Fit HubSağlıkJet Lag'e Hızlı Çözüm

Jet Lag’e Hızlı Çözüm

Jet lag harika bir yolculuğun kötü bir yan etkisi olabilir ve bir hafta boyunca uyku düzeninizi alt üst edebilir…

Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi’ndeki (Boston) araştırmacılar, 24 saatte jet lag’i atlatabileceğiniz bir yol keşfettiler. Tek gereken, hızlı bir perhiz yapmanız…

Yani bir başka deyişle, bir gün boyunca hiçbir şey yemeyeceksiniz.

Araştırma ekibi, Bilim dergisinin 2008 yılında yayımlanan bir sayısında vücudun ana zamanlayıcısı olarak görev yapan ışığa bağlı saati geçersiz kılacak “yiyecek bağlantılı bir saat” keşfettiklerini anlatıyor. Olay şöyle işliyor:

Beynin suprachiasmatic nucleus (SCN) olarak bilinen hipotalamusundaki bir grup hücre, vücudun ana biyolojik saati olarak görev yapıyor. SCN gözlerden aydınlık-karanlık döngüsü hakkında sinyaller alıyor ve bu bilgiyi dorsomedial nucleus olarak bilinen hipotalamusta uyku, beslenme, faaliyet hatta hormon döngülerini düzenleyen bir grup hücreye aktarıyor.

Araştırmacılar, 24 saatlik perhiz döngüsünden sonra gelen beslenmenin SCN’yi geçersiz kıldığını ve vücudun yemek zamanlarından hareketle belirlenen günlük ritimlerini sıfırladığını keşfetti. Kısacası bir daha uzun yolculuğa çıkacağınız zaman 16-24 saat aç kalın, ardından yeni zaman dilimini esas alarak tekrar yemek yiyin.

Çok hoş bir durum değil belki, ama bir haftalık sersemlikten iyidir.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!