Fit HubSağlıkÇinko Eksikliği Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Çinko Eksikliği Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Çinko Eksikliği Nedir?

Çinko, vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmaları için hücre üretmede kullandığı bir mineraldir. Yaraları iyileştirmek ve tüm gelişiminizdeki genetik planı taşıyan DNA’yı oluşturmak için önemlidir. Diyetinizde Yeterince çinko alamıyorsanız, saç dökülmesi, uyanamama ettik tat ile koku hissinde azalma gibi yan etkilere Sahip olabilirsiniz. ( 1ÇİNKO eksikliği nadir görülen bir problem olmasına rağmen bazı insanları hala olumsuz etkilemektedir.

Çinko Eksikliği Belirtileri

cinko eksikliği

Çinko, vücudunuzda hücre yapımında ve fonksiyonlarında kullanılır. Çinko eksikliği neden olur ve çinko eksikliği nelere yol açar soruları sorulmaktadır. ( 1 ) Çinko eksikliği problemine sahip vücudunuzda vücudunuz ve yeni hücre üretemezsiniz , cinsel gelişim ve üremenin önemli bir parçası olduğu biliniyor. Bu durum aşağıdaki semptomlara yol açar:

 • Açıklanamayan kilo kaybı
 • İyileşmeyen yaralar
 • Sürekli uyku hali
 • Koku ve tat hissinde azalma
 • İshal
 • İştah kaybı
 • Ciltte açık yaralar

Çinko Eksikliği İçin Risk Faktörleri

cocuklarda-cinko-eksikligi

Hamileyseniz çinko eksikliğiniz, bebeğinizin rahminizde düzgün bir şekilde gelişmekte olabilir (2). Çinko eksikliği erkekleri de etkilemez. Çünkü bu eksiklik erkeklerde iktidarsızlığa yol açabilir.

Amerika Birleşik Resimlerinde en yüksek çinko eksikliğine sahip insanlar anne sütü ile beslenen bebekler ve yaşlı kişilerdir. Bebeklerde çinko eksikliği oldukça sık rastlanılan bir durumdur. ( 2 ) Sürekli alkol tüketen insanlar da eksiklik riskli olduğu için vücuttaki vücut çinkoya ihtiyaç vardır. Bazı araştırmalar, alkolün vücudunuzun çinkoyu sindirmesini zorlaştırdı.

Çinko Eksikliğinin Teşhis Edilmesi

cinko-eksikligi-semptomlari

Çinko, vücudunuz hücrelerdaki arasında eser miktarlarda dağılır, bu da basit bir kan testi ile çinko eksikliğini tespit etmeyi zorlaştırır. ( 1 ) Doktorunuz çinko eksikliğinden şüphelenirse, çinko eksikliği testi uygulaması ve doğru bir teşhis için kan plazmasını test etmesi gerekir. Çinko eksikliği için diğer testler arasında, çinko ölçmek için bir idrar testi ve saç tellerinin analizi yer alır.

Çinko hakkında detaylı bilgi almak için Çinkonun Faydaları Nelerdir? Çinko Hangi Besinlerde Bulunur?” yazısına göz atabilirsiniz. 

Çinko Eksikliği Tedavisi

Bazen çinko eksikliği başka bir durumun belirtisidir. Örneğin, bazı koşullarda vücudunuz çinkoyu işleyebilir fakat vücuda alınan çinko iyi emilemez. Çinko eksikliği bakır eksikliğine de yol açabilir. Doktorunuz muhtemelen bu olasılıklardan haberdar olacaktır. Eksikliğinizin kökenine ulaşmak için ek testler uygulanabilir. Çinko eksikliğini tedavisinde uygulayabileceğiniz yöntemler ise şunlardır:

Diyet Değişiklikleri

cinko-iceren-besinler

Çinko eksikliği için uzun süreli tedavi, diyetinizi değiştirerek başlar. Peki çinko eksikliği için ne yemeli? Diyet listesi oluştururken aşağıdaki besinlere daha fazla yer verdiğinizden emin olmalısınız:

 • kırmızı et
 • kümes hayvanları
 • tohumlar (chia vb.)
 • buğday ruşeymi
 • yabani pirinç
 • istiridye

Eğer bir vejetaryenseniz, yediğiniz yiyeceklerden ihtiyaç duyduğunuz çinko miktarını elde etmek daha zor olabilir. Alternatif çinko kaynakları olarak kuru fasulye, kaju, bezelye ve badem tüketmeyi deneyebilirsiniz.(1)

Çinko Takviyeleri

cinko-takviyesi

Çinko eksikliğinizi çinko takviyesi ile de hızlı bir şekilde tedavi edebilirsiniz. Çinko birçok multivitamin takviyesinde bulunur. Ayrıca bazı ilaçlarda da çinko bulunmaktadır, ancak hasta değilseniz bu ilaçları doktor tavsiyesi dışında kullanmamalısınız. Bu yüzden mümkün olduğunca sadece çinko içeren takviyeleri satın alabilirsiniz. Vücudunuzdaki çinko miktarını artırmak için takviye kullanıyorsanız dikkatli olmalısınız. Çünkü çinko, bazı antibiyotikler, artrit ilaçları ve diüretikler ile etkileşime girebilir.(1) Bu yüzden takviyeleri de bir doktor tavsiye ile kullanmanız tüm bu olası risklerin de ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Sonuç olarak diyetinizi çinko açısından zengin gıdalar içerecek şekilde değiştirmek çinko eksikliğini tedavi etmenin en iyi yoludur. Çinko takviyeleri mevcuttur, ancak bazı ilaçları etkileyebileceğinden dikkatli kullanılmalıdır.

En İyi Çinko Takviyeleri İçin Tıklayın…

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!