Fit HubAntrenmanJay Emekli Olmalı mı? - ll

Jay Emekli Olmalı mı? – ll

jayarka

Bu, para kazandıracak bir poz ama ben hiç bir zaman Jay’in, Dorian ve Ronnie gibi, arkadan iyi göründüğünü düşünmedim. Yıllar içerisinde büyük gelişmeler kaydetti ve hakemler de bunu ödüllendirdiler.

2011

Alt sırt her şeyi söylüyor; yukarı doğru çıkmaya çalışırmış gibi görünüyor. Quadriceps genişliği –ki bu pozda fazlasıyla ihtiyacınız vardır– kaybolmuş. Kas kaybetmeye başlamış ki bu sertlik ve dolgunlukla ün yapmış bir adam için hiç iyi bir gelişme değil. Bu poz geçen üç yıl içinde ne kadar gerilediğini açıkça gösteriyor.

2010

Kalça kaslarının geçen yılki gibi olduğunu gösterme çabasında, ama tek elde ettiği genel bir vasatlık oluyor. Bacakları da gerilemiş ve sırtındaki detaylarda azalma var. Kolları biraz sulu gibi duruyor. En çok dikkat çeken ise alt sırtındaki kırışıklıklar –Biz Jay’in formunun iyi olup olmadığını buradan anlarız.

2009

Harika üst sırt genişliğine sahip ve kollar da iyi görünüyor. Quadriceps genişliği dikkat çekici, hamstring (arka bacak) ve kalça kasları dolu ve sıkı. İyi görünen kalfları da cabası. Jay bu pozla kimsenin aklını başından alamaz ama kalınlığı ve genişliği bir alkışı hak ediyor.

jayyan

Jay gerçekten kalın. Bu yan açıdan bile kalınlığı tatmin edici. Ancak Phil’i kendisinden uzak tutabilmesi için daha fazla detaya sahip olması gerekiyor.

2011

Bu, önceki yıllara benzer bir versiyonu. En büyük farklılık bacaklarda. Hamstring’lerde azalan genişliğe ve kıvrıma bakın, özellikle de alt kısmına. Üst vücudundaki detaylarda canlılık gitmiş.

2010

Genel hacim eskisi gibi etkileyici değil. Göğsü düz ve kas grupları arasındaki farklılık belirginlikten uzak. Bacaklarının da eskisi gibi iri ve dolu olmadığını görebilirsiniz.

2009

Burada gerçekten de iyi bir hacim var. Göğsü güzel ve yuvarlak omuz kasları ve kolları dolu. Omuz/kol bağlantısı hiç bu kadar iyi görünmemişti. Alt vücut detayları belirgin, quadriceps ve hamstring’leri gayet iri.

EN İYİ SENARYO

Müsabık bir sporcu olarak onun geri dönmek için tek nedeni olacağını biliyorum: Herkes gibi o da en iyi durumunda bırakmak isteyebilir. Biceps yırtılması yüzünden elinden gelenin en iyisini yapamadı, bunu telafi etme isteği ve bu unvanı kaydedip tekrar kazanma dürtüsü (ikinci kez) onu geri dönmeye ikna edebilir. Ama Phil’i yenme ihtimali olduğunu düşünmüyorum. Phil hakkıyla kazandı ve olduğu noktadan sürekli daha ileri gidebileceği bir yaşta. Jay ise ancak bir zamanlar olduğu şekline gelebilmek için çırpınabilir. Bence kariyerinin bu noktasında en iyi yapabileceği, ancak ilk altıya girebilmektir.

EN KÖTÜ SENARYO

Geçen üç yılı ele alırsak fiziğinin gelişmediği ortada. 2009’dan beri ilerlediğini görmedim. Eğer bu durum böyle devam ederse ilk altıya girmekte bile zorlanabilir. Jay’in elinden geleni yapacağından şüphem yok ama vücudunun ona ayak uydurabileceğini düşünmüyorum.

YAPMASI GEREKEN ŞEY

Biraz dinlenirse –ki bayağı bir dinlenmesi gibi gerekiyor, çünkü Jay’ın programının yoğunluğunun bir eşi daha yoktur. O zaman belki daha iyi durumda geri dönebilir. Hakemlerin onu en son gördükleri ve hiç de iyi durumda olmadığı 2011’deki haliyle kıyaslayacak olmaları bir avantajdır. Şu anda 38 yaşında olduğuna göre bu sporda hala zamanı var demektir. Ama tabii ki herkes farklıdır ve belki de Jay kırklı yaşlarında da devam edebilecek motivasyona sahip değildir.

SON SÖZ

Jay büyük bir şampiyondur ama tekrar Mr. Olympia olacağını zannetmiyorum ve bunun dışında da devam etmesi için bir neden yok. Gelebileceği daha üst bir seviye bulunmuyor. Dört kez Mr. Olympia oldu! Bir kez bile Olympia’yı kazanamayan büyük sporculara bakın: Flex Wheeler, Kevin Levrone, Chris Cormier, Shawn Ray ve diğer pek çoğu. Bu adam günümüzde bu işin içinde olan herkesten daha fazla şey başardı. Tüm bu yıllar boyunca Ronnie ile mücadele etti ve sonunda zirveye çıkmayı başardı. Asla yılmadı. Kariyeri boyunca başardıkları için onu çok takdir ediyorum. Jay hiç bir zaman en simetrik ya da detaylı kişi olmadı ama sahip olduklarıyla en çok şeyi sunan o oldu. Büyük bir fan tabanı olan muhteşem bir elçiydi. İnsanlar onun vücut geliştirmeye duyduğu aşkı hissetti ve çalışma ahlakından dolayı ona hayran oldular. İşin içinde olmak için müsabakalara devam etmek şart değil. O hala endüstride adı ve sözü geçen birisidir. Bu spordaki hem en iyi sporculardan hem de en iyi iş adamlarından birisidir. O yüzden şimdi, kimsenin beklemediği şeyleri başaran dört kez Mr. Olympia birincisi, tanıdığımız Jay olarak, emekliye ayrılması gerektiğini düşünüyorum. M&F

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!