Fit HubSağlıkKara Mürver İçeri Hastalıklar Dışarı!

Kara Mürver İçeri Hastalıklar Dışarı!

Antioksidanlar açısından zengin olan kara mürver, sağlığınızı korumanıza yardımcı olabilecek güçlü bileşenler içeren bir bitkidir. Kara mürver takviyeleri birçok farklı şekilde kullanıma sunulmaktadır. Kara mürver şurubu, pastili ve çayı sağlığa olan etkileri sebebiyle son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiştir. Siz de kara mürverin faydaları hakkında bahsedeceklerimizi öğrendikten sonra onu hayatınızdan çıkaramayacaksınız!

Kara Mürver Nedir?

Kara mürver, Sambucus ağacının meyvesidir. En yaygın türü Sambucus nigradır. Ağaçta küçük beyaz mürver çiçekleri ve küçük mavi veya siyah kara mürver meyveleri vardır. Kara mürver, dünyada en çok kullanılan şifalı bitkilerden biridir. Koyu mor bir renge sahip olan bu meyve, genellikle ilaç yapımında ve aroma olarak kullanılmaktadır. Yerli Amerikalılar bu meyveyi enfeksiyon tedavisinde kullanırken, eski Mısırlılar ciltlerini iyileştirmek ve yanıkları tedavi etmek için kullanıyorlardı. Hala Avrupa’nın birçok yerinde yayın olarak kullanılan kara mürver günümüzde çoğunlukla soğuk algınlığı ve grip semptomlarını tedavi etmek için bir takviye olarak alınmaktadır.

Kara Mürverin Faydaları Nelerdir?

Mürver, sağlık üzerinde olumlu etkisi olabilecek bazı bileşikler ve maddeler içerir. Kara mürver, grip, soğuk algınlığı ve diyabet dahil olmak üzere çeşitli rahatsızlıklar için doğal bir çözüm olması açısından sıkça araştırılmıştır. İşte kara mürverin sağlığınız üzerindeki eşsiz etkileri..

Soğuk Algınlığı ve Griple Mücadele Eder

Kara mürver, yaban mersini ve bitter çikolata gibi yiyeceklerde de yaygın olarak bulunan ve bir antioksidan sınıfı olan antosiyanin kaynağıdır. Bağışıklık sistemini modüle etme kabiliyetine sahip olan antosiyaninler, beyaz kan hücrelerimizi bakteri ve patojenlere karşı bir saldırıyı tetiklemek için harekete geçirir. Kara mürver içeren pastiller almak, vücut ağrıları, ateş ve boğaz ağrısı dahil olmak üzere soğuk algınlığı ve grip semptomlarının süresini azaltırken, gribe sebep olan virüsün çoğalmasını engellediği gözlemlenmiştir. (1)

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Soğuk algınlığı ve gribe karşı mücadele etmenin yanı sıra, kara mürver polifenolleri (başka bir antioksidan sınıfı), vücudun tamamlayıcı sistemini, antikorları ve fagositik hücreleri yönetmekten sorumlu olan bağışıklık sisteminin bir alt kümesini güçlendirmeye yardımcı olabilir. Antikorlar, vücudumuzun aynı tip patojenden kaynaklı rahatsızlıklarla mücadele etmek için depolanırlar. Bu şekilde partojen vücuda yayılmadan hemen önce engellenmiş olur. Vücudumuzu güçlendirerek enfeksiyonların sebep olduğu ateş ve boğaz ağrısı semptomlarını hızlıca yatıştırabiliriz. (2)

Kalp Sağlığına Yardımcı Olur

crp-nedir-nasil-dusurulur

Bağışıklık sistemini güçlendirmeye etmeye yardımcı olan aynı antioksidanlar, kardiyovasküler sağlımızda da büyük rol oynayabilir. Kara mürverin sahip olduğu antioksidanlar, serbest radikallerin kan damarlarımız da dahil olmak üzere hücrelerimiz üzerindeki tahrip edici etkisine karşı koyarak vücuttaki oksidasyon seviyelerini dengelemeye yardımcı olur. Tıpkı bir elmanın dilimlendikten sonra kahverengiye döndüğünü görmek gibi, vücutta da benzer bir oksidasyon meydana gelir. Bu oksidasyon damarlarda ve arterlerde iltihaplanmaya neden olabilir. Ek olarak, kara mürver özünün kolesterol seviyelerini dengelediği gözlemlenmiştir. (3)

Sindirimi İyileştirir

Desaminotirozin olarak bilinen metabolitler, tüketildikten sonra GI kanalında kara mürver biyoflavonoidlerinin bakteriyel fermantasyonu yoluyla üretilir. Faydalı bakteriler ve patojenler arasında optimum dengeyi korurlar ve bağışıklık fonksiyonunu geliştirirler.

Bağışıklık sistemimizin yaklaşık %80’i bağırsakta lenfatik doku içinde yer aldığından, kara mürver tüketmek sadece faydalı probiyotikleri mutlu etmekle kalmaz, aynı zamanda bağışıklığı da düzenler. (4), (5)

Kan Şekeri Seviyelerini Düşürür

Yapılan başka bir çalışmada kara mürverde bulunan bileşiklerin vücuttaki insülin ile benzer özelliklere sahip olduğu gözlemlenmiştir. Meyvede bulunan biyoaktif bileşiklerin, daha yüksek karbonhidratlı öğünlerle karşılaşıldığı esnada vücudun insüline tepkisini olumlu yönde desteklediği görülmüştür. (6)

Cildi ve Saçı Güçlendirir

d-vitamini-nedir-ne-ise-yarar-eksikliginde-neler-gorulur-hangi-besinlerde-bulunur

Kara mürver gibi antioksidan açısından zengin olan bitkiler, vücuttaki cilt ve saç hücrelerinin gücünü ve bütünlüğünü koruması açısından da oldukça faydalıdır. Şeker moleküllerinin sağlıklı hücrelere yapıştığında vücutta gelişmiş glikasyon son ürünleri meydana gelir. Bu bileşikler, cildimizi ve saçımızı oluşturan kolajen proteinlerini kısaltır ve zamanla güçlerini kaybetmelerine neden olur. Kara mürverin içeriğinde yüksek miktarda bulunan izoflavon ve antosiyanin, glikasyon son ürünlerinin seviyelerinin azaltılmasına yardımcı olur. Antioksidanlarla dolu olmasına ek olarak, kara mürver aynı zamanda cilt hücresi farklılaşmasını geliştirmek için gerekli olan önemli bir A Vitamini kaynağıdır. Hücresel farklılaşma zamanında oluşmadığında cilt sertleşebilir, pürüzlü ve pullu bir hale gelebilir. (7), (8)

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonlarını Tedavi Eder

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde sambucus yani kara mürverin kullanımının iyileşme sürsini kısalttığı görülmüştür. 2011 yılında yapılan bir araştırmada, kara mürver özü ekstreleriyle karşılaşan bakteri kültürlerinin konsantrasyonlarının azaldığı gözlemlenmiştir. Patojenlerin çoğalmasını engelleyen kara mürver özü, bağışıklık sistemini güçlendirir ve iyileşmek için harcadığımız süreyi kısaltabilir. (9)

Kara Mürver Takvileyelerinden Faydalanmak İçin Tıklayın

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!