Fit HubSağlıkGöz Sağlığına İyi Gelen 8 Besin

Göz Sağlığına İyi Gelen 8 Besin

Sadece beden sağlığımıza değil, göz sağlığımıza da dikkat etmek için iyi beslenmemiz gerektiğini biliyor muydunuz? Yoğun şehir hayatı, stres, kaygı ve koşuşturmaca içerisindeyken sağlıklı beslenmek bazen zor olabiliyor ancak bu durum hem beden hem de göz sağlığı için kötü sonuçlar doğurabiliyor.

Sağlıklı bir hayata sahip olmak için tercih edebileceğimiz besinler olduğu gibi göz sağlığını destekleyen besinler de elbette var. Gözlerin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri içeren besinler, göz sağlığının korunmasına ve yaşla beraber gelişebilecek olumsuz durumların azaltılmasına yardımcı oluyor. Göz sağlığınızı doğru besinleri tercih ederek koruyabilirsiniz. Tabii hepsinden önce, gözlerimizin ihtiyaç duyduğu vitaminleri öğrenmekte fayda var.

Göz Sağlığına İyi Gelen Bazı Vitaminler

A vitamini: Gece görüşünü sağlayan A vitamini, gözlerimizin karanlık ortamlarda daha iyi görüş sağlamasını ve ışıksız ortamlara uyum sağlamasını sağlar. Bu sebeple gözlerimiz için önemlidir ve düzenli miktarda alındığında körlük riskini azaltır. Ayrıca, katarakt başlangıcını önler.

B2 vitamini: Bu vitamin göz yorgunluğunu azaltır, Yeterli miktarda B2 vitamini almadığınızda ışığa karşı hassasiyet ve yanma hissedebilirsiniz. Ayrıca B2 eksikliği aynı zamanda kornea rahatsızlıklarına ve katarakt oluşumuna sebep olabiliyor.

C vitamini: Göz sağlığımız için en etkili vitaminlerin başında gelen C vitamini, göz sinirlerindeki hasarları önler, güneş ışınlarından gözü korur ve diyabet hastalarına sıkça tüketmeleri önerilir.

E vitamini: Kronik göz hastalığınız varsa E vitamini sizin için çok önemlidir çünkü E vitamini kronik hastalıklarda oldukça etkilidir. Bunun dışında gözleri dış etkenlerden de korur.

Omega 3 ve 6: Bu vitaminler retina gelişimini destekler. İçerdiği yağ asitleri göz kuruluğunun azaltılmasına yardımcı olur ve gözü nemlendirir.

Çinko ve magnezyum: Göz alerjileri, katarakt ve glokoma karşı etkili olan çinko ve magnezyum; görme yetisini geliştirir ve göz hastalıkları riskini düşürür.

Göz sağlığını geliştiren ve ağrıları azaltan takviyeleri merak ediyorsanız “Göz Ağrısı Çekmek İstemiyorsanız Kullanmanız Gereken 5 Takviye” yazımızı okuyun!

Göz Sağlığına İyi Gelen 8 Besin

1. Ispanak: Kas ve vücut gelişimi için en bilinen faydalı sebzelerin başında gelen ıspanak, göz sağlığı için de oldukça önemli. Ispanakta bol miktarda A vitamini var ve yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu vitamin gözlerimizin gece görüşünü artırıyor ve dirençli olmasını sağlıyor.

2. Tatlı patates: İçinde bulunan C vitamini sayesinde tatlı patates, gözlerde katarakt oluşumu ve sarı nokta hastalığı riskini en aza indiriyor. Bu mucize sebzeyi öğünlerinize sıkça eklemenizi öneririz.

3. Somon balığı: Omega-3 bakımından oldukça zengin olan somon balığı gözlere çok faydalı. Retina sağlığına olan desteği somon balığının önemini artırıyor. Bu balık, retina fonksiyonunu koruyan hücre zarlarının gelişmesine ve onarılmasına yardımcı oluyor.

4. Yeşil çay: Her derde deva yeşil çay, gözler için de faydalı. Antioksidan etkisi bulunan yeşil çay, gözleri korumakla görevli. Ayrıca gözün bağışıklık sistemini güçlendirirken güneşten gelen zararlı UV ışınlarından da retinayı koruyor. Glokom hastalığı riskini de düşüren yeşil çay, gözlerdeki yorgunluğu ve gerginliği de alıyor.

5. Kabak: Tıpkı ıspanak gibi kabak da yoğun miktarda A vitamini içeriyor. Eğer yeterli miktarda kabak tüketirseniz gece körlüğü riskini azaltabilir, ayrıca katarakt oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

6. Mısır: Mısır, gözler için oldukça önemli olan “zeaksantin” bileşimini içeriyor. Bu bileşim ise yaşa bağlı görme bozukluklarını azaltıyor. Ayrıca mısır, içerdiği antioksidanlar sayesinde görme fonksiyonlarını geliştiriyor ve katarakt riskini azaltıyor.

7. Bakliyatlar: Barbunya, fasulye, mercimek ve nohut gibi baklagillerde çinko oranı çok yüksek. Çinko ise gece körlüğünü azaltmasının yanı sıra sarı nokta hastalığının ilerlemesini azaltmaya da yardımcı oluyor. Gözü koruyan bir pigment olan melanin üretimini de artırıyor.

8. Havuç: Havucun bu listede yer alması kimseyi şaşırtmayacaktır. Hepimiz en az bir kere havucun gözlere faydalı olduğunu duymuşuzdur. Havuç, içerdiği A, C, E vitaminleri sayesinde gözleri koruyor ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Ayrıca günlük 1 adet orta boy havuç tüketmek; C vitamini ihtiyacımızın %7’sini ve A vitamini ihtiyacımızın ise neredeyse 2,5 katını karşılıyor. A vitamini içermesi sayesinde ise havuç, retina fonksiyonlarını güçlendiriyor.

Göz sağlığınıza destek olacak takviyeler için tıklayın!

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!