Fit HubFitnessKansız Antrenman

Kansız Antrenman

Bilenler bilir; antrenman öncesinde ‘nitrik oksit arttırıcı’ alırsanız, kaslarınıza bol bol oksijen, bol kan hücum ettirebilirsiniz…

Bilenler bilir; antrenman öncesinde ‘nitrik oksit arttırıcı’ alırsanız, kaslarınıza bol bol oksijen, bol kan hücum ettirebilirsiniz. Oysa kökeni Japonya’ya dayanan ve belki de ‘sadomazoşist’ olarak nitelendirilebilecek bu teknikle tam aksine, fiziksel aktivite esnasında, kan akışını bloke edecek özel turnikeler kullanıyorsunuz. Kanı bloke etme prensibine dayanan ‘Kaatsu Antrenmanları’, uzay seyahatleri sırasındaki bedensel körelimi azaltmak için astronotlara uygulanıyor. Ayrıca normal şartlarda Maks-1’inin (1 tekrarda kaldırılabilecek maksimum ağırlık) yüzde 60’ını kaldıramayanlarda kas ve kuvvet yaratmak için bu yöntem kullanılıyor.

Çeşitli çalışmalar, Kaatsu uygulayanların, Maks-1’in yüzde 20 ve yüzde 50’si arasında bir ağırlık kullansalar dahi kas boyutlarında ciddi gelişmeler yaşadığını gösteriyor. Her ne kadar kasın büyümesine yol açan mekanizma henüz tam olarak anlaşılmadıysa da, Kaatsu Antrenmanı’nın sonucu olarak büyüme hormonunda da dramatik bir artış görüldüğü gerçek. Peki, hepsi iyi de bu ne kadar pratik ve güvenli? Öncelikle bu teknolojiye ticari olarak ulaşabilmeniz mümkün değil. Ancak resmi kayıtlara göre Japonya’da özel turnikelerle egzersizleri kombine eden 100’den fazla Kaatsu Antrenman Merkezi bulunuyor. 2006 yılında yapılan bir çalışmaya göre bu yöntemin bazı yan etkileri var. Yani burada yazılanlar, kesinlikle bir salona koşup femoral (bacak) veya brakiyal (kol) atardamarınıza deri bir turnike geçirerek egzersiz yaparak kocaman kaslar elde edebileceğiniz anlamına gelmiyor.

Gerçek şu ki, herhangi bir kazanım görmeden önce kan akışını yüzde 30-yüzde 50 oranlarına düşürmeniz lazım. Ayrıca en iyi sonuçlar, sadece setler sırasında değil, set arasında da turnikelerin yerinde kalmasıyla elde ediliyor. Çünkü ancak siz egzersizi bitirdikten sonra kan baskı yapıyor. Bu teknik hakkında daha fazla bilgi almak için Japonya Kaatsu Antrenmanı Topluluğu’nun sitesine (kaatsu.jp/english) göz atabilirsiniz.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!