Fit HubBeslenmeKreatin Kuralları - 1

Kreatin Kuralları – 1

Bu kılavuz, daha önce iyi sonuç almadıysanız bile, kreatin takviyenizden maksimum kazanımı elde etmenize yardımcı olacaktır…

KREATİN MERCEK ALTINDA

Dünyadaki ağırlık çalışan hemen herkes, bunu hiç değilse bir kere denemiş ve çoğunlukla inanılmaz sonuçlar almıştır. Kreatinle ilgili olarak abartısız yüzlerce etüt yapılmıştır ve bu etütler, kreatinin kas gücü ve kas büyümesi üzerinde etkili olduğunu kesin biçimde ortaya koymuştur. Çoğu sporcu, kreatin kullanımı sonucunda güçlerinde % 20 ya da daha fazla, yağsız kas kütlelerinde ise % 10 ya da daha fazla artış kaydetmiştir.

Kreatin, gerçekten harika bir besin takviyesi olmakla beraber, bunu kullanmayı deneyip umdukları olağanüstü sonuçlara ulaşamayanlar da olmuştur. Eğer bu durum size de tanıdık geliyorsa, aşağıdaki bilgiler size hitap etmektedir. Eğer geçmişte kreatini denemişseniz ve şansınız yaver gitmemişse ya da su tutma veya mide rahatsızlığı gibi istenmeyen yan etkilere maruz kalmışsanız bile, yine de bunu denemekten hemen vazgeçmek zorunda değilsiniz. Günümüzde artık kreatin ürünlerinin sadece daha da fazla artısı olmasının yanı sıra, yapılan son araştırmalar bize kreatin kullanımının hem faydaları hem de zararları hakkında birçok yeni bilgiyi de sağlamıştır.

Kreatinden nasıl yarar sağlayabileceğiniz konusunda M&F size yol gösterebilir. Takviyenin etkilerini maksimuma çıkarmak için bu kuralları uygulayın. Eğer hali hazırda kreatinden iyi sonuçlar almaktaysanız, mide ile ilgili yakınmaları ya da vücudun su tutmasını (eğer bu sorunları yaşadıysanız) önlemek adına bu kurallara başvurabilirsiniz. Aynı şekilde, bu kurallar, daha önce kreatin alıp tatminkar sonuçlar elde etmediyseniz de size yardımcı olacaktır.

[ls_content_block id=”13465″]

KURAL NO: 1

Kreatinin etkilerinden maksimum faydalanmak için en kritik zaman dilimi antrenman civarıdır.

Kreatini antrenman öncesindeki 30 dakika içerisinde alacağınız protein/karbonhidrat içeceğinizle birlikte bir doz ve antrenmandan hemen sonra alacağınız protein/karbonhidrat içeceğinizle birlikte ikinci bir doz olarak kullanmalısınız. Antrenman öncesinde kreatin almak, kaslarınızın olabildiğince hızlı enerji temin etmek üzere kreatin fosfat ile doymuş olmasını sağlar. Antrenmandan sonra alacağınız kreatin ise kaslarınızdaki stoğu tazeler, kas hücresi hacmini arttırma ve büyüme için IGF-I (insülin benzeri büyüme faktörü-1) seviyelerini maksimuma ulaştırır.

