Fit HubAntrenmanİstanbul'daki En İyi Koşu Rotaları

İstanbul’daki En İyi Koşu Rotaları

Koşu, en popüler ve tercih edilen egzersizlerin arasında yer alıyor. Ekipmana ihtiyaç duyulmadan gerçekleşmesi, ekonomik olarak bir gerekliliğinin bulunmaması, çoğunlukla açık havaya uygun olması sayesinde koşu sporu, en sevilen aktivitelerin başında geliyor.

İstanbul’da yaşayan birçok kişi ise koşmak için alternatif yerler arıyor. Böylece gün geçtikçe çoğu park ve bölge, spora daha elverişli hale getiriliyor. Günümüzde hem Anadolu hem de Avrupa yakasında sahip olduğu avantajları ve özellikleriyle dikkat çeken birçok koşu alanı olduğunu biliyor muydunuz? Siz de alternatif koşu rotaları arıyorsanız bu konumlara göz atabilir, rotanızı değiştirebilirsiniz.

İşte İstanbul’da bulunan göz alıcı koşu rotaları…

Yıldız Parkı Korusu

Koşuya gitmek için trafikte saatler harcamak yerine şehrin tam ortasında bulunan Yıldız Parkı Korusu, ağaçlarla çevrili ve koşucular tarafından da sıkça tercih edilen bir rota. Beşiktaş – Ortaköy arasında yer alan bu park, zorlu parkurlarıyla da dikkat çekiyor. Siz de Yıldız Parkı’nı kullanarak hem açık havayı içinize çekebilir hem de antrenmanınızı tamamlayabilirsiniz.

Belgrad Ormanı

Yemyeşil ve çok keyifli bir parkur olmasıyla dikkat çeken Belgrad Ormanı, ağaçlarla koşmak isteyenlerin ilk tercihi. Oldukça geniş bir arazide bulunan bu ormanın içinde göl, oturma alanları, çiçek bahçeleri gibi ayrıcalıklı alanlar da bulunuyor. Başlangıç ya da ileri seviye fark etmeden herkesin koşabileceği bu parkur, ulaşım açısından özel araç gerektirebilir çünkü toplu taşıma araçlarının alan içerisine girmesi yasak.

Alman Deresi Yürüyüş Parkuru

Çoğu insanın bilmediği ama aslında şehrin içinde her gün bize el sallayan Alman Deresi Yürüyüş Parkuru, sadece koşu parkuru olarak değil, aynı zamanda bir fitness alanı olarak da kullanılıyor. Sebebi ise koşup ısındıktan sonra yoga veya kardiyo yapabileceğiniz fitness alanı ve yoga çadırına sahip olması. Eğer fitness veya yogayla da ilgileniyorsanız, bir taşla iki kuş vurabilir, temiz havanın da tadını çıkarabilirsiniz.

Profesyonel Koşucular için: Maltepe Atletizm Pisti

Maltepe, Çınar Mahallesi’nde yer alan atletizm pisti özellikle profesyonel koşucuların uğrak yeri. Böyle pistlerin İstanbul’da az bulunması, var olanların da giriş ücretlerinin yüksek olması gibi durumlar çoğu profesyonel sporcunun ulaşımını etkiliyor. Maltepe Atletizm Pisti ise tüm halka açık olmasıyla ön plana çıkıyor. Profesyonel koşucular ve interval koşuları için de gayet uygun.

Caddebostan – Maltepe

Bağdat Caddesi’nin en sevilen kısmı olan sahil bölgesi, Bostancı’dan neredeyse Kartal’a kadar uzanan bir koşu rotasına sahip. Caddebostan ve çevresinde ise mola verdiğinizde oturabileceğiniz kahve ve yemek restoranlarına rastlayabilirsiniz. Hafta sonu daha kalabalık olabileceği için tercihinizi hafta içi günlerinden kullanmanız rotanızı belirlemenize yardımcı olabilir.

Bebek Sahili

Deniz havası almayı seviyorsanız Bebek sahili tam size göre. Hem yürüyüş yapıp hem boğaz manzarasına doymak için Bebek sahili tercih edebilir, rotanızı biraz şehrin içine yöneltebilirsiniz. Arnavutköy’den başlayarak Sarıyer’e kadar ilerleyen sahil yolunun Bebek semtine denk gelen bölgesi, Avrupa yakasındaki koşucuların sık tercih ettiği yerlerin arasında yer alıyor.

Moda Sahili, Kadıköy

Kadıköy’de gençten yaşlısına, sporcusundan öğrencisine çoğu insanın uğrak noktası olan Moda sahili, Kurbağalıdere ve Fenerbahçe üzerinden Kalamış Parkı’na doğru uzanan yürüyüş ve koşu parkuruyla dikkat çekiyor. Çok popüler bir bölge olmasına rağmen kalabalık olmaması da Moda sahilinin en sevilen özelliklerinin arasında yer alıyor. Sahil yolunun üzerinde tenis ve basketbol sahaları da bulunuyor. Koşu antrenmanınızı tamamladıktan sonra sahilin yeşil alanlarında piknik yapabilir ya da huzur içinde kitabınızı da okuyabilirsiniz.

Fenerbahçe Parkı

Moda sahiline yakınlığıyla dikkat çeken Fenerbahçe Parkı, keyifli parkurları ile biliniyor. Deniz kenarında bulunan koşu ve yürüyüş yolu, ağaçlar ve çiçeklerle olan dikkat çekici armonisi Fenerbahçe parkının sevilen özelliklerinin arasında bulunuyor. Çocuklu ailelerin de sık tercih ettiği bu park, hafta sonları kalabalık olabiliyor, dolayısıyla koşu antrenmanlarınız için hafta içi günlerini seçmek daha konforlu olabilir.

Koşu antrenmanınızdan önce veya sonra içebileceğiniz protein shake ürünlerini inceleyin!

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!