Fit HubYaşamEn İyi Spor Belgeselleri

En İyi Spor Belgeselleri

Spor dünyasında başarılar başarıları kovalarken tarihe adını yazdıran sporcuların belgeselleri çekilmeye devam ediyor. Ölümsüzlüğü ve evrenselliği belgesellere konu olarak kanıtlayan birçok başarılı sporcunun hikayesi hayran uyandırıcı nitelikte. Spor belgesellerine ilgi duyuyorsanız günümüzde en çok sevilen ve hayranlık uyandıran en iyi spor belgeselleri tam size göre!

İşte en iyi spor belgeselleri…

En iyi spor belgeselleri

Senna

Formula 1 yarışlarını takip eden ve seven herkesin bayılarak izleyeceği Senna, Brezilyalı Formula 1 yarışçısı Ayrton Senna’nın hayatı üzerine kurulan belgesel yapım. 1984 senesinde Formula 1 kariyerine başlayan Senna oldukça rekabetçi bir kişiliğe sahip olmasıyla belgeselin nabzını hiç düşürmüyor adeta. 3 Dünya Şampiyonluğu olan bu yarışçının hem rakipleriyle hem de medya ile sürekli devam eden nefes kesici mücadelesi, belgeselin albenisini yükseltiyor. Kariyeri için hayatını ortaya koyan ve kariyerini zirvede tutmaya çalışan Senna’nın başarılı hayat hikayesini izlemeden geçmeyin deriz.

En iyi spor belgeselleri

Ronnie Coleman: Kral

Kas inşası sanıldığı kadar kolay bir iş değil ve Ronnie Coleman bunu çok iyi anlatıyor. Bu belgesel özellikle vücut geliştirme sporuna meraklı olanların kesinlikle izlemesi gerekenlerden… Sebebi ise Ronnie Coleman’ın bu belgeselde nasıl efsane haline geldiğini anlatması. Eğer en iyi olmak istiyorsanız, motive olup yolunuza son hızla devam etmeye niyetliyseniz, Ronnie Coleman: Kral tam size göre! Netflix yapımı dizi tüm fitness ve vücut geliştirme meraklıları için oldukça ilgi çekici. Coleman’ın en iyi olmak için ne yollardan geçtiği ve vücudunda bu yollardan geçerken oluşan kalıcı izleri tüm gerçekliğiyle aktaran bu belgeseli kesinlikle izleyin.

En iyi spor belgeselleri

When We Were Kings

Senelerin başarılı ismi Muhammed Ali’nin hayatını hiç merak etmiş miydiniz? When We Were Kings tam da bu konunun üzerine eğiliyor ve tüm çarpıcılığıyla Muhammed Ali’nin başarısını beyaz perdeye taşıyor. Bu belgesel genel olarak Muhammed Ali’nin 1974 yılında Zaire’de en büyük rakiplerinden George Foreman ile karşılaşmasını ele alıyor ve rekabetin cesareti nasıl da açığa çıkardığını gözler önüne seriyor. Başarının zorluklarla geldiğine inanıyorsanız bu belgeseli mutlaka izleyin…

En iyi spor belgeselleri

Free Solo

Dağcılığın zorlu şartları, havası ve aksiyonları… Free Solo, tüm handikaplarıyla başarılı tırmanışın mucizeliğini bu filmde topluyor. Amerikalı dağcı Alex Honnold’un Yosemite Milli Parkı’nda yer alan El Capitan dağına çıkmasını konu alan bu belgesel heyecanınızı doruklara taşımaya aday. Korku ve heyecanı aynı anda yaşamayı seviyorsanız dağcılığın tüm sırlarını anlatan Free Solo belgesini izlemelisiniz.

En iyi spor belgeselleri

Film izlerken sağlıklı atıştırmalıklar tüketmek için tıklayın!

Formula 1: Drive to Survive

Spor belgesellerinin en iyilerinden biri olan Formula 1: Drive to Survive’ın dünyada milyonlarca hayranı var. Formula 1 yarışlarının perde arkasını ve zorluklarını konu alan bu belgesel iki sezonluk bir yapım ve her bölümü nefes kesici. Formula 1 yarışlarının nasıl olduğunu, başarılı olmak için ne gibi süreçlerden geçilmesi gerektiğini, sürücülerin hayatlarını ve stresli anları merak ediyorsanız hemen izleyin.

En iyi spor belgeselleri

Icarus

Spor dünyasındaki doping kullanımına değinen Icarus, Oscar ödüllü belgesellerden biri. Belgeselin yönetmenliğini yapan Bryan Fogel, sporcuların doping kullanması konusunda araştırmalar yapıyor ve doping kullanımını, artıları ve eksileriyle beraber beyaz perdeye yansıtıyor. Bu belgesel aynı zamanda öğretici nitelikte ve Rusya’nın Olimpiyat oyunlarındaki doping skandalları ile ilgili detayları da ortaya koyuyor.

En iyi spor belgeselleri

Undefeated

Amerikan futbolu izlenmeye doyulmayan, heyecanı doruklara çıkaran bir spor ve bu sporun belgeseli de kendisi kadar aksiyonlu. Undefeated belgeseli, Manassas Tigers isimli Amerikan futbol takımının hikayesini ele alıyor ve başarı hikayesini gözler önüne seriyor. Azimle başarının yoldaşlığını hissettiren bu belgesel, Amerikan futbolunun mükemmel detaylarını da seyirciye ustaca gösteriyor. Belgesel ise bahsettiğimiz takımın koçu olan Bill Courtney’nin takımla bütünleşip takımın kaderini değiştirmesini konu ediniyor.

En iyi spor belgeselleri

The Armstrong Lie

Bisiklet sporunu konu alan The Armstrong Lie, ve yetenekli bisikletçi Lance Armstrong’un kariyerini anlatıyor. Bu belgeselde doping suçlamaları sonrası kariyerini kaybetmek üzere olan ünlü bisiklet sporcusunun zorlu spor hayatı gözler önüne seriliyor. Lance Armstrong spor dünyasındaki bazı hayranlarını ne kadar hayal kırıklığına uğratmış olsa da aynı zamanda dürüst bir sporcu olmanın önemini bir kez daha seyirciye hatırlatıyor. Bisiklet sporunun inceliklerini ve zorluklarını keşfetmek istiyorsanız bu belgeseli mutlaka izleyin.

En iyi 5 basketbol filmini öğrenmek için tıklayın!

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!