Fit HubBeslenmeKalp ve Damar Sağlığı İçin Kullanabileceğiniz En İyi 5 Takviye

Kalp ve Damar Sağlığı İçin Kullanabileceğiniz En İyi 5 Takviye

Herkes için hayati önem taşıyan kalp ve damar sağlığı hakkında neler biliyorsunuz? Beslenme şekliniz, kardiyovasküler sisteminizin en büyük koruyucusudur. Bu sebeple kalp ve damar sağlığınızı korumak için neler yediğinize oldukça önem göstermelisiniz. Beslenme şeklinizin iyi olmadığını düşünüyorsanız ya da nasıl daha iyi beslenebilirim diyorsanız sizin için faydalı olabilecek bir rehber hazırladık.

Kalp ve Damar Sağlığı İçin Neler Yapmalıyız?

Dünya üzerindeki ölümlerin 3’te 1’inin sebebi kalp rahatsızlıklarıdır. (1) Bu sebeple kalp ve damar sağlığı için yapılması gerekenler önem taşır. İlk olarak dikkat etmeniz gereken konuları aşağıda listeliyoruz:

  • Beslenme düzenimiz genel sağlığımızın tümü üzerinde belirleyici bir ol oynar. Kalp ve damar hastalıklarından korunmak için de tüm yaşantımız boyunca beslenmemize dikkat etmeliyiz.
  • Fiziksel olarak aktif olmak kalp sağlığınız için yapabileceğiniz bir diğer değişimdir. Her gün yarım saat kardiyo egzersizleri yapmanız, müsait olduğunuz zamanlarda yürüyüş yapmanız, fiziksel olarak aklınıza gelen her eylemi arttırmanız önemlidir.
  • Mental sağlık konusunda da dikkatli olmalısınız. Depresyon, aşırı stres ve sosyal olarak izole olmak kişinin mental sağlığını olumsuz etkileyebildiği için ruh halinizi ve düşüncelerinizi olumlu tutmaya çalışmalısınız.

Bugün detaylı bir şekilde sizlerle kalp ve damar sağlığı için ne yemeli sorusuna bakacağız. Ancak öncesinde doktorunuzdan, diyetisyeninizden ya da eczacınızdan da duymuş olabileceğiniz gibi kalp ve damar sağlığı için faydalı ek besinleri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Kardiyovasküler Sağlığınız İçin Takviyeler:

1.Nature’s Supreme Magnesium Citrate 250 Mg 120 Tablet

kalp-sagligi-icin-ne-yapilmali

Nature’s Supreme Magnesium Citrate 250 Mg 120 Tablet, biyoyararlanımı yüksek mangezyum sitrat formülüne sahiptir. Her tabletinde 250 mg magnezyum minerali desteği sunar. Magnezyum insan vücudunda 300’e yakın enzimde rol alır. Üründe patentli Jungbunzlauer marka ham madde kullanılmıştır. Kapsüller kolay yutulabilir, yumuşaktır. Ürün ISO 9001, 22000, GMP ve helal sertifikalarına sahip tesislerde üretilmektedir. Tatlandırıcı koruyucu, domuz katkı maddesi, gluten ve laktoz içermez. Servis başı ürün fiyatı 0,66 TL’dir.

2.Solgar Omega-3 950 Mg 50 Kapsül

kalp-sagligi-icin-ne-yapilmali

Solgar Omega-3 950 Mg 50 Kapsül, Solgar’ın en yüksek miktarda omega3 yağ asidi içeren besin takviyesidir. Ham maddesini soğuk su balıklarından elde eden ürünün çoğu muadiline göre omega-3 oranı yüksektir. Omega-3 yağ asidi kalp ve beyin fonksiyonlarının korunmasıne ve gözün normal fonksiyonlarının korunmasına yardımcı olmaktadır. Takviyenin her kapsülünde 1,4 gram balık yağı konsantresi ve içerisinde 950 mg omega-3 yağ asidi bulunmaktadır. Cam şişe içerisinde 100 kapsül olarak satılmakta olan ürünün servis başı ürün fiyatı 3,24 TL’dir.

