Fit HubBeslenmeDoğadaki Mucize: Hindistan Cevizi Yağı ve Faydaları

Doğadaki Mucize: Hindistan Cevizi Yağı ve Faydaları

Hindistan cevizi yağı son zamanlarda beslenme trendlerinin içinde sıkça yer alıyor, güzellik sektöründe tercih ediliyor ve hayatın her alanına entegre ediliyor. Doğanın mucizelerinden biri olan bu yağ ile sağlıklı bir hayata ilk adımınızı atabileceğinizi biliyor muydunuz? Eskiye nazaran artık daha kolay bulunan ve satın alınabilen bu yağ, orta zincirli trigliseritler (MCT) familyasında bulunuyor. Yani; Hindistan cevizi yağı diğer yağlara göre vücudumuzda daha hızlı parçalanıyor ve diğer doymuş yağlar kadar zararlı etki bırakmıyor. Ayrıca Hindistan cevizi yağı, vücutta depolanmak yerine direkt karaciğere gidiyor ve burada enerji kaynağı olarak kullanılmaya başlıyor.

Hindistan cevizi yağını bu kadar faydalı yapan birçok farklı özelliği daha mevcut. Siz de Hindistan cevizi yağını hayatınıza entegre ederek faydalarını deneyimleyebilir, hayat kalitenizi yükseltebilirsiniz.

İşte Hindistan cevizi yağının faydaları…

1. Kilo Vermeyi Hızlandırır

Hindistan cevizi yağı daha önce de bahsedildiği gibi MCT açısından oldukça zengin. Bu özelliği sayesinde Hindistan cevizi yağı size enerji artışı sağlamada yardımcı olur ve vücudunuzun yaktığı kalori sayısını artırabilir. Bu yağ vücudun daha hızlı yağ yakmasına yardımcı olabilir. Bazı araştırmalar MCT’lerin 24 saat boyunca yakılan kalori sayısını %5’e kadar artırabileceğinden bahsediyor ancak henüz kesin bir sonuca ulaşılmış değil. Burada önemli olan Hindistan cevizi yağının diğer yağlara oranla daha hızlı yakılması ve bu şekilde kilo vermeye yardımcı olmasıdır.

2. Enerjiyi Artırabilir

Hindistan cevizi yağının sahip olduğu MCT’lerin tıpkı karbonhidratlar gibi doğrudan karaciğere gittiğini biliyor muydunuz? Diğer yağların aksine bu yağ kas ve yağ gibi onlara ihtiyaç duyan dokulara gitmez ve depolanmaz. Böylelikle karaciğere giden MCT’ler size aradığınız enejiyi sağlar ve performansınızı artırmanıza yardımcı olur. Sportif aktvitelere başlamadan evvel Hindistan cevizi yağı tüketmek tıpkı karbonhidratlar gibi size enerji sağlayacaktır.

3. Daha Uzun Süre Tok Tutar

Hindistan cevizi yağının bir diğer kilo vermeye yardımcı özelliği tok tutmasıdır. Sahip olduğu MCT’ler açlığa neden olan hormon seviyelerinde değişiklik meydana getirerek iştahı azaltan ketonlar üretir. Böylelikle bu yağ insanların daha az yemelerine yardımcı olur. Öğünlerinize Hindistan cevizi yağını ekleyerek tok hissetme sürenizi uzatabilir, kalori alımınızı bu sayede azaltabilirsiniz.

Tok tutan bir diğer besin chia tohumu hakkında ne kadar bilgilisiniz?

4. Antimikrobiyal Etkileri Olabilir

MCT’ler; laurik asitten oluşurlar ve bunlar çeşitli zararlı mikroorganizma türlerinin çoğalmasını önler. Böylelikle antimikrobiyal bir etki yaratır. Bazı araştırmalar MCT’lerin zararlı mikroorganizmaların büyümelerini yavaşlatmanın yanı sıra bazı zararlı bakterileri yok edebileceğinden bahsediyorlar.

5. Cilt Lekelerini Giderir

Yaş ilerledikçe cilt lekeleri ile karşılaşma ihtimali yükseliyor. Sadece yaşla değil; güneş, hastalık gibi dış etkenler de lekelenme oluşumuna yol açabilir. Hindistan cevizi yağı cilt lekelerine iyi gelmesiyle birçok uzman tarafından öneriliyor. Ekonomik olması sayesinde ise pahalı kremler yerine tercih ediliyor ve içerisindeki E vitamini cilt lekelerini gidermede etkili oluyor. Hindistan cevizi yağı lekelenmelerin yanı sıra cilt tonunun eşitlenmesine de yardımcı oluyor ve böylelikle sağlıklı bir görünümün elde edilmesini sağlıyor.

6. Cilt Yaralarını İyileştirir

Hindistan cevizi yağının içinde yoğun miktarda bulunan E vitamini cildin yaralarının iyileştirilmesine de katkı sağlıyor. Sivilce, akne ve ciltte yara oluşturan diğer etkenlerin yarattığı izlerin kısa sürede iyileşmesini sağlayan Hindistan cevizi yağı, bu özelliği sayesinde sıkça tercih ediliyor. Bu yağ aynı zamanda da antienflamatuar özelliğe sahip. Hindistan cevizi yağı bu özellik sayesinde iltihap oluşumu engeller ve sedef-egzama gibi cilt rahatsızlıklarına iyi gelebiliyor.

7. Antioksidan Deposudur ve Hastalıkları Önlemeye Yardım Eder

Hindistan cevizi yağı büyük miktarda aktioksidandan oluşur ve bunlar hücre dejenerasyonunun neden olduğu birçok hastalığın önlenmesine yardımcı olur. Özellikle hindistan cevizi yağındaki antioksidanlar beyin sağlığının korunmasına da yardımcı olabilir. Aynı zamanda bu yağ, hücre yenilenmesine yardımcı olur ve hücrelerin sağlıklı kalmasına destek olur.

8. Vücuttaki Çatlakların Giderilmesine Yardımcı Olur

Kilo almak ve kilo vermek ciltte çatlak oluşmasına sebep olabiliyor. Bunların dışında ise hamilelik de çatlak oluşumuna zemin hazırlayabiliyor. Bu gibi durumlarda düzenli olarak Hindistan cevizi yağı kullanmak, çatlak oluşumunu önleyemeye yardımcı olabilir.

9. Saç Sağlığını Geri Kazandırır

Hindistan cevizi yağı saç sağlığına da iyi geliyor. Birçok güzellik uzmanı saç sağlığını destekleme amacıyla bu yağı öneriyor çünkü saçların onarılmasını sağlıyor, kırık oluşumunu engelliyor ve hızlı uzamasına yardımcı oluyor. Bunların dışında yaz mevsiminde güneşin zararlı etkilerinden koruyor ve nemi saça hapsederek kurumayı engelliyor.

Siz de doğanın bu mucizesinden yararlanmak için hemen Nature’s Supreme organik Hindistan cevizi yağını satın alın!

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!