Fit HubFitnessÖnleyebileceğiniz 5 Koşu Hatası

Önleyebileceğiniz 5 Koşu Hatası

Bu performans çukurlarının üzerinden atlayarak yarışı daha çabuk bitirin…

 • Geç Gitmek
  Bir yarışa fiziksel ve zihinsel olarak hazırlanmak için zamana ihtiyacınız vardır. Tüm süreci aceleye getirirseniz kötü bir performans sergilemeniz kaçınılmazdır. Başlamadan önce kendinize bolca zaman ayırarak gerektiği gibi ısının ve stratejinize odaklanın.
 • Çok Hızlı Başlamak
  Pek çok koşucu gaza gelip çok hızlı başlar ve yarışı bitirmeden de tüm enerjisini tüketir. Yapacağınız en iyi şey bir kalp atışı ölçen cihaz kullanarak hep aynı seviyede koşmaya özen göstermektir, ya da maksimum çabaya göre bir ile on arası bir rakam vererek değerlendirin. 5 km gibi kısa mesafeler yedi ya da sekiz olabilir. Yarı maraton ya da maratonlar ise beş ya da altı.
 • Yeni Bir Takım Giymek
  Göz kamaştıran tişört ve kar beyazı şortunuzu asıl müsabaka için saklamak büyük bir başarıdan ziyade size pişik ve kızarıklık kazandıracaktır. Yeni ayakkabılara yarışmadan önce iyice alışın ve sürtünme olacak bölgelerinize de vazelin sürün.
 • Çok İçmek
  Yeterli miktarda sıvı alma yarıştan bir hafta önce başlanması gereken bir eylemdir. Yarışa başlamadan önceki bir saat içerisinde 500 ml’den fazla sıvıya ihtiyacınız yoktur. Sonrasında da az az için ve fazla kaçırıp şiş bir karınla uğraşmak ya da tuvalet molası vermek zorunda kalmayın. Daha önce test etmediğiniz yeni bir şeyi asla yarış sırasında uygulamayın.
 • Rampalarda Çok Zorlamak
  Yapabileceğiniz en büyük hata yokuş yukarı kendinizi çok zorlayıp sonraki kilometrelerde de bunun bedelini ödemektir. Amatör koşunun püf noktası, tüm koşu boyunca koruyabileceğiniz mümkün olan en üst seviyeyi seçmektir. O nedenle yokuş çıkarken de yoğunluğun aynı seviyede olması gerekir. Hatta hızınız biraz düşebilir ama orayı aştığınızda daha iyi durumda olacaksınız.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!