Fit HubSağlıkCilt Elastikiyetini Artırmak için 5 Öneri

Cilt Elastikiyetini Artırmak için 5 Öneri

Cilt elastikiyetinin kaybedilmesinin yaşlanma sürecinin doğal bir parçası olduğu bilinir. Seneler geçtikçe cilt, kolajen kaybının yanı sıra, cilde esneme ve geri çekilme yeteneği sağlayan bir protein olan elastini de kaybetmeye başlayabilir. Elastin, cildin dermis adı verilen tabakasının bağ dokusunda bulunan bir bileşen olarak açıklanabilir ve yaş almanın yanı sıra çevresel ve yaşam tarzı nedenleri ile azalabilir.

Cildin elastikiyetini korumak için uygulanabilecek birçok yol var. İşte cildin elastikiyetini artırmaya yönelik önerilerden bazıları…

Beslenmenizi Düzenleyin

Her alanda olduğu gibi cilt esnekliğinde de beslenme düzeni önem taşır. Herhangi bir eyleme geçmeden evvel beslenmenizi düzenlemeniz, cildinizin esnekliğinin artmasına yardımcı olabilir.

Cilt elastikiyetini artırmaya yardımcı olan 5 önemli besine gelecek olursak…

Yağlı balıklar: Somon ve uskumru gibi yağlı balıklar sağlıklı ve esnek ciltler için mükemmel besinlerdir. Cilt sağlığını korumak için önemli olan zengin omega-3 yağ asitleri kaynaklarıdır. Omega-3 yağ asitleri; cildin kalın, esnek ve nemli kalmasına yardımcı olmak için gereklidir. Balıktaki omega-3 yağları kızarıklık ve sivilceye neden olabilecek iltihabı azaltabilir. Hatta cildinizi güneşin zararlı UV ışınlarına karşı daha az hassas hale getirebilir.

Avokado: Avokado da sağlıklı yağlar açısından zengindir. Bu yağlardan yeterince almak cildin esnek ve nemli kalmasına yardımcı olmak için çok önemlidir. Ayrıca avokadoların cildinizi güneşin zararlarından korumaya yardımcı olabilecek bileşikler içerdiği de bilinir. Avokado aynı zamanda cildinizi oksidatif hasara karşı korumaya yardımcı olan önemli bir antioksidan olan E vitamini açısından da iyi bir kaynaktır.

Kırmızı veya sarı biber: Biber, vücudunuzun A vitaminine dönüştürdüğü mükemmel bir beta karoten kaynağıdır. Aynı zamanda en iyi C vitamini kaynaklarından biridir. Bu vitamin, cildi sıkı ve güçlü tutan kolajen proteinini oluşturmak için gereklidir.

Brokoli: Çinko, A vitamini ve C vitamini de dahil olmak üzere cilt sağlığı için önemli olan birçok vitamin ve mineralle doludur. Ayrıca beta karoten gibi çalışan bir karotenoid olan lutein içerir. Lutein, cildinizin kurumasına ve kırışmasına neden olabilecek oksidatif hasara karşı cildinizi korumaya yardımcı olur.

Domates: Harika bir C vitamini kaynağıdır ve likopen de dahil olmak üzere tüm önemli karotenoidleri içerir. Beta karoten, lutein ve likopenin cildinizi güneşten kaynaklanan hasarlara karşı koruduğu bilinir. Ayrıca kırışıklığı önlemeye de yardımcı olabilirler.

Cilt elastikiyeti

Güneşe Maruz Kalmayı Sınırlayın

UV ışınlarına aşırı maruz kalmak cildin elastikiyetini azaltabilir ve cildin erken yaşlanmasına neden olabilir. Güneş koruyucu kullanmak cilt elastikiyetini iyileştirmez ancak daha fazla hasarı durdurabilir. Dolayısıyla güneş koruyucu kullanarak gerekli önlemleri alabilirsiniz.

Yüz Egzersizleri Yapın

Cilt altındaki kasları hedef alıp güçlendirebilecek bazı yüz egzersizleri olduğunu biliyor musunuz? Egzersizlerin cildin sıkılaşmasına katkıda bulunduğu söylense de rehberlik için bir profesyonele veya dermatoloğa danışmak elbette ki önemli. Ancak özellikle yüz yogası gibi trendleri araştırarak size uygun hareketleri uygulayabilirsiniz. Yüz kaslarınızı dinç tutarak elastikiyetini korumasına yardımcı olabilirsiniz. Yüz egzersizlerinden elde edilen sonuçların fark edilmesinin zaman alabileceğini unutmayın.

İlginizi çekebilir: Yüz Yogası Nedir? Nasıl Yapılır?

Cilt elastikiyeti

Yeterli Uyku ve Stres Yönetimi Konusuna Önem Verin

Kaliteli bir şekilde uyuyamamak ve kronik stres, cilt sağlığına ve görünümüne zarar verebilir. Her gece 7-9 saat kaliteli uyku almak cildinizin onarılması ve yenilenmesi için çok önemlidir. Ek olarak meditasyon, yoga veya derin nefes alma egzersizleri gibi stres azaltma tekniklerini uygulamak da stres seviyenizi yönetmenize yardımcı olabilir. Yüksek stres, sivilce gibi cilt sorunlarına yol açabilir ve egzama veya sedef hastalığı gibi mevcut rahatsızlıkları şiddetlendirebilir. Uyku ve stres yönetimine öncelik vererek sağlıklı ve ışıltılı bir cilde sahip olabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Daha Rahat Uyumak için Yapabilecekleriniz

Cilt elastikiyeti

Sigarayı Bırakın

Sigara içen kişilerin cilt elastikiyeti genellikle içmeyenlere göre daha azdır. Sigara içmenin cilt dışında da birçok zararı vardır. Örneğin kan damarlarını daraltır, kan akışını azaltır. Ek olarak besinlerin ve oksijenin cilde ulaşma yeteneğini sınırlandırır. Ayrıca sigaradaki toksinlerin, elastin ve kolajen liflerine de zarar verdiği gösterilmiştir. Sigarayı bırakmak, sigara içmenin cilde ve vücudun geri kalanına verdiği hasarın azaltılmasına yardımcı olur.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!