Fit HubAntrenmanLift Chop Egzersizi Nasıl Yapılır?

Lift Chop Egzersizi Nasıl Yapılır?

Askeriye, polis ve itfaiye personelleri de profesyonel atletler kadar yoğun çalışıyor. Tek fark, onların işlerinin tehlikeli olması. İşte onların çalışma yöntemleri…

Yazı: Robb Rogers

NASIL UYGULANIR?

Özellikle askeriye, polis ve itfaiye eri gibi taktik birimlerin karın çalışmalarında çoklu açılardan kuvvet azaltma ve kuvvet üretmeyi hedeflemek önemlidir. Çünkü bu meslekler, bir şüpheliyle dövüşmek, çite tırmanmak veya kurbanı güvenli bir yere taşımak gibi hızla uyum sağlama becerisi isteyen bir dizi görevi yerine getirmeyi gerektirir.

Bu hareketler gövdede başlar ve çeşitli açıları çalıştırarak devam eder: Mesela dik doğrulma ve çömelme, çapraz doğrulma ve çömelme ile bütün vücudu kullanarak bir yandan diğerine doğru hareket etme gibi. Çeşitli aletlerle gövdeyi bu açılardan çalıştırmak, bu personeli hem antrenmanda hem de görev başında dirençlerini arttırmaya ve kuvvetlerini aktarmaya daha iyi hazırlar. Bu hareketlerin yapılması beklenmedik zamanlarda gerekebilir; ayrıca bunların fiziksel açıdan zorlayıcı olduğunu da unutmamak gerekir. Lift/chop hareketi, sizi çaprazlamasına, yukarı ve aşağı doğru çalıştırır.

NASIL YAPILIR?

D-Handle (tutamaçlı) high- pulley cable makinesindeki ağırlık yığını önüne, lunge yapar gibi diz üstü çökün. Hareket boyunca gövdenizi sabit tutun, yüzünüz öne bakar haldeyken tutamağı iki elinizle kavrayın. Dirseklerinizi hafifçe kırın ve tutamağı çaprazlamasına dizinize doğru çekerek aşağı doğru “dönün”. Hareketin kalçanızdan başlamasına ve sonrasında gövdeye aktarılmasına dikkat edin. Bu sırada tutamağın izlediği yolu da gözlemelisiniz. Sonra yeniden başlangıç pozisyonuna dönün, tekrarları yapın ve diğer tarafınıza geçin.

Egzersizi daha zor hale getirmek için kiloyu arttırın veya duruşunuzu kısaltın, böylece dengeniz azalacaktır. Bu hareketlerde ustalaştıkça iki elinizle bir jimnastik topu tutarak “chop” yapabilirsiniz. Bu şekilde kuvveti, gücü ve dengeyi de arttırmış olursunuz.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!