Fit HubFitnessMervan Kaygu ile Judoyu Uzmanından Öğrenin!

Mervan Kaygu ile Judoyu Uzmanından Öğrenin!

Kendi içlerinde farklı felsefeleri olan Uzak Doğu sporları, özel tekniklerinin sporu bir sanata dönüştüren özellikleriyle; sporla ilgilenen herkesin ilgisini çekmeyi başarır. Zaten bu sporlara ‘dövüş sanatları’ adının verilmesi de tesadüf değildir. Güçlü bir fizik ve kondisyon gerektirmesinin yanı sıra zihinsel disiplinden karakter gelişimine kadar pek çok şeyi etkileyen bu sporlar arasında en çok merak edilenlerden biri de judodur.

Biz de judoya merak saran ve temel düzeyde bilgi sahibi olmak isteyenler için aynı zamanda Muscle&Fitness yazarımız olan Judo Koçu Mervan Kaygu‘dan bizi bilgilendirmesini rica ettik. Gelin Mervan Kaygu ile birlikte judonun ne olduğunu uzmanından öğrenelim!

Judo Nedir?

Judo; Orta Asya kökenli, içinde fiziksel ve zihinsel süreçleri barındıran bir mücadele sporudur. Bu spor kendi döneminde (Japonya’da) Dr. Jigaro Kano tarafından geliştirilmiştir. Bu mücadele sporunun bugünkü ismi ise iki kelimenin birleşmesiyle oluşmuştur. JU; esneklik, yumuşaklık, nezaket DO ise gayeye ulaşmak için izlenmesi gereken yol anlamındadır.

Judoyu tam kelimeyle açıklamak gerekirse; şiddet kullanmadan denge, yer çekimi ve ağırlık merkeziyle ilgili fizik prensiplerine dayanarak, rakibi kendi gücünden yararlanarak etkisiz hale getirme sanatıdır.

Judo Nasıl Yapılır?

Judo sporunun her branşta olduğu gibi kendine has antrenman kıyafetleri kullanılmaktadır. Judo antrenmanı yapılabilmesi için Tatami (judo minderi) ve Judogi (judo kıyafeti) kullanılmaktadır. Judo minderleri 1x1m yada 2×1 m kare ebatlarında ve 4 cm kalınlığındadır. Judo elbiselerinde 2 renk kullanılır: mavi ve beyaz.

Judo sporu rakibi düşürmeye dayalı bir spordur, yarışmalarda iki puan türü vardır.

1-Wazari: Sporcunun rakibini yan düşürerek aldığı bir puandır. Müsabaka esnasında rakibini düşürerek iki defa wazari alan sporcu müsabakayı kazanır.

2-Ippon: Sporcunun rakibi sırt üstü düşürerek aldığı bir puandır. Müsabaka esnasında rakibini ippon düşüren sporcu müsabakayı kazanır.

Müsabaka süresi küçük ve yıldız kategorilerde 3 dakika, büyükler ve gençler kategorilerinde 4 dakika olarak uygulanmaktadır.

Judo sporunun kendine has düşürme (rakibi etkisiz hale getirme) teknikleri vardır. Bunlara kısaca değinmek gerekirse; ayakta yapılan teknikler ve yerde yapılan teknikler olarak gruplara ayrılır. Bu gruplar da kendi içinde bir çok farklı gruba ayrılmaktadır.

Judonun Önemi

Judo sporunun fizyolojik özelliklerine baktığımızda bir çok farklı fizyolojik özelliği içinde barındıran bir spor olduğunu görürüz. Bunlar; kuvvet (çabuk kuvvet ve kuvvette devamlılık), sürat, çeviklik, denge (statik, dinamik), koordinasyon, aerobik ve anaerobik kapasite(daha çok anaerobik enerji sistemi) kullanılmaktadır. Judo sporu aynı anda birden fazla biomotorik özelliği geliştirdiği için her çocuğun yapmasını önerdiğim bir spordur. Dünyada ve ülkemizde judo her geçen gün popülerliği artan bir spordur.

Judo sporunu sadece bir savunma sporu olarak düşünmemek gerek. Çocuklarımızın hem fiziksel hem de zihinsel olarak gelişimini sağlar. Öz benlikleri, karar verme, kendine güven, sorumluluk ve bence en önemlisi saygı vb. davranışlarını gelişmesini sağlamaktadır.

Judo sporu hakkında daha fazla bilgi ve destek almak için: [email protected]

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!