Fit HubBeslenmeOkul Döneminde Çocuklara Özel Vitamin Önerileri

Okul Döneminde Çocuklara Özel Vitamin Önerileri

Okul dönemiyle beraber yeni bir rutine girmek, aynı zamanda beslenmenin de düzenlenebileceği yeni bir dönem anlamına gelebilir. Her çocuğun gelişiminde vitaminlerin ve minerallerin rolü büyüktür. Genel olarak bu bileşenler besinler yoluyla vücuda alınabilir ancak çocuğunuz yemek seçiyorsa ya da yoğun veya hareketli bir yaşamı varsa yeteri kadar iyi beslenemeyebilir ve takviyeler bu konuda size yardımcı olabilir.

Okul döneminde de çocukların gelişimlerine destek olabilecek vitaminlere bakacak olursak…

çocuklara özel vitamin

A Vitamini

A vitamini; çocuklardaki büyümeyi ve gelişmeyi destekleyen vitaminlerin arasında bulunur. Bu özelliğine ek olarak kemik gelişimi, cilt ve göz sağlığını geliştirme gibi özellikleri ile öne çıkar. Özellikle okul döneminde A vitamini, çocukların gelişimini destekleyen bir vitamin olarak biliniyor.

A vitamini takviyeleri için tıklayın.

çocuklara özel vitamin

B Vitaminleri

B vitaminleri ailesi (B2, B3, B6 ve B12); çocuklarınızın metabolizması için önemlidir. Özellikle mevsim geçişleri ve okulda geçirilen uzun zamanlar sonrasında metabolizma ve bağışıklık sisteminin en iyi şekilde korunması, çocuğunuzun genel sağlığı için önem taşır. Bunların yanı sıra B vitaminleri, çocuğunuzun ihtiyaç duyacağı enerjinin üretilmesine, sağlıklı dolaşım ve sinir sistemlerinin geliştirilmesine de yardımcı olur.

B vitaminlerine hemen göz atın.

D Vitamini

Güneşin daha az görüneceği sonbahar ve kış döneminde D vitamini eksiklikleri ile karşılaşmak oldukça normal ve yaygın bir durumdur. Çocukların gelişim süreçlerinde D vitamini, besinlerin emilim düzeyini artırarak yeterli kan kalsiyum düzeyinin korunmasına yardımcı olur. Bu da çocukların güçlü kemikler oluşturmasına destek olur ve aynı zamanda bağışıklık sisteminde kritik bir rol oynar.

D vitamini takviyelerini inceleyin.

çocuklara özel vitamin

Multivitamin

İdeal olarak, bir çocuğun ihtiyaç duyduğu tüm vitaminleri zengin bir beslenme planıyla alması beklenir. Ne yazık ki çoğu çocuk için okul macerası, dengeli beslenme olanakları sunamayabiliyor. Bu durumda ise multivitamin takviyelerine olan ilgi artıyor.

En sevilen multivitamin takviyelerine hemen göz atın.

Omega 3 ve Balık Yağı

Omega 3 yağ asitleri; yediden yetmişe her insan için önerilen takviyelerin arasında yer alıyor. Sağlıklı beyin gelişiminin yanı sıra cilt sağlığı, bağışıklık fonksiyonu ve genel sağlık üzerindeki etkileri ile öne çıkıyor. Ayrıca araştırmalar; psikolojik ve davranışsal sağlığı destekleyen uygun nörotransmitter işlevi için belirli düzeylerde omega 3’e ihtiyaç duyulduğundan da bahsediyor. Dolayısıyla çocuğunuzun gelişimi için omega-3 yeri doldurulamaz bir bileşen olarak karşımıza çıkıyor.

En iyi omega-3 ve balık yağı takviyelerini inceleyin.

çocuklara özel vitamin

Bonus: Probiyotikler

Probiyotikler, çocukların tükettikleri besinlerden en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olarak besinlerin hem sindirimini hem de emilimini iyileştirmeye yardımcı olmasıyla biliniyor. Çocuklarınızın sağlıklı bir bağırsak florasına sahip olmasını sağlamak, genel sağlık ve bağışıklık sistemi fonksiyonunun yanı sıra beyin gelişimi için de önemli.

Probiyotik takviyesi satın almak için tıklayın.

İlginizi çekebilir: Çocuğunuzu Okula Hazırlayacak Beslenme Önerileri

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!