Fit HubBeslenmeK Vitamini İçeren Besinler ve Takviye Önerileri

K Vitamini İçeren Besinler ve Takviye Önerileri

A, B, C veya E vitamininde olduğu gibi K vitamini de insan metabolizmasında büyük bir öneme sahip. Birçok besin yoluyla doğal olarak alabildiğimiz K vitaminin özellikleri arasında; kan pıhtılaşmasına yardımcı olması ve kemik gelişimine katkı sağlaması yer alıyor.

K vitamini

K vitamini Nedir?

K vitamini, yağda çözünen vitamin grubunda yer alıyor. Birkaç farklı K vitamini türü olmasına rağmen, insan beslenmesinde en sık bulunan türleri K1 vitamini ve K2 vitamini olarak biliniyor. K vitamini, çoğunlukla yeşil yapraklı sebzeler gibi bitkisel gıdalarda bulunmasıyla öne çıkıyor. Gerekli durumlarda ise K vitamini takviyeleri vitamin eksikliğinin giderilmesine yardımcı olabiliyor.

K vitamini, günlük hayatımızda tükettiğimiz çoğu besinin içerisinde yer alıyor. O besinlerden en önemlileri ise şöyle listeleniyor:

K Vitamini İçeren Besinler

Ispanak

K vitamini açısından zengin besinler arasında yer alan ıspanak, kolayca ulaşılabilen K vitamini takviyelerinin arasında yer alıyor. Ispanağı, salatalarda ve yemeklerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca ıspanak; bol miktarda C, E ve B vitaminleri, magnezyum, demir ve kalsiyum minerallerini de içermesi sayesinde besleyiciliği yüksek bir sebze.

Brokoli

Brokoli, zengin K vitamini kaynaklarından biri olarak biliniyor. Düzenli olarak brokoli tüketerek K vitamini seviyelerinizi yükseltebilirsiniz. Brokoliyi haşlama olarak daha sağlıklı şekilde tüketebilirsiniz. Salata ve çorbalarda hatta yemeklerde bile ek olarak kullanarak K vitamini alabilirsiniz.

K vitamini

Bamya

Seveninin favorisi, sevmeyeninin hiç de alışamadığı bamya, K vitamini açısından yüksek değerlere sahip oluşuyla ön plana çıkıyor. Mevsiminde toplandığında ve tüketildiğinde ise sağlıklı bir K vitamini kaynağı oluyor. Bamyaya bir şans vermenizi ve beslenme listenize eklemenizi öneririz.

Lahana

Yeşil yapraklı sebzelerin arasında en çok tüketilenlerden biri olan lahana, doğal yollarla K vitamini almanın lezzetli bir yolu olarak biliniyor. Salataların vazgeçilmezi olan lahana, birçok farklı türüyle de masalarımızda yerini alabiliyor. Yemeklerde veya salatalarınızda kullanabileceğiniz lahana, K vitamini açısından oldukça zengin.

Maydanoz

Maydanoz, K vitamini söz konusu olduğunda akla gelen aromatik bitkilerden biridir. Öyle ki lahana kadar K vitamini içeriğine sahip olmasının yanı sıra diğer özellikleriyle de dikkat çekiyor. İçeriğindeki A, C, K vitaminleri bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlarken, A vitamininin de lenfosit ve beyaz kan hücreleri üzerinde doğrudan etkili olduğu biliniyor.

K vitamini

Yeşil Çay

Antioksidan etkileriyle neredeyse hemen her beslenme listesinde karşımıza çıkan yeşil çay, K vitamini açısından da bizi şaşırtmıyor ve zengin K vitamini kaynaklarının arasında yerini alıyor. Yeşil çayın ayrıca; C ve B vitaminleri, magnezyum, potasyum, florür gibi mineralleri de içeren bir yapısı bulunuyor.

Süt & Süt Ürünleri

Süt ve süt ürünleri de K vitamini açısından etkili besinlerin arasında yer alıyor. Süt, yoğurt, peynir veya kefir gibi süt ürünlerini beslenme listenize ekleyerek K vitamini seviyelerinizin artmasına yardımcı olabilirsiniz.

Günlük beslenmenizi aksatıyorsanız, yetersiz besleniyorsanız veya koşuşturmalı bir hayatın içerisinde besin değeri yüksek gıdalara ulaşamıyorsanız, vitamin değerlerinizi öğrenmek adına düzenli olarak kontrole gitmeniz öneriliyor. Böyle bir durumda doktorunuza danışarak vitamin takviyelerine başvurabilirsiniz.

K Vitamini Takviyeleri Neler?

K vitamini takviyeleri, birçok marka tarafından farklı gramajlarda üretiliyor. Sektörde öne çıkan bazı K vitamini takviyelerini sıralıyoruz…

Nature’s Supreme Vitamin K2 100 Mcg 60 Kapsül

K vitamini desteklerinde sıkça karşımıza çıkan K2 türü, Nature’s Supreme markası tarafından kaliteli ham maddelerle üretilmesiyle ön plana çıkıyor. Nature’s Supreme Vitamin K2, %100 natürel yöntemler kullanılarak üretiliyor ve yüksek verimlilikte K2 vitamini desteği sağlıyor. Natürel yöntemlerle üretilen K2 vitamininin aktif izomerleri sayesinde yüksek seviye biyoyararlanım sağlıyor ve çok uzun süre dolaşım sisteminde kalabilen bir ham madde olması sayesinde uzun süre etkisini hissettiriyor.

Nature’s Supreme Vitamin D3 + K2 20 mL Damla

Çifte avantaj olarak geliştirilen Nature’s Supreme Vitamin D3 + K2 20 mL Damla, hem D3 hem de K2 vitamini desteğini bir arada sunmasıyla öne çıkıyor. Bu takviye, vücudun ihtiyaç duyduğu D3 ve K2 vitaminlerini aynı anda sinerjik bir etkiyle vücuda kazandırmayı amaçlayan bir gıda takviyesi olarak geliştirilmesi ile dikkat çekiyor. Servis başına günlük ihtiyacın %500’ünü karşılayan 1000 IU D3 vitamini ve 11,25 mcg K2 vitamini sağlayan ürün, damla formu sayesinde kolayca kullanılabiliyor ve vücutta hızlı emilim özelliği gösteriyor.

K vitamini

Ocean MK-7 100 Mcg K2 Vitamini 30 Kapsül

Daha küçük ve kısa süreli kullanımlarda Ocean markasının K2 takviyesi ideal bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. 30 kapsüllük kullanım sayısı ile daha ekonomik olabilen, aynı zamanda da kaliteli içeriği ile maksimum avantaj sağlaması amaçlanan Ocean MK-7 100 Mcg K2 Vitamini 30 Kapsül, K2 vitaminin efektif formu olan patentli Menakinon-7 (MenaQ7) içeriyor.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!