Fit HubBeslenme"Göbeğim Erimiyor" Diyenlerin En Sık Yaptığı Hatalar

“Göbeğim Erimiyor” Diyenlerin En Sık Yaptığı Hatalar

Yazar: Cansu Beril Kızılırmak

2018 yılında ülkemiz mutsuz bir haber aldı! Dünya Sağlık Örgütü araştırma verilerine göre Türkiye’nin obezite sıralamasında Avrupa ülkeleri arasında birinci, dünyada ise 27. sırada olduğu açıklandı (1). Peki, ama bu verileri incelerken obezitenin kelime anlamının ne olduğunun ne kadar farkındayız?

yag-oranı-olcme çok kolay

Obez birey; beden kitle indeksi 30 birim ve üzerinde olan kişilere denilmektedir (2). Beden kitle indeksi kişinin kilosunun, metre cinsinden boyunun karesine bölünmesi ile bulunan değerdir. Bu değer 30’un üzerindeyse 1. derece, 35’in üzeri ise 2. derece ve 40’ın üzeri ise 3. derece obez sınıfına girer. Bu sınıf sayısı büyüdükçe kişinin hastalık riski de büyür. Dolayısıyla ilk hedef beden kitle indeksi değerinin düşürülmesi ve ideal değerler olan 19-25 birim aralığına getirilmesidir.

Obezite yalnızca sayılarla değerlendirilmez. Genel konseptte iki tip obezite vardır. Bunlar; elma tipi ve armut tipi olarak bilinirler. Elma tipi genellikle erkeklerde görülürken, armut tipine çoğunlukla kadınlarda rastlanır. Bizim için tehlikeli olan obezite, elma tipi obezitedir. Burada vücuttaki fazla yağ bedenin üst kısmına toplanmış ve organları çevrelemiş halde bulunur. Dolayısıyla organların çalışması yavaşlayabilir veya hastalıklara neden olabilir. Bu obezite tipi testosteron hormonuyla desteklendiğinden erkeklerde daha fazla görülür. Daha zararsız olan ise armut tipi obezitedir çünkü fazla yağ kalça çevresine toplanmıştır. Organlardan uzakta olması sebebi ile daha zararsız olabilmektedir.

gobek-eritme çok zor

Diyet bölgesel zayıflamak için değil, dengeli ve sağlıklı bir vücut için yapılmalıdır. Fakat elbette bölgesel olarak zayıflamak dengeli bir vücut görüntüsü için önemlidir.

Bölgesel zayıflama deyince ilk akla gelen bölge genellikle abdominal bölge dediğimiz göbek bölgesidir. Bu bölge çoğunlukla en zor incelen bölgedir. Nedeni ise yalnızca deri altı yağının değil organ çevresi yağların göbek bölgesini genişletmesidir.

Peki, göbeğim erimiyor diyenlerin en sık yaptığı hatalar nelerdir? Haydi beraber inceleyelim!

Göbek Eritmek İçin Ne Yapmalı Ne Yapmamalı?

yag-orani nasıl ölçülür

Sadece göbek eriten diyet programı diye sihirli bir formül tabii ki yok. Fakat aşağıdaki noktalara dikkat ederek hedefinize ulaşmanız mümkün!

1. Paketli Gıdalar

Göbek eritme diyeti araştırmak yerine ilk olarak paketli gıdaları alışveriş listenizden çıkartabilirsiniz. Paketli gıdalar sodyum içeriği bakımından oldukça zengindir. Sodyum ödem birikimine de neden olabilir. Kilo kaybını zorlaştırırken göbek eritme konusunda büyük bir tuzaktır. Aynı zamanda paketli gıdaların içinde bulunan monosodyum glutamat, tüketenlerde bağımlılığa sebep olmaktadır. Yalnızca cips, çikolata, bisküvi gibi besinler değil asitli içecekler, bazı meyve suları ve enerji içeceklerinde de bulunur.

2. Uyku Düzeni

ince belli kadınlar çok daha...

İdeal uyku süresi ortalama olarak 7 saattir. Bu süreden az veya fazla uyuyanların metabolizma hızı yavaşlar bu durum ağırlık kaybını engelleyebilir.

Uyku karanlık alanda, sıfır ışık ile olmalıdır. Melatonin denilen hormon ancak bu şartlarda sağlanır ve uykunun kaliteli olanı ancak melatonin salgılanan uykulardır.

3. Huzur

Göbek yağı eritme gibi bir hedefiniz varsa iç huzurunuzu da gözden geçirmelisiniz! Neden mi? Çünkü stres seviyesi arttıkça hormon düzenleri bozulur. Bu durum beyindeki açlık tokluk mekanizmasını etkiler. Dolayısıyla ağırlık kaybı, stres seviyesi arttıkça azalabilir.

4. Alkol Tüketimi

zayiflamak-icin alkol

Alkol şeker demektir. Basit şekerin her türlüsü kana hızlı karışır ve tekrar hızlı acıkmaya neden olur. Yani gün sonunda diyet kuralları yıkılır!

5. Aile Öyküsü

“Göbek yağları nasıl erir?” sorusunun cevabı genlerinizde yazılı olabilir!

Genetiğiniz kaderinizdir. Ama kaderinizi elbette değiştirebilirsiniz. Genetiğinizi değiştiremeseniz de sonuçlarını düzeltebilir veya geliştirebilirsiniz.

İstemediğiniz vücut şekline sahipseniz bunu fark etmeli ve doğru fiziksel aktiviteleri denemelisiniz.

6. Öğün Saatleri

 Göbek eritme yolları araştırılırken dikkat edilmesi gereken noktaların başında beslenme düzeni gelmelidir. Herkesin öğün düzeni ailesi ve alışkanlıklarıyla küçük yaşlarda şekillenir. Bu alışkanlıklar hatalı veya doğru olabilir. Doğru beslenme davranışı olanların zaten genellikle kilo problemi olmaz. Ancak kişilerin hatalı bir beslenme düzenleri varsa fazla kilolardan ve bölgesel yağlanmalardan şikayetleri olabilir. Genellikle diyet planı oluştururken tüketilecek besinlerin yanında hangi besinin saat kaçta tüketildiği de önem taşımaktadır.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!