Fit HubFitnessEliptik Bisiklet Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Eliptik Bisiklet Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Eliptik bisiklet çoğu spor salonunun en sevilen aletlerinden biri. Bu bisiklet öyle faydalı ki çoğu uzman ve kişisel eğitmen tarafından öneriliyor ve her geçen gün daha fazla kullanılıyor. 90’lı yılların başında icat edilen eliptik bisiklet, üç hareketi tek alette birleştiren bir egzersiz aleti. Kardiyovasküler egzersizin olmazsa olmazları arasına giren bu egzersiz, fitness hedeflerinize daha kolay ulaşmanıza yardımcı olabilir. Hepsinden önce kardiyovasküler egzersizlerin önemini ve faydalarını öğrenmekte fayda var.

Kardiyovasküler Egzersizin Faydaları

Genellikle kilo vermek isteyenler tarafından daha çok ağırlık verilen kardiyovasküler egzersizler dayanıklılığı artırması ve metobolizmayı hızlandırması ile biliniyor. Bu egzersizler spor yapanların elbet bir gün planına dahil ettiği ve insan sağlığı açısından olumlu gelişmelere olanak tanıdığı egzersizler olarak tanımlanabilir. Kardiyovasküler egzersizlerin faydaları ise; kalbi güçlendirmesi, metobolizmayı hızlandırması, vücudun genel dengesinin sağlanmasına olanak tanıması, akciğer kapasitesini artırması, yüksek kolesterol gibi sağlık problemlerinin oluşmamasına yardımcı olması ve stresi azaltması olarak listenebilir.

Kardiyoyla ilgili en öne çıkan önemli detay ise uzun saatler boyunca yapmanızı gerektirmemesi. Yani; programınızda 10 ya da 15 dakikalık kardiyo egzersizleri de sağlıklı bir yaşam için yeterli olabiliyor. Bunun sonrasında ise hangi faaliyetlerin size uygun olduğunu bulmak geliyor. Siz de egzersiz planınıza kardiyovasküler egzersizleri dahil ederek hem daha hızlı kilo verebilir hem de sağlıklı bir vücut yapısına sahip olabilirsiniz. Kardiyovasküler egzersizler denince akla gelen ilk hareketlerden biri olan eliptik bisiklet ise ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi en efektif şekilde kazanmanızı sağlayabilir.

4 Maddede Kardiyo Hakkında Her Şey” adlı yazımızı da okuyun!

Peki Eliptik Bisiklet Vücudun Hangi Bölgelerini Çalıştırır?

Eliptik bisiklet egzersizleri vücudun çoğu yerini çalıştırmasıyla en sevilen egzersizler arasında yer alıyor. Kısa zaman içerisinde neredeyse bütün kasları harekete geçiren bu egzersiz, hem alt hem de üst bölgenin tek bir hareketle çalışmasını sağlıyor. Eliptik bisiklet; tipik olarak kalça kaslarını, hamstringleri, baldırları,  kuadrisepsleri ve ön tibialisin çalışmasını hedefliyor.

Bu harekete göre kayma hareketi sırasında uyluğunuz geriye doğru hareket ettiğinde, kalça kaslarınız ve hamstringleriniz çalışıyor. Yani; bacağınız ileri doğru hareket ederken kuadrisepslerini güçlendirebilirsiniz.

Çevirme esnasında ise aynı zamanda baldırlar ve tibialis kasılarak harekete geçiyor. Eliptik bisiklet egzersizi aynı zamanda tüm vücudun dengede kalmasında da rol oynuyor. Ayrıca; eliptik bisiklet egzersizleri kısa zaman aralıklarında neredeyse bütün kasları harekete geçirerek tüm vücudun sıkılaşmasına yardımcı oluyor.

eliptik bisiklet

Eliptik Bisikletin Zararı Var mı?

Eliptik bisiklet ne kadar faydalı olsa da aslında her şeyin fazlasının zararı olduğu gibi dikkat edilmesi gereken bazı noktaları da var. Egzersiz uzmanları eliptik bisikletteki egzersizin, koşma ve yürümeden biraz farklı olması sebebiyle bacak ve core kaslarını farklı şekilde aktive edebileceğine dikkat çekiyor. Buna göre kas aktivasyonundaki bu değişiklik, eğer vücut yeni harekete uyum sağlamazsa potansiyel olarak yaralanmalara yol açabilmekte. Bunların dışında ise eliptik bisiklet koşma ve yürüme egzersizlerine karşın daha az etkili olabiliyor ve bu durum bacak kuvvetindeki gelişimin daha az olmasına etki edebiliyor. Bu düşük etki sebebiyle kemik yoğunluğunda da daha az bir gelişim sağlanabiliyor.

Eliptik bisikletin bu gibi etkilerinden etkilenmek istemiyorsanız veya daha önce geçirdiğiniz bir sakatlığınız varsa bu egzersizi programınıza eklemeden önce bir uzmana danışmanızı tavsiye ederiz.

Eliptik Bisiklet Kaç Dakika Yapılmalı?

Tüm egzersizlerin süreleri kişiden kişiye veya fitness hedeflerine göre değişkenlik gösterebiliyor. Eliptik bisiklet egzersizininn süresi de tamamıyla size bağlı olmalı. Gün içinde ne kadar vakit ayırabileceğinize, bedeninizin hazır olup olmamasına, fitness seviyenize ve enerji durumunuza önem vererek belirleyeceğiniz egzersiz süresi sizin için en etkili süre olacaktır. Bunların dışında ise; Amerikan Egzersiz Konseyi, günde 15 dakikanızı ayırarak eliptik egzersizlerinden verim alınabileceğini belirtmekte.

Eğer eliptik bisiklet egzersizine ilk defa başlayacaksanız 15 dakika size uzun gelebileceği gibi birtakım zorlamalar sonrası sakatlıklara da yol açabilir. Uzmanlar yeni başlayanlar için 5 ila 10 dakika arasındaki bir sürenin daha faydalı olacağının altını çiziyor.

Egzersiz sırasında performansınızı artıracak takviyeler için tıklayın!

Eliptik Bisiklet Kilo Vermeyi Nasıl Etkiliyor?

Eliptik bisikletin en önemli özelliklerinden biri; bacaklara ve eklemlere yük bindirmeden etkili bir kardiovasküler egzersiz yapılabilmesini sağlaması. Bu egzersiz kalp hızını yükselterek olumlu bir etki yaratmakta ve böylelikle vücudun metabolik hızı da eş zamanlı olarak artmakta. Kilo vermek isteyenlerin ise işini metabolizmaya olan etkileriyle kolaylaştırıyor.

Eliptik bisiklette hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacak egzersizler bulunuyor. Bu egzersizlerle kilo vermek için haftada 3-4 kez 30-40 dakika çalışmak kilo vermenize ciddi ölçüde yardımcı olabilir. Bu şekilde kalbiniz kendi hızının gereken noktasına ulaşır ve kalp hızının yüksek olması kalori yakımını artırır.  Bu yüzden kilo vermek isteyen birçok kişi fitness programına eliptik bisiklet egzersizini de ekler.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!