Fit HubFitnessDuruşunuza İyi Gelen 5 Hareket

Duruşunuza İyi Gelen 5 Hareket

İyi bir duruşa sahip olmak, iyi görünmekten daha fazlasıdır. Vücudunuzda güç, esneklik ve denge geliştirmenize yardımcı olur. Bunların hepsi gün boyunca daha az kas ağrısına ve daha fazla enerjiye sebep olur. Doğru duruş, ayrıca kas ve bağ dokunuzdaki stresi azaltır ki bu durum da yaralanma riskinizi düşürür. Ayrıca çektirdiğiniz her fotoğraftan sonra duruşunuzu düzeltip tekrar poz vermekle uğraşmazsınız ya da arkadaşlarınızın “dik dur” uyarılarına maruz kalmazsınız. Kısaca hem fiziksel hem de sosyal olarak rahatlarsınız.

Gün boyu elimizden düşürmediğimiz telefonlarımız da omurgamıza yük bindiriyor. Omurgamızın üzerinde dengelenmiş olan başımızı sadece 15 derece gibi ufak bir açıyla eğmek bile söz gelimi 10 kilo olan baş ağırlığını 25 kiloluk bir yük gibi hissettirebiliyor.

Duruşunuzu iyileştirmek (ve sosyal medyada daha az gezmek) kaslarınızın daha fazla farkına varmanıza yardımcı olur. Duruşunuz üzerinde çalışarak vücudunuzu tanıdıkça, önceden fark etmediğiniz bazı dengesizlikleri ve gergin bölgeleri fark edebilirsiniz.

Duruşunuzu düzeltmek adına yapabileceğiniz hareketleri ve yoga pozlarını sizin için derledik.

Cat Cow

Bu hareket omurganızı esnetir. Ayrıca kan dolaşımını teşvik eder; gövde, omuz ve boyundaki gerginliği gidermeye yardımcı olur.

Yapılışı: Dört ayak üzerinde yerde durun, ağırlığınız bu dört noktaya dengeli bir şekilde yayılsın. Nefes alın ve karnınızı aşağı doğru indirirken yukarı bakın. Nefes verin ve sırtınızı bükün, çenenizi göğsünüze doğru getirin. Bir dakika boyunca bu hareketi tekrarlayın.

Forward Fold

Bu hareket omurganız, kalça ve hamstring kaslarınızdaki gerilimi serbest bırakır. Bir yandan da kalça ve bacakları esnetir. Bu hareketi yaparken vücudunuzun açıldığını ve uzadığını hissetmelisiniz.

Yapılışı: Ayak başparmaklarınız birbirine değecek ve topuklarınız biraz ayrı olacak şekilde ayakta durun.

Ellerinizi kalçalarınıza koyun ve kalçanızla birlikte öne doğru eğilin. Ellerinizi yere doğru bırakın. Eğer uzanamıyorsanız bir blok üzerine koyun. Elleriniz yere değmezse endişelenmeyin. Dizlerinizi hafifçe büküp omurganızın uzamasına izin verin. Bu pozda 1 dakika boyunca kalın.

Child’s pose

Bu yoga pozu; omurganızı, kalça ve hamstring kaslarınızı esnetir. Bel ve boynunuzdaki gerginliği gidermeye yardımcı olur.

Yapılışı: Dizleriniz bitişik, ayak başparmaklarınız ise birbirine değecek ve topuklarınız yana doğru açık olacak şekilde, kaval kemiklerinizin üzerine oturun. Vücudunuzun üst kısmını öne getirin ve ellerinizi de öne uzatın. Alnınızı yavaşça yere koyun. Derin nefesler alın ve bu pozda beş dakika boyunca durun.

Side Plank

Bu hareket kaslarınızı güçlendirirken, sırtınızı desteklemeye ve duruşunuzu iyileştirmeye yardımcı olur.

Yapılışı: Ağırlığınızı sol kolunuza vererek, yere yan bir şekilde uzanın. Ayak bileklerinizi bir araya getirin ve kalçanızı kaldırın. Sağ elinizi kalçanızın üzerine ya da yukarı doğru uzatın. Vücudunuz düz bir çizgi gibi dursun. Ekstra destek gerekirse sol dizinizi yere indirebilirsiniz. Bu şekilde 30 saniye kadar durun ardından taraf değiştirin.

Downward-Facing Dog

Bu, vücudunuzu dengelemek için dinlenme pozu olarak kullanılabilen harekettir. Sırt kaslarınızı güçlendirip hizalarken, sırt ağrısını hafifletmeye de yardımcı olur. Düzenli olarak uyguladığınızda duruşu iyileştirir.

Yapılışı: Yerde dört ayak üstünde durun. Dizleriniz kalçanızın altında, elleriniz omuzlarının önüne doğru gelsin. Nefes alın ve dizlerinizi yerden kaldırın. Kalçanızı yukarı doğru kaldırın. Nefes verin ve kalçanızı geriye doğru itin ve topuklarınızı yere doğru bastırarak esnetin. Bu şekilde bir dakkikaya kadar durun.

Eğer gününüzün çoğunu ofiste geçiriyorsanız, akşam eve daha dinç gelmek adına Masa Başında Çalışanlar İçin Ofiste Yapılabilecek Egzersizler başlıklı yazımızı okuyun.

Yoga matı ve egzersiz minderi modelleri için tıklayın.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!