Fit HubSağlıkKalp Sağlığını Korumanın Yolları

Kalp Sağlığını Korumanın Yolları

Kalbimiz, doğduğumuz günden son nefesimize kadar; durmadan çalışıyor ve beynimiz ile koordineli bir şekilde hayatımızı sürdürmemize yardımcı oluyor. Birçok önemli ve hayati görevi olan kalbimizin sağlıklı olması; hayat kalitemizi artırabilmemizden az yorulmamıza ve günlük aktivitelerimizi rahat gerçekleştirebilmemize kadar birçok alanda önem taşıyor. Siz de lalp sağlığınızı korumanın ve geliştirmenin yollarını merak ediyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz!

İşte kalp sağlığınızı korumanızı sağlayacak bazı yollar…

kalp

Beslenmenizi Düzenleyin

Araştırmalar sebze, meyve, tam tahıl, balık ve baklagiller gibi belirli gıdaları içeren diyetlerin kalp sağlığına olumlu etkileri olabileceğini ve kalp hastalığı riskini azaltabileceğini öne sürüyor. Örneğin, sebze ve meyveler açısından zengin beslenme; yüksek tansiyon ve diyabet gibi kalp hastalığı risk faktörlerinin azalmasıyla ilişkilendiriliyor. Ek olarak sağlıklı yağlar ile kalp sağlığını desteklerken aşağıdaki besin gruplarına da yer verilmesi öneriliyor:

Meyveler: Lif, vitaminler, mineraller ve antosiyaninler gibi antioksidan ve anti-enflamatuar bileşikler açısından zengin olmasıyla öne çıkıyor. Tüm meyveler kalp sağlığı için faydalı olarak açıklanıyor ancak narenciye, elma, armut gibi meyveler özellikle öne çıkarılıyor.

Sebzeler: Sebzeler de elbette meyveler kadar önemli. Bazı araştırmalar soğan, sarımsak, turpgiller, yeşil yapraklı sebzeler ve havuçların diğer sebzelerle karşılaştırıldığında kalp sağlığına daha fazla fayda sağlayabileceğini ancak tüm sebzelerin kalp açısından sağlıklı olduğunu belirtiyor.

Deniz ürünleri: Deniz ürünleri, kardiyovasküler sağlığa fayda sağlayan omega-3 yağları gibi besin maddeleri bakımından zengin olmasıyla öne çıkıyor. Bu yüzden düzenli olarak deniz ürünlerini tüketmek de önem taşıyor.

Tam tahıllar: Kinoa, kahverengi pirinç ve yulaf gibi tam tahıllar, lif ve kalp sağlığının iyileştirilmesiyle ilişkili diğer besin maddeleri açısından zengin olmasıyla öne çıkıyor. Araştırmalara göre, rafine edilmiş tahılları tam tahıllı gıdalar ile değiştirmek kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabiliyor.

Sağlıklı yağlar: Beslenmenize zeytinyağı, zeytin, kuru yemiş ve tohumlar, yağlı balıklar ve avokado gibi sağlıklı yağ kaynaklarını eklemek kalp sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Akdeniz tarzı beslenmenin önemli bir parçası olan zeytinyağının özellikle kalp dostu olduğu biliniyor.

kalp

Düzenli Egzersiz Yapın

Egzersiz yapmak ve sağlıklı bir kiloyu korumak, kan basıncınızı düşürmek ve kalp hastalığını önlemek için önemlidir. Günümüzde uzmanlar, günde en az 30 dakika veya haftanın çoğu gününde 30 ila 60 dakika egzersiz yapmayı öneriyor. Düzenli olarak egzersiz yapmanın, kalp sağlığına önemli ölçüde etki ettiğine dair araştırmalar da bulunuyor. Kısaca, aktif kalmanın ön planda olduğu bir yaşam tarzını benimseyerek siz de kalp sağlığınızı destekleyebilirsiniz.

kalp

Sigarayı Bırakın

Kalp hastalığı riskinizi azaltmak için atabileceğiniz en önemli adım sigarayı bırakmak olarak açıklanabilir. Sigara içmek koroner kalp hastalığı, kalp krizi ve felç için önde gelen risk faktörlerinden biri olarak biliniyor. Ek olarak sigara içmek organlarınıza zarar verirken vücudunuzun daha az çalışmasına neden oluyor ve kalp hastalığı riskinizi artırıyor. İyi kolesterol veya yüksek yoğunluklu lipoprotein miktarını azaltıyor ve kan basıncını yükseltiyor. Bu durum da atardamarlarda stresin artmasına neden olabiliyor. Dolayısıyla sigarayı bırakmak, kalp sağlığını destekleyen önemli bir adım.

kalp

Stresle Başa Çıkmayı Öğrenin

Uzun süre boyunca yüksek düzeyde stres yaşayan kişilerle kalp hastalıkları arasında bir bağlantı olduğu düşünülüyor. Stres; uyku sorunlarına, vücutta çeşitli olumsuz etkilere ve baş ağrılarına neden olabiliyor ve vücudu yorabiliyor. Ek olarak kronik stres, kalbin daha fazla çalışmasına neden olabiliyor. Bu durum, kalp hastalığına yönelik risk faktörlerini artırabiliyor. Dolayısıyla stresi yönetmek, kalbiniz için daha iyi bir yöntem olacaktır. Stresi yönetmeyi öğrenmek ve etkilerini azaltmak için genel sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olacak birçok stres azaltıcı alışkanlık edinebilirsiniz. Yavaşlama ve gevşeme egzersizleri veya yoga pratiklerinde yer alan nefes tekniklerini uygulamak gibi alışkanlıklara hayatınızda yer açabilirsiniz. Endişelerden kurtulmak, ailenizle ve arkadaşlarınızla daha fazla zaman geçirmek; daha sağlıklı, daha rahat bir yaşam tarzına da katkıda bulunabilir.

Bol Bol Yüksek Sesle Gülün

Gülmek elbette insanı mutlu eden, pozitif bir eylem. Günlük yaşamınızda yüksek sesle gülmek kalp sağlığınızın korunmasına yardımcı olabiliyor. İster komik filmler izlemeyi, ister arkadaşlarınızla şakalaşmayı seviyor olun, kahkaha kalbinize iyi gelebilir. Araştırmalar, gülmenin stres hormonlarını ve vücuttaki iltihabı azaltabileceğini, ayrıca iyi kolesterolü yükseltebileceğini öne sürüyor.

Yeşil Çay İçin

Yeşil çay, birçok sağlık yararı ile halihazırda popülerliğini koruyor. Kalp sağlığı konusunda da araştırmalar; yeşil çay içmenin, kolesterolü azaltabileceğinden söz ediyor. Her gün düzenli olarak yeşil çay içmek, kalp sağlığınızın daha iyi olmasına katkı sağlayabilir.

Kalp dostu Omega-3 takviyelerine de göz atmayı unutmayın.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!