiziksel tarafı vardır; ödem ve şişkinlik. Spor bu konuda da sizden yana taraf tutar. Bir başka değişle regl döneminde spor zayıflatır mı sorusunun cevabı evettir. Egzersiz yaptığınız zaman terleyerek vücudunuzdan atacağınız su, ödemden ve ödemin yarattığı şişkinlikten kurtulmanıza yardımcı olur.

Regl Dönemi Egzersizleri

Spor adet dönemi problemleri ile başa çıkmada gerçek bir yardımcıdır ve hiçbir zaman yaptığınız sporun adet kanamasına etkisi negatif olmayacaktır. Yine de yapacağınız sporun şiddeti ve süresi önemlidir. Adetin ilk birkaç günü, özellikle çok kanama eğilimi olan kadınlar için, daha rahatsızlık verici olabilir. Dolayısıyla antrenman programınızın ilk günlerini düşük yoğunluklu aktivitelere ayırmak mantıklı olacaktır. Açık havada yapacağınız hafif tempolu bir yürüyüş, düşük yoğunluktaki kardiyovasküler ve aerobik egzersizler liste başınız olabilir.

Favori sporun yüzme ise, ped yerine tampon kullanarak yüzmeye de devam edebilirsiniz. Spor amacıyla da olsa adetliyken denize girilir mi ya da girmek gerekir mi, bu karar sizin. Ancak spor salonunuzun kapalı havuzunda yapacağınız kısa süreli bir yüzme antrenmanından feragat etmenize gerek yok. Üstelik suyun iyileştirici gücünden de faydalanabilirsiniz.

Regl Döneminde Fitness Yapılır Mı?

Adetliyken spor salonuna gitmek size zorlayıcı ya da garip gelebilir fakat reglinizin son günlerine doğru fitness salonuna korkusuzca girebilir ve sporunuzu yapabilirsiniz.

Koşmak istemiyorsanız spor salonunda ağırlık kaldırabilirsiniz. Adetliyken ağırlık kaldırmak kasların ve kemiklerin güçlenmesini sağlar. Daha fazla kas miktarı daha hızlı çalışan metabolizma demektir. Bu sayede dinlenirken bile daha fazla kalori yakarsınız.

Kendinizi o gün nasıl hissettiğinize bakarak kısa süreli, yüksek tempolu kardiyo (HITT) ve hafif ağırlıklı bileşik egzersizleri tercih edilebilir ya da düşük tempolu koşu ile daha hafif ağırlıklar kaldırabilirsiniz.

Yoga ve Pilates ile Gevşeyin

Adet dönemini en az hasarla atlatmada pilates ve yoga size düşündüğünüzden daha çok fayda sağlayabilir. Eğer regl olacağınız tarihi biliyorsanız, o tarihten iki üç gün önce pilates ya da yoga yaparak kramp, meme hassasiyeti, kas yorgunluğu ve bitkinlik gibi belirtileri başınızdan savabilirsiniz. Vücudunuzun rahatlamasını ve esnemesini hedef alan bu iki prensip, regl dönemi ile birlikte baş gösteren gerginliğinizi daha başlamadan azaltmanızı sağlayacaktır.

Adet dönemi vücut ısınızda da değişimlere neden olur. Bu dönemde vücudunuz soğur, dolayısıyla da daha fazla ısıya ihtiyaç duyarsınız. Bedeninize daha fazla ısı sağlamada Hot Yoganın yardımına da başvurabilirsiniz.

Sporunuz Eksik Olmasın!

Kısacası regl döneminde spor yapmamanızı gerektirecek hiçbir bilimsel sebep yoktur. Aksine her ay yaşadığınız bu sıkıntılı dönemi en az rahatsızlıkla atlatmada egzersizin yardımı büyüktür. Düzenli olarak spor yapma alışkanlığını hayatınızın bir parçası haline getirmenin sadece beden sağlığı için değil zihin sağlığı için de faydalı olduğunu unutmayın.

Spor yapmaya devam edin. Sporunuzu çeşitlendirin. Eğer yorgun hissediyorsanız egzersizlerinizin yoğunluğunu azaltın. Ancak vücudunuzun potansiyelini hiçbir zaman küçümsemeyin. Özel günlerinizin sizi durduracağı algısına da kapılmayın. Bedeniniz, gücünü doğru yere yönlendirdiğinizde sizinle birlikte gelecektir.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!