Fit HubYaşamCilt Bakım Rutininize Ekleyebileceğiniz 5 Yağ

Cilt Bakım Rutininize Ekleyebileceğiniz 5 Yağ

Cilt bakımı, herkesin zaman ayırdığı keyifli bir süreç olarak biliniyor. Cilt bakımında kullanılan ürünler geniş bir yelpazeye yayılabiliyor ve her bireyin tercihleri elbette ki değişiklik gösterebiliyor. Esansiyel yağlar da cilt bakımında sıklıkla kullanılan ürünlerin arasında yer alıyor. Bu süreçte doğallığı ön planda tutanlardansanız siz de esansiyel yağlar ile ilişkinizi kuvvetlendirebilirsiniz.

Kozmetik amaçlı kullanılan birçok esansiyel yağ bulunuyor ve çoğu cilt bakımında kullanılıyor. Ek olarak bu doğal yağlar, gün geçtikçe daha çok öneriliyor ve tercih ediliyor.

Cilt bakım rutininize ekleyebileceğiniz esansiyel yağlardan bazıları ise şöyle:

limon yağı

Limon Yağı

Buhurdanlık ile ilk tercih edilen yağların arasında yer alan limon yağı, baharı hatırlatan narenciye kokusuyla gönülleri fethediyor. Genellikle taze limonların kabuğundan buhar ekstraksiyonu yoluyla elde edilen limon yağı; hem cilt için uygun hem de solunabilir bir yağ olarak kullanılabiliyor.

Uçucu yağ olarak da kullanabileceğiniz limon yağı için tıklayın.

Limon yağının öne çıkan özellikleri ise şu şekilde:

Akneye iyi gelebilir: Limon yağı, akneli ciltlerde sıkça tercih edilmesiyle biliniyor. Sahip olduğu özellikler sayesinde limon yağı, iltihaplanmayı ve akneye neden olan bakteriler azaltabiliyor. Ek olarak cildin sıkılaşmasına da yardımcı olabiliyor.

Cildi aydınlatmaya yardımcı olabilir: Limon yağı, birçok antioksidana ev sahipliği yapıyor. Bu antioksidanlardan bazıları cilt tonunuzu aydınlatabilecek ve koruyabilecek etkilere sahip olabilir, bu sayede cildin parlak ve aydınlanmış bir görünüm elde etmesine yardımcı olabilir.

Ağrı kesici görevi görebilir: Limon yağının aromaterapide doğal bir analjezik olarak kullanıldığı biliniyor. Uygulandığı bölgedeki acıyı veya ağrıyı azalttığına dair inanışlar bulunsa da bu konu hakkındaki araştırmalar hala devam ediyor.

Avokado Yağı

Avokado, diğer meyvelerin ve sebzelerin arasında gerek dokusuyla gerek besin değerleriyle ön plana çıkan mucize besinlerin arasında yer alıyor. Sahip olduğu birçok vitamin ve mineral, avokadonun diğer meyvelerden farkını ortaya koyan özelliklerinin arasında.

Avokado yağı da hem cildiniz hem de yüzünüz için çeşitli faydalar sağlayabilir. Günlük rutininize avokado yağını ekleyerek bu meyvenin şifasını keşfedebilir, sahip olduğu antioksidanlar ve sağlıklı yağlar sayesinde cildinizi ödüllendirebilirsiniz.

Avokado yağının bazı faydaları ise şöyle:

Oleik asit açısından zengindir: Avokado yağının neredeyse %70’i, tekli doymamış bir omega-9 yağ asidi olan oleik asitten oluşur. Oleik asidin ise özellikle kalp için ideal bir yağ asidi olduğu düşünülüyor. Dolayısıyla bu yağ cildinizin yanı sıra kalbiniz için de yararlı olabilir.

Cilt hasarlarını önler: Avokadoların cildinizi güneş hasarı ve enflamasyona karşı korumaya yardımcı olabilecek bileşikler içerdiğini biliyor muydunuz? Ultraviyole ışınlarının cildinize verebileceği potansiyel hasarı engellemeye yardımcı olmak için cilt rutininize avokado yağını ekleyebilirsiniz.

Vitamin açısından zengin: Avokado, vitamin ve mineral açısından zengin bir meyve olarak ön plana çıkıyor. Avokadoda bulunan C vitamini ve E vitamini, cildinizi güneş ve diğer çevresel faktörlerin neden olduğu oksidatif hasardan korumaya yardımcı olabiliyor.

Talya Avokado Yağı size yardımcı olabilir!

Üzüm Çekirdeği Yağı

Üzüm çekirdeği yağı, uzun zamandır cilt bakım rutinlerinin başrollerinden biri olmaya ve cinsiyet fark etmeksizin kullanılmaya devam ediyor.

Cilt bakım rutininize ekleyebileceğiniz bu yağın bazı özelliklerine değinecek olursak:

Cilt tonunu eşitleyebilir: Üzüm çekirdeği yağı, birçok antioksidana sahip olmasıyla ön plana çıkıyor. Bunların arasında yer alan proantosiyanidin adlı antioksidan, cilt tonunun eşitlenmesine yardımcı olabilir ve düzenli kullanıldığında en iyi etkiyi gösterebilir.

