Fit HubFitnessEgzersiz Yapmak Zeka Gelişimini Nasıl Etkiler?

Egzersiz Yapmak Zeka Gelişimini Nasıl Etkiler?

“Et kafa” lakabı çoğunuza tanıdık gelir ancak bu terim genelde yanlış kullanılır. Araştırmalar, egzersizlerin beynin performansını geliştirdiğini gösteriyor. Cambridge Üniversitesi’nden (İngiltere) araştırmacılar, bir grup fareye egzersiz tekerleğine sınırsız erişim veriyor. Her gün bu tekerlekte 19 km koşuyorlar. Başka bir gruba da egzersiz yaptırılmıyor. Çalışma sonunda spor yapan farelerin beynindeki, hafıza ve öğrenme için kullanılan hippocampus kısmı iki kat daha fazla hücreye sahip oluyor. Hafıza testi sonuçlarına göre, spor yapan fareler daha başarılı.

Egzersiz ve Beyin Sağlığı Arasındaki İlişki

Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi (BUSM) araştırmacıları ise, fiziksel aktivitenin beyin sağlığı ve bilişsel işlevler için faydalı olduğuna dair daha fazla kanıt bulmuşlardır. Bulgular, Davranışsal Beyin Araştırmaları’nda 2 Aralık 2013 tarihinde yayınlanmıştır. Gerçekleştirilen çalışma, egzersiz sırasında artan bazı hormonların hafızayı iyileştirmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bu çalışma için, araştırmacılar sağlıklı genç yetişkinleri ve ölçülen kan hormon düzeylerini dikkate almıştır. Daha sonra her bireyin performansı, aerobik egzersiz seviyesiyle birlikte bir tanıma hafızası görevinde test edilmiştir. Araştırmacılar kan hormon düzeylerini aerobik egzersiz ile ilişkilendirmişler ve hafıza fonksiyonu üzerindeki olumlu etkileri tespit etmişlerdir.

spor-ve-zeka

Sonuç olarak spor yapmak zeka düzeyinizi yükseltmenize ve zekanızı yaşlılığın olumsuz etkilerinden korumanıza yardımcı olur. Yine bu konuyla ilgili yapılan farklı araştırmalardan bahsetmek gerekirse, Almanya’da yapılan bir başka çalışmada, bahçecilikle uğraşan ve hafif egzersiz seviyesine sahip olan yaşlı insanların yıllar geçtikçe bilişsel bozukluk probleminden muzdarip olma ihtimalinin yarı yarıya azaldığını bulmuştur. Başka bir çalışmada da yaşı ilerlemiş emekli insanların haftada birkaç kez hafif tempoda yürüyüş yapmaları özellikle dikkat ve hafıza testlerinde daha iyi puan almalarını sağlamıştır. Bu durum elbette sadece yaşlı insanlar için geçerli değildir. Okula düzenli olarak araçla gitmek yerine yürüyerek gitmeyi tercih eden çocukların konsantrasyon seviyeleri daha yüksek olma eğilimindedir ve genel olarak sınavlardan daha yüksek puanlar aldıkları gözlemlenmiştir.

Daha İyi Hafıza İçin Spor Yapın

Bunun en önemli nedeni, egzersizin beyin kan (ve dolayısıyla oksijen) beslemesini güçlendirmesidir. Bu da düşünmek için gereken enerjiyi sağlar. Aynı zamanda nöronların büyümesini teşvik edebilir ve belki de beynin genel sağlığı için çok önemli olan belirli nörotransmitterlerin ve büyüme hormonlarının salınımını artırabilir. Tüm bunlar daha iyi konsantrasyon, zeka ve hafızaya katkıda bulunur.

exergaming-nedir

Gelecekte, bazı araştırmacılar, beyninize mümkün olan en iyi antrenmanı sağlamak için bilişsel eğitim ile fiziksel aktiviteyi içeren özel olarak tasarlanmış “exergaming” i araştırıyorlar. Exergaming veya interaktif fitness, egzersiz ve video oyunlarını (egzersiz + oyun) birleştiren fiziksel bir aktivite biçimidir. Çocuklar ve yetişkinler için bu tür bir egzersiz, atletik ilerlemesini, vücut hareketini ve tepki sürelerini izleyen donanıma entegre edilmiş teknolojiyi kullanır. Exergaming ile ilgi çekici zeka oyunları yaratarak veya bilişsel çaba gerektiren görevler vererek, insanların kendilerini daha sağlıklı hissetmeleri ve bilişsel olarak gelişimleri amaçlanır.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!