Fit HubAntrenmanProfesyonel Sporcuların ve Ünlülerin Kişisel Antrenörü Gunnar Peterson ve Peterson Prensibi

Profesyonel Sporcuların ve Ünlülerin Kişisel Antrenörü Gunnar Peterson ve Peterson Prensibi

Gunnar Peterson Kimdir?

Gunnar Peterson, ünlülerle, profesyonel sporcularla ve farklı diğer birçok insanla çalışan Beverly Hills merkezli bir kişisel antrenördür. Gunnar ayrıca Los Angeles Lakers’ın direnç ve dayanıklılık direktörüdür. Peterson, işlevsel antrenman alanındaki uzmanlığı ve yenilikçi fitness teknikleri geliştirme ve uygulama konusundaki kararlılığıyla tanınmaktadır. Fitness endüstrisinde 28 yılı aşkın süredir, Gunnar’ın dinamik yaklaşımı, sınırsız enerjisi ve mizahı (bazen riskli olabilir) sadece müşterilerinin deneyimlerine katkıda bulunmaktadır. Eğitim yöntemleri kadar çeşitlilik gösteren bir danışan listesi ile Gunnar, spor salonundan günlük hayata, antrenman kampından şampiyonluk maçına aktarılabilecek kuvvet antrenmanı modellerini vurgular. NBA, NHL, NFL, MLB, USTA, profesyonel boks (erkek ve kadın!) ve çeşitli NCAA sporlarından birçok sporcuyla çalışmaktadır. Birçok film ve televizyon ünlüsü de, rollerine hazırlanırken onlara kendilerine Gunnar’ın rehberlik etmesini istemişlerdir. Yılın her döneminde çok sayıda danışanı vardır ve bu da onu fitness sporunun temel taşı haline getirmiştir.

Peterson Prensibi Hakkında Soru-Cevap

İnsanlar Neden Antrenman Hedeflerine Varmayı Başaramazlar? 

peterson-prensibi

Çünkü egzersiz programı yaparken gerçekçi değildirler. Hedeflerinizle ilgili hayaller kurmak ve umut etmek planlama değildir. Planlama şu demektir:

1) Ne yapacağınızı ve antrenmandan önce bunun size nasıl hissettireceğini bilmek;

2) Antrenman programı öncesi ve sonrası yapacaklarınızı –araba kullanma, park etme, duş ve dönüş– iyi zamanlayarak geç kalmamak ya da antrenmanı tümden kaçırmamak;

3) Sadece spor salonuna gelmekle yetinmeyip antrenman öncesi ya da sonrası öğünleri de uygun şekilde hazırlamak ve fitness beslenme programı

4) Uykunuzu düzenlemek. Ne kadar meşgulsek, uykuya harcamamız gereken sekiz saatte o kadar azalır.

Kısacası çoğu kişi, spor hayatında ne kadar çok zaman geçirirse, bu işin o kadar zor olacağını bilir ve aynaya baktığında da bunun doğru olduğunu anlarlar. Aslında size aşırı antrenman yapmanızı öneriyorum. Hemen başlayın. Bütün mesele bunu ne kadar istediğiniz ve sahip olmak istediğiniz vücut için neler yapmaya kararlı olduğunuzdan başka bir şey değildir.

İyi Bir Antrenör Hangi Niteliklere Sahip Olmalı?

Antrenman, fizyoloji, biyomekanik ve kinesiyoloji bilgisi, tıpkı bir restoranın şefinin yemek hazırlığı ve tarif bilgisi gibi her antrenörün sahip olması gereken özelliklerdir. Bir şef menülerdeki yemekleri nasıl hazırlıyorsa bir antrenör de sporcuları hedeflerine benzer şekilde hazırlamalıdır. Ayrıca bir lokantadan ayrıldığınızda yemeğin tadından daha fazlasını hatırlarsınız. Sporcuların hisleri de antrenman sonrası bunun gibi olmalıdır. Mesela eğlenceli miydi, bir antrenman için fazla mı eğlenceliydi, ciddi miydi, gönüllü bir etkinlik olarak yapıldığı düşünüldüğünde gereğinden fazla mı ciddiydi? Antrenörle ilgili olarak ise kişisel ve eğitimli bir antrenör müydü yoksa sadece bir antrenör mü? Bu gibi soruların cevapları danışanları tatmin ettiğinde başarı kaçınılmazdır.

Profesyonel Birçok Sporcu Neden Geleneksel Vücut Geliştirme Tekniklerini Uygulamaktan Kaçınıyor?

gunnar-peterson

Aslında yapılan tüm vücut antrenmanı, kas yapma hareketleri ve diğer tüm antrenmanlar ile verilen tüm eğitimler günün sonunda sporcunun (ve spor meraklılarının) performansını arttırmaya ve izlenilen yol boyunca yaralanma riskini azaltmaya hizmet etmelidir. Kural olarak, fonksiyonel ve branşa özel antrenman yapan bir sporcu muhtemelen kendi branşında daha iyi performans gösterecektir. Bununla birlikte, antrenmanlarda veya antrenman sonrasında birkaç set “EZ-bar curls” yapmanın bir zararı yoktur. Hatta evde kas yapma adı altında birçok dambıl çalışma programı bulunmaktadır. Yaratılacak boş zamanlarda evde antrenman programı uygulamak hatta full body program yapmak bile mümkündür.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!