Fit HubFitnessJay Emekli Olmalı mı? - I

Jay Emekli Olmalı mı? – I

IFBB profesyonel sporcusu Dennis James, Jay Cutler’ın yıllar içindeki fiziksel değişimini masaya yatırıp başlıktaki soruya cevap arıyor…

Bu her spor dalında olur. Hala işinin bitmediğini düşünen bir boksör; şampiyonlukta son bir kez daha boy göstermesi gerektiğine inanan futbolcu. Ama en ileri düzeyde ve yetenekli sporcu için bile fiziksel yetenek ve iradenin artık yetmediği bir an gelir. Acaba Jay Cutler için de o an geldi mi?

14 yıllık IFBB kariyeri boyunca dört kez Olympia şampiyonu olan Jay, hiç olmaz zannedilen bir şeyi başardı. 2006 yılında Ronnie Coleman’ın sekiz yıllık Olympia hakimiyetini sona erdirdiğinde 23 yıldır savunmada olan bir şampiyon ilk kez yenilmiş oluyordu. Üç yıl sonra ise Olympia birinciliğini kaybedip tekrar kazanan ilk kişi oldu. Sadece Coleman, Lee Haney, Arnold Schwarzenegger ve Dorian Yates’in ondan daha fazla Olympia unvanı vardı. Fakat geçen yıl bu sporun en yüksek mertebesini Phil Heath’e kaptırdıktan sonra herkesin aklına aynı soru geldi: “Jay emekli olacak mı? Emeklilik vakti geldi mi?”

Eski IFBB profesyoneli Dennis James’e ne düşündüğünü sorduk. James, Cutler’ın fiziğini masaya yatırdı, 2009’dan 2010’daki tarihe adını altın harflerle yazdırdığı üçüncü Olympia birinciliğine, Heath’e karşı güç bela kazanması ve ardından da geçen yıl ki yenilgisine kadar. Korkunun ecele faydası olmadığından “Jay’in emeklilik vakti geldi mi?” sorusuna doğru olduğuna inandığımız cevabı vermemiz gerekiyor.

jay2

  • Bu Jay için güzel bir poz. Geniş üst vücuduyla ve dış quadriceps (ön bacak) genişliğiyle bolca yer kaplıyor. Bunu gören seyirciler kendinden geçer.

2011

Önceki kadar büyük, dolu, sert ve sağlam değil. Omuzları gerilemiş ve beli nispeten daha kalın görünüyor. Görmek istediğimiz Jay bu değil. Yarışmadan sadece iki hafta önce yırttığı sol biceps’i de dikkat çekiyor –bir şekilde aklınız orada kalıyor. Her geçen yıl daha küçük ve düz hale gelmekte. Bu, vücudunun yorulduğunun ve dinlenmek istediğinin bir işareti.

2010

Aynı kondisyonu sergilemeye çalıştığını ama başaramadığını görebilirsiniz. Eskisi kadar yağsız olmadığını söylemiyorum ama biraz daha düz görünüyor ve kasları derisini zorlamadığından hiç bir şey de olmuyor. Bacakları etkileyici olmadığı gibi alt göğsü de yeterince dolgun değil.

2009

İri, dolu, yuvarlak ve mükemmel bir formda. Bu onun en iyi hali. Quadriceps genişliği ve detaylarıyla diğerlerinin önüne geçmeyi başarıyor. İnsanlar hala onun 2001’deki (ikinci geldiği) halinin en iyisi olduğundan bahsediyorlar ama eğer fotoğrafları kıyaslarsanız burada çok daha iri ve şekilli olduğunu görebilirsiniz.

jay3

  • Onun en büyük özelliği müsabakadaki en iri adam olmasıdır ve bunu burada da açıkça görebilirsiniz. Bu spordaki en iyi kollara sahip olmasa da sahip olduğu genel hacim nedeniyle bu yine de çok iyi bir poz sayılır.

2011

Sırt kasları geçtiğimiz iki yıla kıyasla gerilemiş ve bunun da genişliği üzerinde olumsuz bir etkisi olmuş ki bu çok önemli bir noktadır. Jay bir profesyonel ve zayıflıklarını nasıl saklayacağını çok iyi biliyor ama eksiklikleriniz bu denli görünür hale gelince ne yapsanız fayda etmez.

2010

Hala iyi, ama hacimde hafif bir azalma var. En dikkat çekici farklılık sırt kasları ve bacaklar da göze çarpmakta – bu da belini daha kalın gösteriyor. Bacaklarının detay durumu hala iyi.

2009

Diğerlerine kıyasla burada hacim avantajını bariz göstermekte. Sırt kasları geniş ve dolu, quadriceps’lerinde herkesten farklı detay ve ışık var. Podyumda beli en ince olan kişi denemez ama iyi bir üçgen görünüme sahip olduğu da inkar edilemez.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!