3.Nature’s Supreme Tonalin CLA 1250 Mg 120 Yumuşak Kapsül

kalp-sagligi-icin-ne-yapilmali

Nature’s Supreme Tonalin CLA 1250 Mg 120 Yumuşak Kapsül, CLA patentine sahip tek form olan Tonalin® ham maddesini içermektedir. Tonalin® CLA’nın etkinliği 18 farklı araştırma tarafından desteklenmektedir. CLA’dan yeterli şekilde yararlanabilmek için günde en az 1000 mg CLA tüketilmesi önerilir. CLA kilo kontrolünüz için ve diyabet ya da obeziteye sahipseniz kilo vermenize yardımcı olabileceği için kalp hastalıklarının önlenmesine katkıda bulunabilir. Ürün tatlandırıcı, koruyucu, domuz yan ürünleri, laktoz, gluten ve GDO içermez. Aynı zamanda ISO 9001, 22000, GMP ve helal sertifikalarına sahiptir. Ürünün servis başı fiyatı 1,16 TL’dir.

4.New Life Efa One 45 Kapsül

kalp-sagligi-icin-ne-yapilmali

New Life Efa One 45 Kapsül, IFOS (Uluslararası Balık Yağı Standartları Enstitüsü) kalite onayına sahip bir üründür. Her kapsülde 1020 mg omega-3 yağ asidi içermektedir. EPA ve DHA oranları sırası ile 580 mg ve 390 mg’dır. KD-Pür teknolojisi ile ürün toksik maddelerden uzaklaştırılmıştır. Trigliserid formdaki ürünün servis başı satış fiyatı 3,20 TL’dir.

5.Aniqnaturals Superba Krill Oil 60 Kapsül

kalp-sagligi-icin-ne-yapilmali

Aniqnaturals Superba Krill Oil 60 Kapsül, fosfolipit formda olan omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Krill yağının içerisinde bulunan astaksantin maddesini içermektedir. Her kapsülde 100 mcg astaksantin bulunmaktadır. Astaksantin pigmenti vücutta kan lipitlerinin yapısında ve glukoz yıkımında kullanılır. Superba Krill Yağı, Norveç’te bulunan Aker Biomarine’in patentli teknolojisi ile üretilmektedir. Ürün içerisinde koruyucu madde, renklendirici boya, domuz yağı katkıları bulunmamaktadır. Ürünün servis başı satış fiyatı 5,63 TL’dir.

Kalp ve Damar Sağlığı İçin Nasıl Beslenilmeli?

Beslenme düzeninizde değişiklik yaparken ilk olarak yeme alışkanlıklarınızı gözden geçirmelisiniz. Hangi yiyeceklerden ne miktarlarda tüketiyorsunuz, yağ tüketiminiz çok mu, yoksa ısıl işlem görmüş yağ ve kızartmalardan mı çok tüketiyorsunuz ya da balık tüketimine dikkat ediyor musunuz?

kalp-sagligi-icin-ne-yapilmali

Bu gibi soruları cevaplandırarak beslenme düzeninizde değişiklikler yapmaya başlayabilirsiniz. Diyetiniz için özen göstermeye başlamışken alkol ve sigara tüketimini de bırakmanız kendiniz için yapabileceğiniz en önemli etmenlerden biridir.

