Fit HubBeslenmeProtein Tozunun Gücü!

Protein Tozunun Gücü!

Eğer vücut geliştirme ile uğraşıyorsanız ya da fitness konusunda iddialıysanız, protein tozu kullanmıyor olamazsınız!

Bir kas geliştiricinin kasların ham maddesi olan proteini yeterince almaması bırakın kas gelişimini, negatif etki ile kas kaybına bile sebep olabilir… Bu yüzden biz protein tozunun gücüne inanıyoruz. Protein tozu yararları hakkında bilgilendirmek, protein tozu zararlı mı sorusuna yanıt vermek istiyoruz. Whey protein, soya protein gibi ürünlerin farklarının ne olduğundan, en kaliteli protein tozunun hangisi olduğundan ve nasıl protein tozu seçmeniz gerektiğinden de bahsetmek istiyoruz.

Hazırsanız başlayalım!

Protein Nedir?

protein-tozunun-gucu

Sporcular için kas kütlelerini korumada ve geliştirmede bir numaralı takviye olan protein tozu, onyıllardır vücut geliştirme camiasının incisi konumunda. İnsan vücudunun kas kütlesinin %70’ini proteinlerin oluşturduğunu ve her bir hücrenin proteinleri barındırdığını düşündüğümüzde bizim için ne kadar elzem bir besin olduğu ortaya çıkıyor.

Beslenmede besinleri makro ve mikrolar olarak ikiye ayırırız. Makro besinler protein, yağ ve karbonhidratlardır. Vücudunuzun bu iki besin grubuna genel sağlığını koruması ve normal fonksiyonlarına devam edebilmesi açısından ihtiyacı vardır. Proteinler ise özellikle kas dokularının ana elemanı olduğu için sporcular ve herkes açısından büyük önem taşır. Sonuç olarak yaptığınız her hareketi kaslarınıza borçlusunuz değil mi?

Sadece bu da değil tüm dokularınızda, beyin hücrelerinizde, kan oluşumunuzda çeşitli proteinler görev alır.

Protein tozu ile ilgili 9 büyük yanlışı öğrenmek için “Protein Tozu İle İlgili Herkesin Doğru Sandığı 9 Büyük Yanlış” yazımıza göz atabilirsiniz.

Protein Tozu Nedir?

protein-tozunun-gucu

Yukarıda bahsettiğimiz bu harika besinin toz halidir. Yüzlerce protein molekülünün bir araya gelmiş, toz formunda bizim görebildiğimiz hâli.

Protein tozu, içerisinde yüksek oranda protein ve başka besinler de bulunduran peynirin üretimi sırasında oluşan sudan üretilir. Peynir altı suyu tozu dediğimiz ürün aslında peynir üretimi sırasında ortaya çıkan yan üründür. Tamamen doğal ve tanıdık peynir suyunun, içerisindeki yağ ve diğer besinlerden arındırılması ve kurutulması işlemi ile saf protein tozu elde edilir.

En iyi protein tozlarının hangileri olduğunu öğrenmek için “Gözü Kapalı Alabileceğiniz Piyasadaki En iyi 6 Protein Tozu” yazımıza kesinlikle göz atın!

Protein Tozu Tercih Etmek Neden Önemli?

protein-tozunun-gucu

Kas geliştirmek için çalışıyorsanız protein tozu mutlaka beslenme düzeninizde olmalı. Bunun birçok nedeni vardır. Hemen sizin için listeleyelim:

  • Daha hızlı emilim ile daha çabuk kas yapımına katılırlar.
  • Protein sentezi hızını arttırırlar.
  • Hızlı emilim sayesinde antrenman sonrası kaslardaki onarıma daha hızlı yardımcı olurlar.
  • Tüketimi kolay ve pratiktir. Aynı miktarda protein değerine sahip bir yemek hazırlamak ve bunu spor salonuna ya da başka bir yere taşımak daha zordur.
  • Daha uygun fiyatlıdır. Protein shake ile kırmızı et tüketimi arasında fiyat farkı büyüktür. Her gün tükettiğiniz protein shake ile aynı miktarda proteine sahip et tüketmek bütçenizi zorlayabilir.
  • Protein tozu ile tatlı tariflerinizi daha faydalı hâle getirebilirsiniz.

[ls_content_block id=”13465″]

Peki Protein Tozu Zararlı mı?

Vücudunuz için bu kadar önemli ve vücudunuzun yapısında zaten bulunan bir makro besin…

Tabii ki kontrolsüz bir biçimde tüketmek anlamlı değildir. Ancak protein tozu tüketmek zararlı diyemeyiz. Aksine eğer yeterince proteinli besinler tüketmiyorsanız oldukça gereklidir. Vejetaryen ya da vegansanız kısıtlı protein kaynaklarınız vardır. Bu durumda soyadan üretilen bitkisel protein tozu sizin için kurtarıcı olacaktır. Protein ihtiyacınızı ve açığınızı karşılamak için protein tozu kullanmanız iyi olacaktır. Bu hem normal sağlığınız hem kas gelişiminiz açısından önemlidir.

Her Birinde 32 Gram Protein Bulunan Kas Dostu Pankek Tarifi

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!