Dahası, antrenmanların hemen ardından, kaslarınız, kreatin gibi gıdaları almak için ileri derecede hazır hale gelir. Antrenman saatlerine yakın alınan kreatin, günün diğer saatlerinde alınan kreatine kıyasla ne kadar etkilidir? Victoria Üniversitesi’nde (Avustralya) yapılan bir etüdün Medicine & Science in Sports & Exercise (Spor ve Egzersizde Tıp ve Bilimi) dergisinde yayınlanan raporuna göre, antrenmanlardan hemen önce ve hemen sonra kreatin, whey protein ve glikoz içeren bir takviye alan deneyimli sporcular, aynı takviyeyi sabah saatlerinde ve yatmadan önce alanlardan hissedilir biçimde daha fazla kas kütlesi ve kas gücü kazanmışlardır. Bundan daha da çok şaşırtıcı olan bir husus ise, bu deneklerin antrenman yaptıkları haftanın sadece dört gününde bu takviyeyi almış olmalarıdır. Bizler, kreatin alımına bu kadar çok ara vermenizi tavsiye etmeyiz; ancak arada bir gün kreatin almayı atlayacak olursanız, bu unutkanlığınızın genel sonuca çok negatif bir etkisi olmayacağını söyleyebiliriz. Antrenman yapmadığınız günlerde kreatini o günkü herhangi bir öğünle birlikte almanızı tavsiye ederiz. Kreatini tercihen kahvaltı gibi, karbonhidrat açısından makul bir öğünle birlikte almanız daha iyi olur.

“Peki, hangi markayı almam gerekli?” diye düşünenlerdenseniz eğer cevap belli:

[yasr_overall_rating]

https://muscleandfitness.com.tr/en-iyi-kreatin-markasi-hangisi/

 

9 YORUMLAR

 1. Kreatin kullanırken yükleme evresi şart mıdır? Yükleme yapmadan kullanılan kreatin ne ölçüde yararlıdır bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

 2. Kreatin laf olsun diye kullanılacak bir ürün değildir. Eğer kreatin kullanacaksanız bunu bir amaç doğrultusunda yapmanız gerekiyor. Bu yüzden eğer mide problemleriniz yok ise yükleme evresini asla pas geçmemelisiniz. Kreatin’den tam olarak fayda almak istiyorsanız yükleme evresi olmak zorunda. Spordan önce ve spordan sonra tüketmenizi tavsiye ederim. Toplamda 10gram’ı bulması gerekiyor. Kreatini mutlaka karbonhidrat ile tüketmelisiniz. Glisemik indeks’i en yüksek karbonhidratı tercih edin. Bu da patates oluyor. Haricen %100 üzüm suyu da işinizi görecektir.

  Yükleme evresi yapmadan da kreatin faydalı olur ama öyle gözle görülür bir etki olmayabilir. Özellikle su ile tüketirseniz neredeyse hiç faydasını göremezsiniz.

 3. Kreatin için 3 tip kullanıp tipi vardır. Bunlar:

  Antrenmandan hemen önce: Daha fazla kreatin daha fazla ATP enerjisi anlamına gelmektedir. Bu da kasalara daha fazla enerji gitmesi ve kasların daha çok çalışması demek oluyor.

  Antrenmandan hemen sonra: Antrenmandan sonra gücü tükenen kaslar, ciddi bir ‘gıda’ açlığı çeker. Protein ve karbonhidrat ile birlikte alınan kreatin de doğruca kaslara giderek, kasların ihtiyacı olan besini sağlamış olur ve tüm etkisini fazlasıyla gösterir.

  İstediğiniz zaman: Kreatin faydalı bir supplement olduğu için ne zaman alınırsa alınsın, vücudun bu faydayı görecektir.

  Tavsiyem : Yükleme evresinde Antrenmandan hemen önce ve sonra tüketin. Daha sonra sadece antrenmandan hemen sonra tüketmeye devam edebilirsiniz.

 4. merhabalar creatin gulitamin bcaa protein karbonhidrat kombinasyonunda nasıl bir kullanım planı önerirsiniz ? şimdiden teşekkürler

 5. hemen önce ve hemen sonra mı spordan 30 dakika önce ve 30 dakika sonramı alınması gerekiyor glikoz içeren herhangi bir şeyi antrenmandan hemen sonra almak growth hormonunu aniden düşürmezmez daha sonra alınması daha uygun değil mi?

 6. Merhaba ben kreateni protein ve karbonhidrat tozu ile kullanıyorum antrrmandan önce bir ölçek arıyorum

 7. Ben sabah saatlerinde aç karnına spor Yapmayı tercih ediyorum kreatin bcca gibi takviyeli gıdaları aç karnına almamda sakınca olabilir mi

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!