Bunların yanısıra yüksek tansiyon, trigliseritler, kolesterol, inflamasyon gibi kalp hastalıkları oluşumuna kapı aralayabilecek belirtilerin azaltılması ve dengelenmesinde bazı yiyecekler rol oynayabilir. Kalp sağlığınızı destekleyecek yiyecekleri aşağıda sizlerle paylaşıyoruz:

1. Lif İçeriği Yüksek Yeşil Sebzeler

kalp-sagligi-icin-ne-yapilmali

Ispanak, marul, roka, kara lahana ve pazı başta olmak üzere, yeşil yapraklı sebzeler, vitamin, mineral ve antioksidan açısından kuvvetli yiyeceklerdir. Aynı zamanda bu sebzeler bol miktarlarda k vitamini içerirler. K vitamini damarlarınızın korunmasına ve kanın gerektiğinde pıhtılaşabilmesine yardımcı olur. (2, 3)

2. Kırmızı Meyveler

Yemesi keyifli kırmızı meyveler kalp sağlığınız açısından önemli bir kaynaktır. Çilek, böğürtlen, ahududu ve yaban mersini gibi meyveler güçlü birer antioksidandır. Kırmızı meyvelerde bulunan antioksidanlar vücutta kalp rahatsızlıkları oluşturabilecek oksidatif stresin gelişmesini önlerler. (4) Bir çalışmada kırmızı meyvelerin günlük tüketiminin kan hücrelerinin fonksiyonlarını geliştirdiği ve tansiyonun kontrolüne yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. (5)

3. Yağlı Soğuk Su Balıkları

kalp-sagligi-icin-ne-yapilmali

Somon, ton balığı ve sardalya başta olmak üzere yağlı soğuk su balıkları en zengin omega-3 kaynaklarıdır. Doğal beslenme yolu ile kalp, beyin ve göz sağlığını destekleyen omega-3 yağ asitlerini alabilmek için her hafta mutlaka beslenmenizde bu tür balıklara yer vermeniz gerekir.

324 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada 8 hafta boyunca haftada 3 gün somon tüketiminin diyastolik kan basıncını azalttığı gözlemlenmiştir. (6) Başka bir çalışma ise uzun süreli balık tüketiminin total kolesterolü düşürdüğü, kan trigliseritleri, kan şekeri ve tansiyon konusunda olumlu değişimler yaptığını göstermiştir.

4. Domates

Ülkemizde de bolca bulunan domates, kalp ve damar sağlığı için önemli bir yiyecektir.

Domatesin içerisinde bulunan likopen adındaki antioksidanın kanda azalması kalp krizi ve inme gibi hastalık riskinin gelişmesine ya da artmasına sebep olabilir. (7, 8) 25 çalışmanın incelendiği başka bir yazıda yüksek likopen oranının kalp krizi ve inme olasılıklarını azalttığından bahsedilmiştir. (9)

5. Zeytin Yağı

Akdeniz mutfağının demirbaşı zeytin yağı kalp dostu yönü ile tanınır. Kronik kalp rahatsızlıklarının ve inflamasyonun azaltılmasına yardımcı olan birçok antioksidan içerir. (10, 11) Ayrıca içerisindeki yağ azitleri kalp sağlığını olumlu bir şekilde destekler.

kalp-sagligi-icin-ne-yapilmali

Yüksek kalp hastalığı riskine sahip 7216 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada, zeytinyağı tüketimi fazla olan kişilerin kalp rahatsızlığı riskinde %35 azalma görülmüştür. Ayrıca yüksek miktarda zeytin yağı tüketimi kalp problemine bağlı ölüm riskini %48 oranında azaltmaktadır. (12)

Bilim insanları kalp krizi, kolesterola bağlı damr tıkanıklı ve benzer kalp rahatsızlıklarını engelleyebilmek için birçok çalışma yapmaya devam ediyor. Ancak kişilerin kardiyovasküler sağlıklarını korumak için büyük bir özen göstermelerini söylüyorlar ve beslenmenin hiçbir şekilde gözardı edilmemesi gerektiğini söylüyorlar.

Beslenme düzeninizde yapacağınız değişim, kullanıyorsanız sigara ve alkolü bırakmanız, mümkün oldukça egzersiz yapmanız kalp sağlığınız için alabileceğiniz en kolay ve en temel yöntemlerdir.

[yasr_overall_rating]

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!