Cildin elastikiyetini artırabilir: Üzüm çekirdeği yağı, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde cildinizin yumuşak ve elastik kalmasına yardımcı olabilir. Ek olarak, vücudumuzda bulunan E ve C vitaminlerinin daha verimli kullanılmasına yardım edebilir.

Akneyi azaltabilir: Üzüm çekirdeği yağının mikroplarla savaşan özellikleri, ciltte meydana gelen akne sorununun giderilmesine yardımcı olabilir. Ciltteki gözeneklerin derinlerine sızabilen ve sivilceye neden olabilen bazı bakterileri ortadan kaldırmak için üzüm çekirdeği yağını tercih edebilirsiniz.

Üzüm çekirdeği yağlarına ve ekstrelerine göz atın.

Badem Yağı

Bademler atıştırmak için tercih edeceğiniz lezzetli ara öğünler olabilir. Badem yağı ise, her gün etkilerini yeniden keşfedeceğiniz bir cilt bakım yağına dönüşebilir! Badem yağı, rafine edilmeden üretilen yağların arasında yer alıyor ve bu sayede besin değerlerini ve lezzetini koruyor.

Kokusuyla kalbinizi kazanacak badem yağının bazı özelliklerine göz atacak olursak:

Vitamin ve mineral deposudur: Badem yağı, A ve E vitaminleri başta olmak üzere birçok önemli bileşeni bünyesinde barındırıyor. A vitamininde bulunan retinol, cildinizdeki hücrelerin yenilenmesine yardımcı olabilir ve E vitamini hücre hasarını önleyebilir. Ek olarak içerisinde bulunan çinko minerali, sivilce ve yüz yaralarının iyileşmesi için gerek duyulan minerallerin arasında yer alıyor.

Erken yaşlanmayı önleyebilir: Badem yağının içerisinde omega-3 yağ asitleri bulunuyor. Genellikle balıklarda ve balık yağlarında bulunan omega-3, badem yağında da olması sayesinde kolayca ulaşılabilir olmakta. Bu özelliği ise cildin erken yaşlanmasını önlemeye ve güneşin vereceği hasarların önlenmesine yardımcı olabilir.

Yoğun nemlendirme özelliği vardır: Badem yağı hızla emilmesi sayesinde diğer yağların arasında farkını hissettirir. Ayrıca, güçlü bir nemlendiricidir ve cildinizin ihtiyaç duyduğu nemi size sağlayabilir. Badem yağı, cildinizi nemlendirmenin ötesinde harika bir masaj yağı veya cilt bakımı rutini haline de gelebilir.

Badem yağlarını incelemeyi unutmayın.

Biberiye Yağı

Biberiye bitkisini iğneye benzer yaprakları, baş döndüren aromatik kokusu ve odunsu aroması ile tanıyabiliriz. Genellikle yemeklere eklenen biberiye, yağıyla da cilt bakımında ününü koruyor. En aromatik yemek çeşnilerinden biri olarak bilinmesine rağmen, dünya çapında en popüler aromatik bitkilerden biri olan biberiye; cilt bakım rutininize gözü kapalı ekleyebileceğiniz yağlardan biri. Geleneksel anlamda sevilen ve tercih edilen biberiye yağı, birçok özelliği ile dikkat çekiyor.

Biberiye yağının bazı özellikleri ise şöyle:

Ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir: Eski zamanlardan bu yana biberiye yağı, cilt bakımında kullanılmaya devam ediyor ve sahip olduğu bileşenler sayesinde bu yağ, ağrıyı ve acıyı hafifletmeye yardımcı olabiliyor. Özellikle akne veya yara gibi yüzünüzden oluşabilecek sorunlarda biberiye yağını kullanarak özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

Hücre yenilenmesini sağlayabilir: Biberiye yağı, antioksidan kaynağı olmasıyla ön plana çıkar. Bu sayede ise hücre yenilenmesini hızlandırabilen özelliklere sahiptir. Hücre yenilenme süreçlerinde büyük rol oynayabilir.

Cilt tonunu eşitleyebilir: Ciltteki renk değişikliklerine iyi geldiği bilinen biberiye yağı, genellikle morlukların giderilmesi için kullanılıyor. Buna ek olarak biberiye yağı antioksidanlar sayesinde ciltteki renk değişimlerinin giderilmesine yardımcı olabilir.

Cildinize herhangi bir yağ uygulamadan önce belirli bir bölgede çok az miktarda denemeniz ve reaksiyon alıp almadığınızı görmek adına beklemeniz önemlidir. Neticede esansiyel yağlar da dikkatli kullanılması gereken ürünlerdir. Kronik rahatsızlık, ilaç kullanımı veya alerji gibi faktörlerden dolayı cildinize herhangi bir yağ kullanmadan önce mutlaka bir uzmana danışın.

Biberiye yağının uçucu formunu da inceleyebilirsiniz.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!