Fit HubSağlıkKaraciğer Sağlığının Korunmasına Yardımcı Olan En İyi 5 Takviye

Karaciğer Sağlığının Korunmasına Yardımcı Olan En İyi 5 Takviye

Karaciğer, sindirim sisteminde oldukça önemli bir role sahiptir. İlaçlar da dahil olmak üzere yediğiniz ya da içtiğiniz her şey karaciğerinizden geçer. Bu yüzden karaciğerinizin sağlıklı olması ve işini yapabilmesi genel sağlık durumu için de gereklidir. MedStar Georgetown Transplantasyon Enstitüsü’nden Rohit Satoskar, “ Karaciğerinize iyi bakmazsanız kolayca işlevini yitirebilir” diyor. “Ve bir kez işlevini yitirdikten sonra geriye dönüş çok zordur”

Karaciğerin Görevleri Nelerdir?

Yetişkin kişilerde karaciğerin ağırlığı genellikle 1,3 ile 1,5 kilogram arasındadır ve vücutta sağ taraftaki alt göğüs kafesinin altında yer alır. Karaciğerin çok önemli birkaç görevi vardır. Vücudunuzun oluşturduğu zararlı kimyasallardan kurtulmanızı sağlayarak kanınızı temizler. Safra denilen bir sıvı üretir ve bu sıvı, besinlerden aldığınız yağları parçalamanıza yardımcı olur.(1) Ayrıca karaciğer, ihtiyaç duyduğunuzda size hızlı bir şekilde enerji sağlayacak olan glikozu depolar.

Karaciğer Sağlığı Nasıl Korunur?

karaciger-sagligi

Karaciğerinizi iyi durumda tutmanın zor bir yanı yoktur. “Her şey sağlıklı bir yaşam tarzı ile ilgili” diyor Massachusetts Genel Hastanesi’nde karaciğer nakli programının tıbbi direktörü olan Ray Chung, MD. “Karaciğer sağlığınıza dikkat ederken, karaciğer için özellikle besleyici ve yararlı olan şeyleri yemekten veya içmekten ziyade öncelikle kötü olan her şeyden kaçınmanız gerekir” diye de ekliyor. İşte karaciğer sağlığınızı korumak için bazı yollar:

  • Çok fazla alkol almayın. Alkol, karaciğer hücrelerine zarar verir ve ölümcül olabilen siroza yol açan şişlik veya skar oluşumuna neden olabilir.
  • Sağlıklı bir diyet programı uygulayın, karaciğere iyi gelen besinler tüketin ve düzenli egzersiz yapın.(2) Bunları yaptığınızda kilonuzu kontrol altında tutmuş olacaksınız. Bu durum siroza yol açan alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması hastalığının (NAFLD) önlenmesine yardımcı olur.
  • Bazı ilaçları kullanırken dikkat edin. Bazı kolesterol ilaçları kimi zaman karaciğer problemlerine neden olan bir yan etkiye sahiptir. Ayrıca çok fazla ağrı kesici aldığınızda karaciğeriniz bundan zarar görebilir.
  • Viral hepatitin nasıl önleneceğini öğrenin. Viral hepatit karaciğerinize zarar veren ciddi bir hastalıktır ve birkaç çeşit vardır. Hepatit A genellikle yemeklerden ya da içme suyundan bulaşır ve bu şekilde hastalığa neden olan virüsleri vücudunuza alırsınız. Dünyada salgınların yoğun olduğu bir yere seyahat ediyorsanız aşı olmayı ihmal etmeyin. Hepatit B ve C ise, kan yoluyla bulaşabilir. Riskinizi azaltmak için diş fırçası ve veya iğne gibi ögeleri kimseyle paylaşmayın. Hepatit C için henüz bir aşı yoktur, fakat hepatit B için aşı bulunmaktadır.
  • Toksinlere dokunmayın ya da solumayın. Bazı temizlik ürünleri ve böcek ilaçları, karaciğerinize zarar verebilecek kimyasallara sahiptir. Onlarla doğrudan temastan kaçının. Sigaralardaki katkı maddeleri de karaciğerinize zarar verebilir, bu nedenle sigara içmeyin.

Karaciğer Sağlığı İçin Kullanılması Gereken En iyi 5 Takviye

Karaciğer sağlığını korumak için gerekli takviyeleri kullanın. Özellikle kolin gibi maddeler içeren takviyeler kullanın. Kolin, karaciğeri korur ve normal bir şekilde fonksiyonunu sürdürmesine yardımcı olur. Karaciğerinizi korumak için kullanabileceğiniz en iyi takviyeler aşağıda listelenmiştir:

1. New Life 4 Hepa 30 Yumuşak Tablet

1

New Life 4 Hepa 30 Yumuşak Tablet, bitkisel ekstreler içeren 4 etkin madde ile 3,5 kat yüksek biyoyararlanım sunan silibin içermektedir. Silibin halk arasında devedikeni olarak ilinen Milk Thistle bitki ekstresinin etkin maddesidir. Ayrıca normal karaciğer fonksiyonunun korunmasına katkı sağlayan kolin sağlar. Servis başı fiyatı 2,63 TL’dir.

2. Solgar VM Prime 50+ 60 Tablet

3

Solgar VM Prime 50+ 60 Tablet, vitamin, mineral ve bitki ekstreleri içeren bir gıda takviyesidir. Sentetik renklendirici, koruyucu ya da yapay tatlandırıcı maddeler içermemektedir. Bu maddelere karşı hassasiyeti bulunanların ve vejetaryenlerin kullanımına uygundur. Servis başı fiyatı 2,27 TL’dir.

3. Vitabiotics Immunace 30 Tablet

4

Vitabiotics Immunace 30 Tablet, kapsamlı vitamin ve mineral içeriğine sahiptir. Bu ürün, bağışıklık sisteminize destek olan mikrobesinleri bir arada sunar. 21 farklı vitamin ve mineralin yanı sıra içerdiği çinko normal DNA sentezine katkıda bulunur. Servis başı fiyatı 2,23 TL’dir.

4. Solgar Lipotropic Factors 50 Tablet

2

Solgar Lipotropic Factors 50 Tablet, yüksek miktarda B8 vitamini (inositol) içerir. Ayrıca kolin ve metiyonun sağlayan takviye edici bir gıdadır. Kolin normal karaciğer fonksiyonunun korunmasına ve normal homosistein metabolizmasına destek olur. Servis başı fiyatı 4,53 TL’dir.

5. Vitabiotics Wellteen Him 30 Tablet

5

Vitabiotics Wellteen Him 30 Tablet, genç erkekler için özel olarak hazırlanmış bir formüle sahiptir. 21 farklı vitamin ve minerali içeriğinde barındıran bu ürün, CoQ10 ve l-karnitin ilavelidir. İçeriğindeki D vitamini, çinko ve folik asit bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarına katkıda bulunur. Servis başı fiyatı 2,23 TL’dir.

[yasr_overall_rating]

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!