Fit HubFitnessKış Mevsiminde Dışarıda Yapabileceğiniz Spor Türleri

Kış Mevsiminde Dışarıda Yapabileceğiniz Spor Türleri

Düzenli spor, sağlıklı bir hayatın temellerinden biri. Özellikle bahar ve yaz mevsimlerimizde spora olan motivasyonumuz yükseliyor ve sportif aktivitelere daha istekli oluyoruz. Kış mevsiminde de bu motivasyonu sürdürüp düzenli egzersize devam etmek hem sağlığımız hem de bağışıklık sistemimiz için çok önemli.

Mevsimler değişiyor, havalar soğuyor ama bu demek değildir ki dışarıda hiç spor yapmayalım. Çoğu araştırma, kış mevsiminde spor yapmanın kaslara ve fiziksel gelişime daha iyi geldiğinden bahsediyor. Kış mevsiminde vücudumuzda normalden daha fazla depolanan yağlar nedeni ile enerjimiz de daha düşük oluyor. Bu döngüyü kırmak ise bizim elimizde. Her mevsimin kendine has ayrıcalıkları olduğu gibi kış mevsiminin de tadına varmalı, düzenli sporu bırakmamalıyız.

Siz de fitness salonları yerine outdoor egzersizlerini seviyorsanız, kışın keyfini daha çok çıkarabileceğiniz bu spor türlerine göz atın…

Koşu

Kışın koşu yapmak, soğuğa karşı direncinizi geliştireceği gibi salon sporlarının aksine size daha çok fayda sağlar. Bunun sebebi ise dışarıda oksijen alımınızı artırmanızdır. Soğuk havalarda günlük hayatımızın hep kapalı alanlarda geçmesi hem ciğer kapasitemiz hem de hareket kabiliyetimiz açısından bazı olumsuz değişiklikler yaratabiliyor. Siz de kış mevsiminde koşu yaparak hem vücut ısınızı yüksek hale getirebilir, hem de oksijen seviyenizi yükselterek hayat kalitenizde değişiklik yapabilirsiniz.

Buz Pateni

Kış sporlarının en eğlenceli aktivitelerinden biri olan buz pateni, hareket etmenize ve enerji harcamanıza yardımcı olacak sporlar arasında yer alıyor. Hem eğlenceli hem de kış mevsimine uygun bir etkinlik arıyorsanız buz pateni tam size göre. Mevsimi geçmeden belirlediğiniz günlerde ve düzenli saatlerde buz pateni yaparak fit kalmaya devam edebilirsiniz. Bu spora sevdiğiniz insanları da davet ederek motivasyonunuzu hiç kaybetmeden sağlıklı kalabilirsiniz.

Binicilik

Binicilik, geçmişten günümüze ilgi gören sporlardan biri. Özellikle kış aylarında manzaranın tadını çıkarmak isteyen kişiler bu sporu daha fazla yapıyor. Siz de spor hayatınızda bir farklılık arıyorsanız binicilik sporunu deneyebilirsiniz. Binicilik sporu; bacak kaslarını güçlendiriyor ve omurga sağlığının gelişmesine yardımcı oluyor. Eğer omurganız ile ilgili bir rahatsızlığınız varsa binicilik sporu sayesinde bu rahatsızlığın etkilerini azaltabilirsiniz.

Bisiklet

Her mevsimin sevilen sporu bisikletin faydaları saymakla bitmiyor. Dağda, parkta veya şehrin herhangi bir alanında bisiklet sürmek; kışın ihtiyaç duyduğunuz bağışıklığı size sağlayabilir. Doğru bisiklet seçimi ve kıyafetlerle soğuğa meydan okuyarak bisiklete binmenizi ve faydalarını yakın zamanda hissetmenizi öneririz. Bisiklet sporu; metabolizmayı güçlendiriyor ve bacak kaslarınızı hiç olmadığı kadar güçlü hale getiriyor.

Kışın Dışarıda Spor Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Isınma ve Soğuma Hareketlerinizi Kapalı Ortamda Yapın

Soğuk havalarda spor yapmadan önce ısınma hareketleri yapmak oldukça önemli. Zira soğuğa karşı vücudunuzu hazırlamazsanız, ileride hastalık geçirme ihtimaliniz yükselir. Isınma hareketlerinizi en az 5 dakika olmak üzere kapalı alanlarda gerçekleştirin. Daha sonra yaptığınız sporun yoğunluk seviyesini dengeli olarak artırın. Aynı şekilde soğuma hareketlerinizi de kapalı ortamda yapmanızı öneririz çünkü spor yaparken durduğunuzda vücut hızınız hızla düşecektir ve bu durum ani bir soğukla karşı karşıya kalmanız gibi tehlike yaratabilir.

Doğru Giyinin

Kış mevsiminde dışarıda spor yapmaya başlamadan önce vücudunuzun en çok ısı kaybeden bölümlerini bilmeniz sizin için iyi olacaktır. Baş ve boyun bölgeleri ısı kaybının en çok gerçekleştiği alanlardır. Dolayısıyla kıyafet seçimlerinizi bu bilgiler doğrultusunda yaparak ısı kaybını en aza indirebilirsiniz. Örneğin; şapka, bere ve boyunluk gibi aksesuarlar kullanarak üşümenizi engelleyebilirsiniz. Suya ve rüzgara karşı dayanıklı, teri emen kumaşlar tercih edebilirsiniz.

Size en iyi korumayı sağlayacak erkek ve kadın giysileri için tıklayın!

Bol Bol Su İçin

Sıcak havalarda su kaybını daha çok hissediyor olabilirsiniz ancak kış aylarında da sıcak mevsimlerdeki kadar sıvı kaybı gerçekleşir. Fark edilmesi zor olan bu durum ileride daha fazla yorulmaya veya dehidrasyona sebebiyet verebilir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken koşul ise alkol kullanımıdır. Alkollü içecekler de sıvı kaybını artırır ve spor performansını düşürebilir. Dolayısıyla spor yapmadan evvel alkol kullanmamanızı öneririz.

Spor yaparken sizi su içmeye teşvik edecek mataralar için tıklayın!

Doğru Zamanda Duş Alın

Soğuk havada spor yaptıktan sonra eve geldiğinizde hemen duşa girmek isteyebilirsiniz ama uzmanlar bunu önermiyor. Spor yaptıktan sonra 10 dakika soğuma hareketleri yapın ve sonrasında duşa girin. Bu şekilde alacağınız duş, terinizin soğumasını engellerken aynı zamanda soğuma hareketlerinin kalitesini de artıracaktır. Ayrıca, ani soğumayı da ortadan kaldıracaktır.

Kış mevsiminde bağışıklığınızı güçlendirecek mucize takviyeleri merak ediyor musunuz?

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!