Fit HubYaşamOfiste Daha Verimli Çalışmanın 8 Yolu

Ofiste Daha Verimli Çalışmanın 8 Yolu

Çalıştığınız ortamın üzerinizde büyük bir etkisi olduğu malum. Elinizde kahvenizle ofise erkenden gelmenize rağmen işe başlamakta zorlanıyor musunuz? Gün içinde odaklanma problemi yaşayan ya da işini sevmesine rağmen kendini ofis ortamına ait hissetmeyen insanların sayısı oldukça fazla. Durumu lehinize çevirmenin tam sırası! Bilgisayarınızdaki yan sekmeler gibi zihninizde sıralanan düşünceleri bir kenara bırakın. Ofis ortamında daha verimli çalışmanızı sağlayacak adımları izleyin.

Gün Işığından Faydalanın

Işık odaklanmanızı etkileyen için en önemli faktörlerden biridir. Loş ışık gözlerinizi yormanın yanı sıra uykulu ve yorgun hissetmenize neden olur. Eğer ofiste çalışıyorsanız muhtemelen kattaki ışıklandırmanın kontrolü sizde değildir. Pencere kenarında çalışıyorsanız, gün ışığının içeriye girmesine izin vermenizi öneririz. Öyle bir imkânınız yoksa, masanızda gün ışığı lambası kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Masanızı Kişiselleştirin

Çalışma alanınızı kişiselleştirmek dikkat dağınıklığı ve stres faktörlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Çalışma ortamında kişisel eşyalarınızı bulundurmak size kontrol hissi verir. Ayrıca kurumsal hayatın mekanik duygusundan arınmanıza yardımcı olur. Böylece iş yerinizde belirli bir kimlikle yer alarak olumlu bir bağ kurarsınız. Ancak her şeyde olduğu gibi bunda da işleri dengede tutmak önemlidir. Amacınıza ters bir etki alıp dikkatinizi dağıtmamak adına, masanızı minimal bir şekilde dekore edin. Alanınızı ölçülü bir şekilde kişiselleştirin. Üretken olmanız adına size ilham verecek kişisel eşyaları tercih edin. Çocuklarınızın ya da arkadaşlarınızla eğlenceli bir anın fotoğrafı, motivasyonunuzu ve modunuzu yükseltmeye yardımcı olur. Dilerseniz, hedeflerinizin ya da sizi motive eden sözlerin yer aldığı bir pano hazırlayabilirsiniz.

Su İçmeyi Unutmayın

Sabahları kahveden güç alarak güne başlamayan var mı? Sabah mahmurluğunu üzerimizden atmaya yardımcı olan kahve, vücudu aynı zamanda susuz da bırakıyor. Birazcık susuz kalmak bile yorgun ve halsiz hissetmemize neden olabiliyor. Günde dört-beş fincan kahve içmek, yerini dolduracak oranda su içmediğinizde susuzluğu daha da tetikleyebiliyor. Bu durum da baş ağrısına neden olabiliyor. Eğer su içmeyi unutan biriyseniz, hatırlatıcı mobil uygulamalardan yararlanabilirsiniz.

Hareket Edin

Hafta içi her gün saatlerce aynı pozisyonda oturmak, kimseye iyi gelmez. Her saat başı kısa molalar verip biraz yürüyün. Ayrıca telefon konuşmalarınızı yürüyerek yapabilir, asansör yerine merdivenleri tercih edebilirsiniz. Böylece hem kan dolaşımınızı geliştirir hem de yeni bir işe başlamadan önce zihninizi temizlersiniz.

Ofiste daha aktif olmak için Rahatlıkla Yapabileceğiniz Ofis Egzersizleri adlı yazımızı okuyun.

Öğle Yemeğine Çıkın

İşlerinizi tamamlamak adına ofis masanızda yemek yemek size vakit kazandırmaz. Aksine daha üretken olmak için zihninizi boşaltmanız gerekir. Mola vermeden uzun süre çalıştığınızda iyi odaklanamadığınız için aslında zaman kaybedersiniz.

Sabahları ofise giderken de kahvenizi yudumlayabileceğiniz termoslara hemen göz atın!

Ofiste verimli çalışma

Eşyalarınızı Düzenleyin

Eğer her gün kaleminizi aramakla ya da ajandanızı hangi çekmeceye koyduğunuzu tahmin etmekle zaman harcıyorsanız, eşyalarınızı düzenlemenin vakti gelmiştir. Masanızda ya da çekmecenizde her ofis malzemeniz için bir alan belirleyin. İşiniz bittiğinde ya da gün sonunda, mutlaka bu eşyaları yerine koyun. Organize edilmiş bir masa, organize olmuş zihin anlamına gelir. Böylece farkına varmadan kaybettiğiniz zamanı geri kazanır, belki öğle arasında dışarı çıkmaya da zaman bulursunuz.

Renklerin Gücünü Hissedin

Renkler, modumuzu ve üretkenliğimizi etkileyen unsurlar arasında yer alıyor. Eğer fiziksel olarak üretken olmanız gereken bir iş yapıyorsanız, kırmızı rengi tercih edin. Mavi iletişimi kolaylaştırmanın yanı sıra odaklanmayı artırmaya da yardımcı olur. Eğer ekstra ilhama ihtiyacınız varsa kontrast renk olarak turuncuyu tercih edebilirsiniz. Sarı renk ise yaratıcılığınızı artıracak enerjiyi yansıtır. Yeşil renk ise sakin bir çalışma ortamı sunar. Ofis duvarlarının ya da masanızın rengini değiştirecek imkanınızın olmadığının farkındayız. Yine de ufak düzenlemelerle modunuzu yükseltebilirsiniz. Mousepad alırken dilediğiniz rengi tercih edin. Kahve kupanızı canlı desenlere sahip olanlarla değiştirin. Renkli post-it’ler kullanın ya da masanızda bir bitki bulundurun. Kısacası, seçimlerinize göre renginizi belirleyin.

Esansiyel Yağlar Kullanın

Renkler gibi esansiyel yağlar da modunuzu, zihninizi ve üretkenliğinizi etkiliyor. Rahatlamak için lavanta, odağınızı artırmak için tarçın, modunuzu yükseltmek için nane yağı kullanabilirsiniz. Eğer ofis arkadaşlarınız buhurdanlık kullanmanıza sıcak bakmıyorsa, çözümü var. Bileğinize birkaç damla yağ damlatıp, rahatlamak istediğinizde bileğinizi koklayabilirsiniz.

Game of Thrones yıldızı Emilia Clarke’ın kusursuz vücudunun sırları için şimdi tıklayın!

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!