Fit HubSağlıkOmuz Ağrısı Nasıl Geçer?

Omuz Ağrısı Nasıl Geçer?

Omuz Ağrısı Nedir?

Omuz ağrısı çok sık görülen problemlerden biridir. Omuz ağrısı kıkırdak, bağ, kas, sinir veya tendonları içerebilir. Ek olarak kürek kemiği, boyun, kol ve elleri de etkileyebilir.(1Omuz eklem ağrısı için erken tedavi önemlidir. İyileşmesi duruma bağlı olarak değişmekle birlike sekiz hafta veya daha uzun sürebilir. Evde uygulanabilecek bazı ilaçlar omuz ağrısını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Omuz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Omuz ağrısı tedavisi genellikle iltihaplanmayı azaltmayı (şişlik ve kızarıklık) ve kasların güçlendirilmesini içerir. Özellikle evde kendinize bakabileceğiniz ve omuz ağrısını hafifletmenize yardımcı bazı yollar vardır.

Anti-inflamatuar İlaç Tedavisi

anti-inflamatuar-ilaclar

Nonsteroidal anti-inflamatuar ilaçlar (NSAIDS), ağrıyı ve düşük inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. Omuz ağrısı için reçetesiz ilaçlar arasında aspirin, ibuprofen ve naproksen bulunur.(1) İltihabı azaltma omuz kası yaralanmalarında, tendonit, artrit ve diğer omuz yaralanmalarında oldukça önemlidir.

Basınç Uygulama

Sağ omuz ağrısı ya da sol omuz ağrısı farketmeksizin şişliği ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olmak için omuzunuzu elastik bir bandajla sarın. Bu işlem için soğuk sıkıştırma bandajı veya normal bir bandaj kullanın. Bandajları eczanelerden kolaylıkla edinebilirsiniz. Bandajları sıkı sarmaya çalışın fakat çok aşırı da sıkıştırmamaya özen gösterin, çünkü çok sıkı sardığınızda kan akışını engelleyebilirsiniz. Kolunuz ya da eliniz uyuşmaya ya da ya da morarmaya başlarsa, sıkıştırma bandajını gevşetin.(1)

Soğuk Kompres Uygulama

soguk-kompres

Omuz ağrısı nedenleri oldukça çeşitli olmasına rağmen genel olarak soğuk kompresler, omuzdaki şişliği azaltmaya yardımcı olabilir. Soğutma aynı zamanda keskin ağrının uyuşmasına yardımcı olur.(2) Bir buz paketini günde en fazla 20 kez 20 dakikaya kadar uygulayın. Dondurulmuş bir jel paketi veya plastik bir torbada buz küpleri kullanın. Soğuk paketi yumuşak bir havluya sarın. Cilde doğrudan buz uygulamayın.

Isı Tedavisi

Isı, omuz tedavisi süresince gergin kasların gevşemesine ve omuzda yaşanabilecek muhtemel bir sertliğin yatıştırılmasına yardımcı olur. Omuz kas ağrısı ve artrit ısı tedavisi ile bir nebze olsun düzeltilebilir. Isıtılmış jel paketi veya sıcak su şişesi kullanabilirsiniz.

Kas Gevşeticiler

agri-kesiciler

Omuz eklemi etrafında kas gerilimi veya spazmlar varsa, kas gevşeticiler ağrıyı tedavi etmede yardımcı olabilir. Bazı kas gevşeticiler sıklıkla kullanılmaktadır fakat bir çoğunu edinebilmek için doktorunuzdan bir reçete almanız gerekmektedir. Kas gevşetici maddelerin uyuşukluğa neden olduğunu unutmayın ve eğer özellikle işinizde sizi olumsuz etkileyeceğini düşünüyorsanız kullanmadan önce dikkat etmenizde yarar var.

Ağrı Kesici İlaçlar

Asetaminofen ve aspirin gibi ilaçlar ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Omuz ağrısı için ilaç kullanmak, sakatlık ile başa çıkmanıza ve iyileştikçe duruma daha iyi uyum sağlamanıza yardımcı olur. Ağrı kesici ilaçlar mide rahatsızlığı ve mide ekşimesi gibi yan etkilere neden olabilir.(1) Onları dört haftadan uzun süredir alıyorsanız bir doktora başvurun. Ayrıca ağrı kesici ilaçlarla aynı yan etkilere sahip olmayan topikal ağrı kesici jelleri ve kremleri de deneyebilirsiniz.

Dinlenme ve Aktivite Değişikliği

omuz-agrisi-dinlenme

Omuz incinmesi ya da omuz ağrısına neden olabilecek ya da neden olduğunu düşündüğünüz aktiviteyi durdurun veya değiştirin.(2) Omzu yavaş hareket ettirmek önemlidir. Bu omuz kaslarını güçlü ve esnek tutmaya yardımcı olur.

Omuz Egzersizleri ve Esneme Hareketleri

Düzenli egzersizler ve esnemeler omuzunuzu güçlü ve esnek tutabilir. Egzersizlere başlamadan önce hatırlamanız gereken birkaç şey vardır:

  • Omuz ağrılarınızda bir artış söz konusuysa egzersiz yapmayı bırakın. Egzersiz yapmak için henüz erken olabilir.
  • Egzersizleri doğru formda uygulayın. Yanlış egzersiz yapmak da omuz sorunlarına neden olabilir veya daha da mevcut sorunu kötüleştirebilir.(1)
  • Esneme yapmadan önce bile ısımayı ihmal etmeyin. Hafif hareketler, hatta alacağınız sıcak bir duş, egzersiz ve esnemeden önce kaslarınızı ısıtmanın yollarıdır.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!