Fit HubMotivasyonPazartesi Sendromu’na Karşı Önleminizi Alın!

Pazartesi Sendromu’na Karşı Önleminizi Alın!

Pazartesi Sendromu tüm dünyada milyonlarca çalışanı etkileyen bir vakadır. Peki, Pazartesi Sendromu tam olarak nedir? Bu konuda uzmanların tavsiyeleri nedir? Pazartesi Sendromu’na karşı nasıl önlem alabilirsiniz. Pazartesi Sendromu’nun antrenman programınızı etkilememesi için nasıl bir yol izlemelisiniz? Hepsi bu yazımızda.

PAZARTESİ SENDROMU NEDİR?

Pazartesi Sendromu yorgunluk, göğüs bölgesinde sıkışma hissi, karında şişkinlik, iştah kaybı, vücudun çeşitli bölgelerinde baş gösteren ağrılar, dikkatsizlik vb. durumlarla kendini gösteren ve tüm dünyada milyonlarca kişiyi etkileyen bir vakadır.

PAZARTESİ SENDROMU’NUN NEDENLERİ NELERDİR?

İnsanlar pazartesi gününden başlayıp cuma gününe kadar devam eden bir çalışma temposu içinde haftayı bitirirler. Hafta sonu gelip çattığında bu yoğun iş tempolarına bir ara verirler. İş haricindeki diğer önceliklerine zaman ayırıp geçen haftanın tüm o sıkıntılı ve yoğun temposundan bir an önce kurtulmaya çalışırlar ancak her güzel anın bir sonu vardır ve buna hafta sonu tatili de dâhildir. Pazartesi kapıya dayandığında kendinizde yukarıda saydığımız belirtileri bulabilirsiniz. Pazartesi Sendromu denen bu vakanın belirtileri aslında kendini pazar akşamından da göstermeye başlayabilir. Peki, Pazartesi Sendromu konusunda siz neler yapabilirsiniz? Yeni haftaya daha enerjik ve olumlu duygularla başlamak için nasıl bir yol izlemelisiniz. Aşağıdaki önerilerimize kulak verin.

PAZARTESİ SENDROMUNA KARŞI YAPABİLECEKLERİNİZ

1. Pazartesi sendromuna karşı alabileceğiniz ilk önlem iş ve projelerinizi düzgün bir şekilde ayarlamaktır. İş planınıza sadık kalın ve cuma günü bitirmeniz gereken bir işi asla pazartesiye bırakmayın.

2. Diğer insanların beklentilerindense kendi düşüncelerinize öncelik vermeyi bilin. Stres altında kaldığınızda kendinizi nasıl kontrol altında tutabileceğinizi öğrenin. Pazartesi Sendromu’na karşı gün ışığına çıkmak da etkili bir yöntemdir. Gün ışığı vücudunuzdaki hormon salınımlarını uyarır ve negatif ruh halinizden kurtulmanıza yardımcı olur. Güneş ışığı ayrıca vücudunuzun D vitamini salgılamasını da sağlar. D vitamininin fitness hedefleriniz konusunda da önemli bir yardımcınız olduğunu unutmayın. Çalışmalar 30 nmol/l düzeyinin altında D vitamini seviyelerine sahip olan kişilerin güç kaybı, zayıflık ve kas kaybına uğrayabileceklerini belirtmektedir. D vitamini ayrıca nöromüsküler işlevleri düzenler ve protein sentezini etkiler.

3. Egzersiz yapmak (buna ağırlık antrenmanları ve kardiyo da dâhildir) Pazartesi Sendromu’na karşı önlem listenizde bulunması gerekenler arasındadır. Pazartesi günleri daha erken uyanıp işe gitmeden önce ağırlık antrenmanı rutininizi uygulayabilir ya da 30 dakikalık bir kardiyo egzersizi yaparak haftaya daha enerjik başlayabilirsiniz. Zamanınız kısıtlıysa daha kısa zamanda daha çok yağ yakmanıza yardımcı olan HIIT antrenmanlarını da deneyebilirsiniz.

4. Pazar gününüzü açık havada geçirmek Pazartesi Sendromu yaşamamanız için önemlidir. Alış veriş merkezlerinin kasıtlı ve yapay ortamı yerine izin gününüzde yürüyüşe çıkın, koşun ya da dışarda antrenman yapın. İzin gününüzde antrenman yapmak zaman baskısı olmayacağından ötürü daha verimli bir antrenman seansı geçirmenizi sağlar.

5. Pazartesi kendinizi daha enerjik hissetmek ve olumlu bir ruh haliyle yeni haftaya merhaba demek istiyorsanız kendinizi tam olarak dinlenmiş hissetmelisiniz. Zaten ortalama 8 saat uyumanız gerektiğini biliyorsunuz ki iyi bir uyku fitness hedefleriniz ve kas kazanımlarınız için de önemli bir konudur. Uyku öncesi dinlendirici sıcak bir banyo yapmak ise sizi daha hızlı bir şekilde uyku moduna sokacaktır.

6. Pazartesi Sendromu’na karşı eylem planınızda olması gereken bir başka konuda beslenmeniz. Pazartesi kendinizi daha gergin ve yorgun hissedebileceğinizden dolayı beslenme planınıza zarar vermeniz mümkün. Unutmayın; yeni haftaya nasıl başlarsanız öyle devam edersiniz. Protein oranı zengin bir kahvaltıyla güne başlamak sizi gün boyu daha enerjik hissettirip tok kalmanıza yardımcı olur.

 

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!