Fit HubAntrenmanLee Banks'ın Vücut Geliştirme Serüveni

Lee Banks’ın Vücut Geliştirme Serüveni

Lee Banks yorgun ve olayların dışında kalıp içeriyi izlemekten son derece bıkmış durumda. Ama artık harekete geçmeye hazır! Banks, son dört yıl boyunca ulusal düzeyde mücadele ettikten sonra, tam da amatörlükten çıkıp bir profesyonele yakışacak şekilde, her açıdan daha büyük ve daha güçlü olarak Temmuz’daki 2009 NPC ABD Şampiyonası’nda ortaya çıktı. Büyüklüğü, orantısı ve formu çok iyiydi. Pek çok katılımcı Banks’i şimdiye kadar hiç bu kadar iyi görmedikleri konusunda hemfikirdi.

Hemen herkes, Banks’in oldukça çekişmeli geçen ağır sıklet klasmanında birinciliği hakedecek bir fiziğe sahip olduğuna inanıyordu. Sonunda sıra ona gelmiş gibi görünüyordu. Acaba gerçekten öyle miydi? Banks, kariyerine nispeten geç diyebileceğimiz 30 yaşında, memleketi Jacksonville, Florida’da gerçekleşen 2002 All-Star Classic’te hafif-ağır sıklet klasmanında ikinciliği kazanarak başladı.

2004’te, NPC All South Şampiyonası’nda hafif-ağır sıklet ve overall şampiyonu unvanlarını aldı (2007’de aynı şampiyonada ağır sıklet ve overall birincisi olacaktı). 2005’de NPC Nationals’da hafif-ağır sıklet klasmanında altıncı oldu. Bu, onun ulusal seviyede ilk boy gösterişiydi. 2007’de ulusal seviyedeki yarışmalarda “iyi ama yeterince iyi olmayan” dereceler almaya başladı: Nationals’da üçüncülük, 2008 ABD Şampiyonası’nda üçüncülük ve 2008 IFBB Kuzey Amerika Şampiyonası’nda ikincilik aldı.

Bunların hepsi de ağır sıklet klasmanındaydı. 2009 ABD Şampiyonası’na geldiğimizde ise Banks yine ikinci oldu. Bu sefer birinciliği, overall unvanını alan ve yarışmada verilen üç “pro kart”tan (profesyonellik belgesi) birini kazanan Mark Alvisi’ye kaptırdı. Banks, “Hedefin dibine kadar gelip bir türlü kazanamamaktan çok sıkıldım! Artık bir sonraki seviyeye geçmeye hazırım.” diyor.

Gözler Neden Lee Banks’ın Üzerinde?

Estetik

Kendi klasmanındaki en büyük bedene sahip değil, ama oranları ve simetrisi dikkat çekici.

Form

İnce beli, geniş köprücük kemikleri ve yuvarlak kas lifleri “olduğundan daha iri”
görünmesini sağlıyor.

Görünüş

Kupkuru, neredeyse şeffaf ve soğan zarı inceliğindeki derisi, tüm ayrıntıları gözler
önüne seriyor.

Lee Banks Hakkında Kısa Kısa

lee-banks-

Doğum Tarihi: 26 Eylül 1971
Boy: 1.73
Ağırlık: 100 kilo (yarışma kilosu);113 kilo offseason (sezon dışı)
Doğum yeri: Jacksonville, Florida
Yaşadığı yer: Jacksonville, Florida
Kariyer: 2009 NPC ABD Vücut Geliştirme Şampiyonası (ağır sıklet, ikincilik);
2008 IFBB Kuzey Amerika Vücut Geliştirme Şampiyonası (ağır sıklet, ikincilik);
2007 NPC All South Vücut Geliştirme Şampiyonası (ağır sıklet ve overall birincisi, yani şampiyonlar şampiyonu);
2004 NPC All South Vücut Geliştirme Şampiyonası (hafif-ağır sıklet ve overall birincisi)

Lee Banks ile Soru Cevap

Vücut geliştirmeye nasıl başladın?

Dövüş sanatları çok ilgimi çekmekteydi ve 15 yaşındayken siyah kuşağımı kazanmadan hemen önce kuzenim dizimi teklemedi ve bir sakatlık yaşadım. Yaralanma derecem o kadar kötüydü ki bacağım bütün yaz boyunca alçıda kaldı. Sıkıntıdan ”curl” yapmaya başladım ve kollarımın büyüdüğünü fark ettiğimde çok heyecanlandım. Babam iki yaşımdayken vefat etmişti, ama vücut geliştirme konusuna oldukça ilgiliydi. Belki de ben genetik olarak bu işe yatkındım.

Bu spora başladığın zaman sana kim ilham verdi?

En başlarda, herkes gibi  Arnold’u söyleyebilirim. Ama bir kez yarışmaya başladığımda, Shawn Ray ve Flex Wheeler’ın fiziklerinden çok etkilendim.

Sonuç olarak Lee Banks başlangıç evde vücut geliştirme ile yolculuğuna başlamış ve oluşturduğu vücut geliştirme programı ile kendisini sürekli bir üst seviyeye taşımayı amaçlamıştır. Vücut geliştirme beslenme sürecinden bağımsız düşünülemez ve bunun farkında olan Banks tam da olması gerektiğin beslenmesine fazlasıyla dikkat etmiştir. Vücut geliştirme aletleri ile adeta arkadaş olan Lee Banks başarısını bu spora olan tutkusuna borçlu olduğunu belirtmiştir.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!